Sunday, February 21, 2021

Ancona (Italy), 20-21.2.2021 -National Championships-

Ancona (Italy), 20-21.2.2021 -National Championships-

INDOOR

Men

60m (21) 1 Lamont Marcell Jacobs 6.55; 2 Chituru Ali 6.69; 3 Luca Lai 6.74 (6.71 1h2); 4 Massimiliano Ferraro 6.74; 5 Antonio Moro 6.75 (6.75 1h1); 6 Andrea Federici 6.80; in heats: Federico Manini 6.82 3h1

400m (21) 1 Vladimir Aceti 46.57; 2 Edoardo Scotti 46.96; 3 Brayan Lopez 47.33; 4 Lorenzo Benati 47.81; 5 Mattia Casarico 48.00

400m prelims (20) Vladimir Aceti 47.24 1h2; Brayan Lopez 47.44 1h1; Lorenzo Benati 47.62 2h1; Matia Casarico 48.12 2h2

800m (21) 1 Simone Barontini 1:47.51; 2 Victor Curcuianu 1:49.06; 3 Matteo Guelfo 1:49.44; 4 Gabriele Aquaro 1:49.553; 5 Giovanni Filippi 1:49.61; 6 David Nikolli (alb) 1:49.90; 7 Abdessalam Machmach 1:50.64

1.500m (20) 1 Pietro Arese 3:40.54; 2 Junior Bussotti Neves 3:41.04; 3 David Nikolli (alb) 3:42.16; 4 Federico Riva 3:43.04; 5 Mohamed Abdikadar Sheik Ali 3:43.22; 6 Giovanni Filippi 3:43.65; 7 Giovanni Filippi 3:43.65; 7 Riccardo Tamassia 3:46.96; 8 Wilson Marquez 3:47.10

3.000m (21) 1 Pietro Arese 8:04.03; 2 Yassin Bouih 8:04.09; 3 Samuel Medolago 8:06.13; 4 Francesco Guerra 8:09.94; 5 Leo Paglione 8:11.18; 6 Edoardo Melloni 8:11.50

60mh (20) 1 Franck Brice Koua 7.78; 2 Hassane Fofana 7.80; 3 Lorenzo Simonelli 7.82; 4 Mattia Montini 7.86

HJ (21) 1 Gianmarco Tamberi 2.35; 2 Eugenio Meloni 2.20; 3 Stefano Sottile 2.16; 4 Massimilano Luiu (2002) 2.12

PV (20) 1 Max Mandusic 5.52; 2 Matteo Miani 5.32; 3 Eugeniu Ceban 5.17

LJ (20) 1 Antonino Trio 7.94; 2 Mohamed Reda Chahboun 7.62; 3 Andrea Pianti 7.54

TJ (21) 1 Tobia Bocchi 16.79; 2 Simone Biasutti 16.33; 3 Daniele Cavazzani 15.81; 4 Simone Forte 15.71

SP (21) 1 Leonardo Fabbri 20.36; 2 Loranzo Del Gatto 19.13; 3 Sebastiano Bianchetti 18.91

Heptathlon (20-21) 1 Dario Dester 6.076p (7.02; 7.66; 14.03; 2.01 - 8.13; 5.00; 2:44.53); 2 Simone Cairoli 5.986p (7.00; 7.73; 13.42; 2.04 - 8.33; 4.80; 2:43.94); 3 Lorenzo Modugno 5.351p (7.71; 6.56; 13.35; 2.04 - 8.97; 4.90; 2:43.68)

5 Kms Walk (20) 1 Federico Tontodonati 19:33.71; 2 Leonardo Dei Tos 19:41.18; 3 Riccardo Orsoni 19:44.49; 4 Aldo Andrei 19:53.62

Women

60m (21) 1 Vittoria Fontana 7.35; 2 Irene Siragusa 7.39; 3 Chiara Melon 7.43; 4 Johanelis Herrera Abreu 7.47 (7.47 1h1); 5 Hope Esekheigbe 7.49; 6 Aurora Berton 7.51 (7.49 2h3)

