Saturday, January 23, 2021

Hillsdale -MI- (United States), 22.1.2021 -Tri Meet-

Hillsdale -MI- (United States), 22.1.2021 -Tri Meet-

INDOOR

Men

60m 1 Trevor Bassitt 6.73; 2 Tim Rumas 6.76

60mh Trevor Bassitt 7.71 (7.71 1h1)

WT Sterling Mungro 20.91

Cedar Falls -IA- (United States), 21-22.1.2021 -Jack Jennett Open-

Cedar Falls -IA- (United States), 21-22.1.2021 -Jack Jennett Open-

INDOOR

Men

60m (21) Dashinelle Dyer (jam) 6.79

PV (22) Eduard Winner (isr) 5.00

SP (22) Darius King 20.06

Women

60m (21) Hannah Connell (bar) 7.56

WT (22) ... 2 Julia Bourke (aus) 17.99

Lynchburg -VA- (United States), 21-23.1.2021 -Liberty Invitational-

Lynchburg -VA- (United States), 21-23.1.2021 -Liberty Invitational-

INDOOR

Men

200m (22) Guy Maganga Gorra (gab) 21.17 1h1

WT (22) Jurcek Korpik Lesjak (slo) 18.94

Heptathlon (21-22) Tyler Grob 5.270p (7.35; 6.42; 13.94; 1.85 - 8.72; 5.00; 2:54.87)

Women

200m (22) Jordan Lavender 24.08 1h1

WT (22) ... Naomi Mojica (mex) 17.72

Pentathlon (21) Beatrice Puiu (rou) 4.036p (8.74; 1.71; 13.04; 5.79; 2:30.40); 2 Sarah Glidden 3.998p (8.76; 1.74; 10.38; 5.78; 2:21.98)

Akron -OH- (United States), 22.1.2021 -Tri Meet-

Akron -OH- (United States), 22.1.2021 -Tri Meet-

INDOOR

Men

HJ 1 Nuh Andu 2.14; 2 Brandon Burke 2.14

LJ Dimitrije Novakovic (srb) 7.20

WT Jake Wickey 22.24

Women

LJ Jacqueline Pokuaah (gha) 5.95

SP 1 Grace Tennant 15.99; 2 Gabrielle Bailey 15.82

USAF Academy -CO- (United States), 21-23.1.2021 -Air Force Invitational-

USAF Academy -CO- (United States), 21-23.1.2021 -Air Force Invitational-

INDOOR

Men

60m heats (22) Easton Bianchi 6.78 1h1

200m heats (22) Auhmad Robinson 21.03 1h8

WT (22) Hap Frketich 20.45

Heptathlon (21-22) Chris Helwick 5.357p (7.40; 6.73; 13.60; 2.00 - 8.57; 4.70; 2:57.07)

Women

60m heats (22) Ezinne Abba 7.33 1h1; Jaslyn Gardner 7.42 1h2

400m heats (22) Lauren Gale 54.25 1h1

60mh heats (22) Jazlynn Shearer 8.30 1h1

WT (22) Camryn Rogers 21.08

Pentathlon (22) Avery McMullen 3.846p (8.62; 1.70; 10.50; 5.88; 2:35.52)

Lawrence -KS- (United States), 22-23.1.2021 -Jayhawk Invitational-

Lawrence -KS- (United States), 22-23.1.2021 -Jayhawk Invitational-

INDOOR

Men

WT (22) Gleb Dudarev (blr) 24.82

Women

Pentathlon (22) 1 Toni Englund 3.840p (8.88; 1.69; 10.43; 5.50; 2:21.40); 2 Alice Boasso (ita) 3.555p (9.13; 1.54; 10.46; 5.32; 2:21.86)

