Sunday, February 21, 2021

Malmö (Sweden), 19-21.2.2021 -National Championships-

Malmö (Sweden), 19-21.2.2021 -National Championships-

INDOOR

Men

60m (20) 1 Odain Rose 6.73; 2 Henrik Larsson 6.74 (6.71 1s2); 3 Thomas Jones 6.83 (6.83 3s2); 4 Viktor Thor 6.84; 5 Simon Plesse (2002) 6.87

200m (21) Kasper Kadestal 21.61

400m (21) 1 Carl Bengström 46.59; 2 Emil Johansson 47.97; 3 Erik Martinsson 48.20

400m prelims (20) Carl Bengström 47.63 1h3; Emil Johansson 48.01 1h2; Erik Martinsson 48.26 1h4; Anders Pihlblad 48.28 1h1

800m (19) 1 Andreas Kramer 1:49.19; 2 Joakim Andersson 1:49.84; 3 Felix Francois 1:50.18; 4 Yared Kidane 1:51.23

1.500m (21) Johan Rogestedt 3:50.52

1.500m prelims (20) Johan Rogestedt 3.47.83 1h2; Robin Rohlen 3.48.15 2h2; Efrem Brhane 3.48.46 3h2; Estifanos Faid 3:48.74 4h2; Samuel Pihlström 3:48.76 5h2; Arvid Ohrn 3:48.95 6h2; Gustav Berlin 3.49.16 1h1; Leo Magnusson 3:49.20 2h1; Alexander Nilsson 3:49.48 3h1

3.000m A (19) 1 Vidar Johansson 8:03.63; 2 Mohammad Reza 8:04.18; 3 Suldan Hassan 8:04.81; 4 Jonatan Fridolfsson 8:05.81; 5 Oliver Löfqvist 8:08.64; 6 Jonatan Gustafsson 8:09.56; 7 Emil Danielsson 8:11.12; 8 Anders Grahl 8:12.43; 9 Archibald Casteel 8:12.77; 10 Axel Djurberg 8:13.26

3.000m B (19) 1 Omar Nuur 8:14.44; 2 Samuel Russom 8:15.13; 3 Martin Regborn 8:15.56; 4 Johan Fagerberg 8:15.91

60mh (21) 1 Max Hrelja 7.73; 2 Petter Gustafsson 7.98

HJ (20) Fabian Delryd 2.17

PV (19) 1 Melker Svard Jacobsson 5.40; 2 Robin Jacobsson 5.10; 3 Emil Carlsson (2002) 5.03; 4 Marcus Nilsson 5.03

LJ (21) 1 Thobias Montler 8.13; 2 Jesper hellström 7.443; 3 Caleb Conable 7.41

TJ (20) 1 Jesper Hellström 16.69; 2 Gabriel Wallmark (2002) 15.51

SP (19) 1 Wictor Petersson 21.13; 2 Jesper Arbinge 18.84; 3 Viktor Gardenkrans 18.09; 4 Arwid Koskinen 17.49

WT (21) Ragnar Carlsson 23.24

Women

60m (20) 1 Claudia Payton 7.30 (7.30 1s2); 2 Julia Henriksson 7.46; 3 Nikki Anderberg (2002) 7.48; 4 Irene Ekelund 7.51; 5 Elin Östlund 7.52 (7.48 2s2); in semis: Emma Jansson 7.56 3s1

200m (21) 1 Moa Hjelmer 23.74; 2 Daniella Busk 23.98; 3 Denise Eriksson 24.28

400m (21) Moa Hjelmer 54.91

400m prelims (20) Moa Hjelmer 54.72 1h2

800m (20) 1 Lovisa Lindh 2:03.77; 2 Gaël De Coninck 2:05.81; 3 Alice Magnel Millán (2005) 2:07.06; 4 Madeleine Björlin-Delmar 2:08.55; 5 Lova Perman (2003) 2:09.88

800m prelims (19) Alice Magnell Millán (2005) 2:09.78 1h2

1.500m (21) 1 Samrawit Mengsteab 4:20.33; 2 Alice Magnell Millán (2005) 4:20.51; 3 Linn Nilsson 4.20.56; 4 Gaël De Coninck 4:23.01; 5 Nora Lundin (2003) 4:23.56; 6 Olivia Weslien 4:24.19; 7 Sara Christiansson 4:24.48; 8 Anna Silvander 4:24.58; 9 Elsa Wallenius 4:29.89; 10 Saga Provci (2004) 4:31.37

3.000m (19) 1 Meraf Bahta 9:08.56; 2 Samrawit Mengsteab 9:09.73; 3 Linn Nilsson 9:09.82; 4 Sara Christiansson 9:12.06; 5 Lisa Bergdahl 9:41.76; 6 Elsa Wallenius 9:44.72; 7 Emma Bjessmo 9:45.30; 8 Moa Enmark 9:46.49; 9 Charlotta Andersson 9:47.29; 10 Liduina van Sitteren 9:47.85

60mh (21) Julia Wennersten 8.38 (8.30 1h1); in heats: Maja Maunsbach 8.40 1h2; Tilde Johansson 8.48 2h2

HJ (21) 1 Maja Nilsson 1.91; 2 Sofie Skoog 1.85; 3 Louise Ekman 1.83; 4 Evelina Erlandsson 1.77; 5 Matilda Nilsson 1.77

PV (20) 1 Michael Meijer 4.47; 2 Linnea Jönsson 4.20; 3 Sara Winberg (2004) 4.20; 4 Gabriella Jönsson 4.02

LJ (20) 1 Khaddi Sagnia 6.64; 2 Malin Otterling-Marmbrandt 6.39; 3 Kaiza Karlén 6.28; 4 Tilde Johansson 6.15; 5 Jenny Lestander 6.13; 6 Sandra Törnros 6.00

TJ (21) 1 Maja Askag 13.52; 2 Rebecka Abrahamsson 13.23; 3 Aina Griksaité (ltu) 13.19

SP (19) 1 Fanny Roos 18.51 (17.38; x; 18.51; 18.11; 17.85; 18.32); 2 Sara Lennman 16.91; 3 Frida Akerström 16.77; 4 Axelina Johansson 16.72

No comments:

Post a comment