400m (21) 1 Rebecca Borga 52.69; 2 Alice Mangione 53.01; 3 Eleonora Marchiando 53.41; 4 Eloisa Coiro 53.50; 5 Ayomide Folorunso 53.69; 6 Raphaela Lukudo 54.03

400m prelims (20) Ayomide Folorunso 53.36 1h3; Rebecca Borgha 53.45 1h1; Alice Mangione 53.55 1h2; Eloisa Coiro 53.65 2h2; Eleonora Marchiando 53.77 3h2; Raphaela Lukudo 53.81 2h3; Anna Polinari 53.83 3h3; Petra Nardelli 54.02 4h2; Samantha Zango 54.59 2h1; Francesca Veneto 54.39 5h2; Alexandra Troiani 54.96 4h3; Elisabetta Vandi 55.05 3h1; Eleonora Foudraz 55.39 5h3

800m (21) 1 Elena Bello´ 2:03.45; 2 Irene baldessari 2:03.45; 3 Eleonora Vandi 2:04.04; 4 Serena Troiani 2:04.06

1.500m (20) 1 Gaia Sabbatini 4:13.70; 2 Federica Del Buono 4:16.32; 3 Micol Majori 4:17.55; 4 Martina Tozzi 4:20.52; 5 Giulia Aprile 4:22.10; 6 Ilaria Sabbatini 4:28.91; 7 Sofia Giobelli 4:29.65

3.000m (21) 1 Giulia Aprile 9:09.26; 2 Ludovica Cavalli 9:16.76; 3 Martina Merlo 9:17.24; 4 Micol Majori 9:18.05; 5 Camille Chenaux 9:19.33; 6 Silvia Oggioni 9:28.01; 7 Ilaria Sabbatini 9:40.86

60mh (20) 1 Elisa Maria Di Lazzaro 8.16; 2 Angelika Wegierska 8.33; 3 Linda Guizzetti 8.38 (8.38 1h2); 4 Giada Carmassi 8.40 (8.38 3h1); 5 Desola Oki 8.45 (8.38 2h1); in heats: Giulia Latini 8.47 2h2

HJ (20) 1 Alessia Trost 1.92; 2 Rebecca Mihalescul (2002) 1.84; 3 Marta Morara 1.80; Teresa Maria Rossi 1.80; 5 Rebecca Pavan 1.80; 6 Martina Leorato 1.75; 7 Francesca Maurino (2003) 1.75; 8 Idea Pieroni (2002) 1.75; 9 Nicole Romani 1.75

PV (21) 1 Roberta Bruni 4.41; 2 Elisa Molinarolo 4.31; 3 Claudia Ricci 4.21; 4 Giulia Valletti Borgnini 4.15; 5 Alessandra Lazzari 4.09; 6 Bianca Falcone 4.09; 7 Francesca Semeraro 4.00; Sonia Malavisi 4.00; 9 Giada Pozzato 4.00

LJ (20) 1 Larissa Iapichino 6.91 WORLD RECORD u20; 2 Laura Strati 6.66; 3 Eleonora Filippetto 6.34; 4 Elisa Naldi 6.28; 5 Veronica Crida 6.22; 6 Arianna Battistella (2002) 6.15; 7 Marta Amani (2004) 6.03

TJ (21) 1 Dariya Derkach 13.82; 2 Ottavia Cestonaro 13.76; 3 Costanza Gavioli 13.24; 4 Greta Brugnolo (2003) 13.18

SP (21) Chiara Rosa 17.40

Pentathlon (20) 1 Marta Giovannini 3.991p (8.62; 1.62; 11.31; 6.01; 2:23.86); 2 Sara Chiaratti 3.855p (9.12; 1.71; 11.02; 5.63; 2:24.11)

3 Kms Walk (20) 1 Valentina Trapletti 12:43.04; 2 Federica Curiazzi 13:32.85

No comments:

Post a comment