Birmingham -AL- (United States), 22.1.2021 -Samford Invitational-

Birmingham -AL- (United States), 22.1.2021 -Samford Invitational-

INDOOR

Men

800m Jonathan Schwind 1:49.97

Mile Cameron Ponder 3:59.34

HJ Corvell Todd 2.15

LJ Karl Joeaar (est) 7.02

SP Tyler Blalock 17.98

Women

60m Alexis Williams 7.49

Iowa City -IA- (United States), 22-23.1.2021 -Larry Wieczorek Invitational-

Iowa City -IA- (United States), 22-23.1.2021 -Larry Wieczorek Invitational-

INDOOR

Men

200m (22) Wayne Lawrence 21.14 1h4

600m (22) Aman Thornton 1:18.05 1h1; Julien Gillum 1:18.37 1h3; Ben Psicihulis 1:18.59 2h3; Spencer Gudgel 1:19.04 1h2; Alec Still 1:19.29 2h2; ... Tony Nou (est) 1:24.78 3h3

LJ (22) 1 Jamal Britt 7.56; 2 Bennet Vinken (ger) 7.28

SP (22) 1 Kevin Shubert 19.27; 2 Elijah Barnes 17.89

WT (22) 1 Kaleb Siekmeier 20.99; 2 Tyler Lienau 20.95

Women

200m (22) Amira Young 23.87 1h4

600m (22) Abigail Schaffe 1:30.99 1h1; Val larson 1:31.15 1h3; Ali Dorn 1:31.74 2h3

LJ (22) 1 Lishanna Ilves (est) 6.32; 2 Darby Thomas 6.15; 3 Amira Aduma 6.00; 4 Johanna Ilves (est) 5.99; 5 Ieva Turke (lat) 5.92

SP (22) 1 Josie Schaefer 17.11; 2 Tess Keyzers 15.93; 3 Kat Moody 15.93; 4 Devia Brown (jam) 15.89

WT (22) Tess Keyzers 21.26

Fayetteville -AR- (United States), 22.1.2021 -Wooo Pig Classic-

Fayetteville -AR- (United States), 22.1.2021 -Wooo Pig Classic-

INDOOR

Men

60m 1 Brendon Stewart 6.64; 2 Roman Turner 6.70; 3 Lance Lang 6.75 (6.73 1h1)

200m Terrance Laird 20.61 1h4; Lance Lang 20.98 2h4; Brendon Stewart 21.07 3h4; Jacob Smith 21.32 1h3

400m Nicholas Ramney 1h3; Brian Herron 46.77 1h4; Dwight St. Hillaire (tto) 46.78 2h4; James Milholen 46.84 2h3; Jon Maas 47.03 3h3; Jalen Brown 47.35 3h4; moyo Oyebamiji 47.74 1h2; .. Matthys Nortje (rsa) 48.23 4h3

800m h2 1 Sam Van Dorpe 1:49.98; 2 Kieran Taylor 1:50.24

Mile 1 Amon Kemboi (ken) 3:58.26, 2 Davis Bove 4:00.20; 3 Brendan Hebert 4:01.21; 4 Alex Stitt 4:02.53; 5 Gilbert Boit (ken) 4:02.74

3.000m 1 Graydon morris 8:01.30; 2 Ryan murphy 8:06.71

60mh 1 Damion Thomas (jam) 7.71; 2 Carl Elliott 7.87; 3 Tai Brown 7.94; 4 Charles Brockman 7.97; in heats: Tre'Brien Gilbert 7.89 2h2

4x400m Louisiana State 3:06.64

HJ 1 Ernie Sears 2.15; 2 Rahman Minor 2.15

PV 1 Etamar Bhastekar (isr) 5.40; 2 Matthew Peare 5.30; 3 Leo Neugebauer (ger) 5.05

LJ 1 Ja'Mari Ward 7.88; 2 John Baker 7.78; 3 Ryan Brown 7.53

TJ Georgi Nachev (bul) 15.57

SP 1 Adrian Piperi 21.12; 2 McKay Johnson 20.02; 3 Josh Sobota 18.37

WT 1 Ruben Banks 21.75; 2 Jon Nerdal (nor) 21.04; 3 Jake Norris (gbr) 20.76

Women

60m 1 Twanisha Terry 7.14; 2 Abby Steiner 7.22; 3 Jada Baylark 7.32; 4 Tiana Wilson 7.36 (7.36 2h1); 5 Symone Mason 7.39; 6 Lanae-Tava Thomas 7.40; 7 Dajour Miles 7.40; in heats: Julien Alfred (lca) 7.27 2h2

200m Kyneddy Flannel 23.09 1h5; Kevona Davis 23.26 1h4; Jayla Hollis 23.35 2h4; Symone Mason 23.38 2h5; Rosey Effiong 23.40 1h3; Jada Baylark 23.41 2h3; Tiana Wilson 23.42 3h4; Dajour Miles 23.46 1h2; Twanisha Terry 23.64 3h3; Jasmine Jones 23.81 1h1; Mecca McGlaston 23.83 4h3

400m Bailey Lear 52.55 1h4; Kennedy Simon 52.67 2h4; Morgan Bukrs Magee 52.81 3h4; Kaelin Roberts 52.94 4h4; Rosey Effiong 53.14 1h2; Paris Peoples 53.21 1h3; Nicole Yeargin 53.25 2h2; Megan Moss (bah) 53.52 2h3; Davicia Patterson (irl) 54.18 3h2

800m h2 1 Shafiqua Maloney (skn) 2:05.52; 2 Kennedy Thomson 2:07.41; 3 Alyssa Brewer 2:07.65; 4 Stephanie Moss (gbr) 2:07.73; ... Gabija Galvydyte (ltu) 2:09.61

Mile 1 Taylor Roe 4:39.87; 2 Kennedy Thomson 4:41.48; 3 Gabby Hentemann 4:42.03; 4 Quinn Owen 4:45.33

3.000m 1 Lauren Gregory 9:01.44; 2 Logan Morris 9:09.45; 3 Katie Izzo 9:12.62; 4 Gracie Hyde 9:23.27; 5 Abby Gray 9:27.20; 6 Taylor Ewert 9.27.79

60mh 1 Chanel Brissett 8.07; 2 Mecca McGlaston 8.08; 3 Milan Young 8.21; 4 Daszay Freeman 8.27; 5 Jayla Hollis 8.31; 6 Yoveinny Mota (ven) 8.34; 7 Emelia Chatfield 8.44 (8.41 3h1); in heats: Alia Armstrong 8.29 2h2

4x400m 1 Arkansas 3:32.18; 2 Stanford 3:32.44; 3 Kentucky 3:33.48

HJ Abigail O'Donoghue 1.89

PV 1 Lisa Gunnarsson (swe) 4.50; 2 Ariadni Adamopoulou (gre) 4.332; 3 Nastassja Campbell 4.32; 4 Bailee McCorkle 4.22; 5 Elien Vekemans (bel) 4.12

LJ 1 Tara Davis 6.56; 2 G'Auna Edwards 6.18, 3 Kristine Blazevica (lat) 6.14; ... 6 Ayele Gerken (ger) 5.80

TJ 1 Euphenie Andre 13.18; 2 Arianna Fisher 13.11

WT Monique Hardy 21.18

Blacksburg -VA- (United States), 22-23.1.2021 -Hokie Invitational-

Blacksburg -VA- (United States), 22-23.1.2021 -Hokie Invitational-

INDOOR

Men

60m (22) 1 Sterling Warner 6.69; 2 Cole Beck 6.78 (6.77 1h2); 2 Carey McLeod (jam) 6.78; 4 Isaiah Palmer 6.79

300m (22) Cravont Charleston 33.38 1h1; Ryan Saint-Germain 33.90 2h1; Miles Mingo 33.99 1h2

500m (22) Patrick Forrest 1:02.79

600m (22) Matthew Jeanpierre 1:19.51 1h1

1.000m (22) h1 1 Neil Gourley (gbr) 2:18.68; 2 Diego Zarate 2:19.69; 3 Willy Fink 2:21.63; 4 Bashir Mosavel-lo (rsa) 2:22.81; 5 Ben Fleming 2:23.19; 6 Antonio López (esp) 2:23.61; 7 Alex Kay 2:23.91; 8 Archie Wallis (aus) 2:24.41

Mile (22) 1 Brandon Tubby 4:04.52; 2 Conor Lundy 4:04.56

TJ (22) Jalen Tate 16.38

WT (22) 1 Adar Sheere (isr) 19.88; ... 3 James Joycey (aus) 19.24; ... 5 Claudio Romero (chi) 18.47

Women

60m (22) 1 Halle Hazzard (grn) 7.34 (7.32 1h1); 2 Joella Lloyd (ant) 7.39, 3 Brittany Aveni 7.44; 4 Kennedy Dennis 7.50

300m (22) Brittany Aveni 37.10 1h1; Caitlin Tate 38.03 2h1; Cha'Mia Rothwell 38.49 1h4

600m (22) Lindsey Butler 1:30.94 1h1; 2 Aleeya Hutchins 1:31.95 2h1; 3 Reagan Bustamante 1:31.96 3h1

1.000m (22) 1 Laurie Barton 2:42.51; 2 Sarah Edwards 2:44.07; 3 Grace Boone 2:45.42; 4 Leigha Torino 2:47.84

Mile (22) 1 Savannah Shaw 4:45.87; 2 Michaela Meyer 4:46.37

3.000m (22) Lauren Berman 9:30.60

60mh (22) 1 Cha'Mia Rothwell 8.19; 2 Akira Rhodes 8.34;... 5 Zoe Hughes (gbr) 8.71

PV (22) 1 Bridget Guy 4.55; 2 Rachel Baxter 4.35; 3 Gabriela Leon 4.15; 4 Auriane Viola (fra) 4.00

TJ (22) Michelle Cobb 13.07

WT (22) 1 Makenli Forrest 20.81; 2 Chandler Hayden 20.26; ... 4 Sara Killinen (fin) 19.45; ... 6 Emma Thor (swe) 18.37

Pentathlon (22) 1 Erin Marsh 4.185p (8.36; 1.79; 11.81; 5.83; 2:27.51); 2 Alix Still 3.781p (8.85; 1.67; 10.23; 5.48; 2:23.03); 3 Kiara Rhodes 3.765p (8.49; 1.64; 10.40; 5.51; 2:29.08)

Friday, January 22, 2021

Miramas (France), 22.1.2021 -Meeting National-

Miramas (France), 22.1.2021 -Meeting National-

INDOOR

Men

60m Final A 1 Ryan Zeze 6.69; 2 Jeremy Leroux 6.71; 3 Hassan Taftian (iri) 6.74; 4 Fabrice Dabla (tog) 6.78; 5 Ancuiam Lopes (por) 6.86; 6 Dylan Vermont 6.89

60m Final B 1 Marvin Rene 6.73; 2 Dylan Rigot 6.78; 3 Aymeric Priam 6.80; 4 Alexandre Ferrando 6.80; 5 Mateo Guillard 6.85; 6 Luis Berton 6.89

60m h1 1 Ryan Zeze 6.69; 2 Jeremy Leroux 6.71; 3 Hassan Taftian (iri) 6.74; 4 Fabrice Dabla (tog) 6.78; 5 Ancuiam Lopes (por) 6.86, 6 Dylan Vermont 6.89; h2 1 Marvin Rene 6.73; 2 Dylan Rigot 6.78; 3 Aymeric Priam 6.80; 4 Alexandre Ferrando 6.80; 5 Mateo Guillard 6.85; 6 Luis Berton 6.89

200m A 1 Ryan Zeze 21.31; 2 Thomas Jordier 21.39

200m B Alexandre Ferrando 21.16

400m A 1 Thomas Jordier 47.30; 2 Lorenzo Ricque 47.80; 3 Miloud Laredj (alg) 48.21

400m B 1 Fethi Benchaa (alg) 47.48; 2 Ricardo dos Santos (por) 47.62; 3 Iñigo Pérez (esp) 48.00

1.500m 1 Djilali Bedrani 3:41.46; 2 Federico Riva (ita) 3:46.63

3.000m 1 Louis Gilavert 8:01.28; 2 Antoine Senard 8:03.01; 3 Valentine Bresc 8:03.55; 4 Etienne Daguinos 8:05.51; 5 Hassan Chahdi 8:11.90

60mh Final A 1 Pascal Martinot-Lagarde 7.54; 2 Wilhem Belocian 7.57; 3 Asier Martínez 7.72; 4 Just Kwaou-Mathey 7.77; 5 Matteo Ngo 7.78

60mh Final B Marvin Pistol 7.96

60mh h1 1 Wilhem Belocian 7.63; 2 Asier Martínez (esp) 7.77; 3 Just Kwaou-Mathey 7.82; 4 Marvin Pistol 8.00; h2 1 Pascal Martinot-Lagarde 7.64; 2 Matteo Ngo 7.90; 3 Joao Vitor de Oliveira (bra) 7.97

LJ Jarod Biya (sui) 7.62; 2 Yann Randrianasolo 7.58; 3 Tom Compagne 7.49; 4 Jean-Pierre Bertrand 7.34; 5 Guillaume Victorin 7.31

TJ 1 Hugues-Fabrice Zango (bur) 17.05; 2 Melvin Raffin 16.58; 3 Tiago Pereira (por) 16.34; 4 Jonathan Seremes 15.41

SP 1 Frederic Dagee 19.27; 2 Antoine Duponchel 18.07

Women

60m Final A 1 Carole Zahi 7.19; 2 Orlann Ombissa-Dzangue 7.25; 3 Cynthia Leduc 7.31; 4 Estelle Raffai 7.42; 5 Eloise De La Taille 7.48; 6 Jessie Saint-Marc 7.62

60m Final B 1 Mallory Leconte 7.53; 2 Wided Atatou 7.56; 3 Maroussia Pare 7.57; 4 Maboundou Kone (civ) 7.60; 5 Nasrane Bacar 7.63; 6 Eva Berger 7.64

60m h1 1 Carole Zahi 7.22; 2 Cynthia Leduc 7.29; 3 Eloïse De la Taille 7.49; 4 Jessie Saint-Marc 7.52; 5 Maboundou Kone (civ) 7.53; h2 1 Orlann Ombissa-Dzangue 7.26; 2 Estelle Raffai 7.48; 3 Wided Atatou 7.52; 4 Nasrane Bacar 7.59; 5 Mallory Leconte 7.62; 6 Eva Berger 7.62

800m 1 Charlotte Mouchet 2:04.59; 2 Lena Kandissounon 2:05.06; 3 Corane Gazeau 2:08.21; 4 Agathe Guillemot 2:08.82

3.000m 1 Alice Finot 9:02.63; 2 Sara Benfares 9:04.94; 3 Johana Geyer Carles 9:17.22; 4 Leila Hadji 9:20.57; 5 Aude Korotchansky 9:21.69; 6 Aude Clavier 9:23.39; 7 Alexa Lemitre 9:25.54; 8 Camille Chenaux (ita) 9:26.00; 9 Sylvia Oggioni (ita) 9:33.59; 10 Emilie Girard 9:34.41; 11 Sofia Benfares 9:35.64

60mh Final 1 Laura Valette 8.10; 2 Sacha Alessandrini 8.23; 3 Fanny Quenot 8.25

60mh 1 Cyrena Samba-Mayela 8.06; 2 Laura Valette 8.17; 3 Sacha Alessandrini 8.18; 4 Fanny Quneot 8.31; 5 Mathilde Guillaume 8.44; 6 Fitianah Rakotoarisoa 8.60

LJ 1 Filippa Fotopoulou (cyp) 6.46; 2 Hilary Kpatcha 6.30; 3 Rougui Sow 6.22; 4 Agathe Bougouin 5.98; 5 Heather Arneton 5.86; 6 Laila Lacuey (esp) 5.85

SP 1 Jessica Inchude (gui) 17.01; 2 Caroline Metayer 15.11; 3 Francislaine Serra (por) 15.09

Perth (Australia), 22.1.2021

Perth (Australia), 22.1.2021

Men

1.500m 1 Matthew Ramsden 3:34.97; 2 Luke Graves 3:47.64; 3 Luke Shaw 3:49.94

LJ Dylan James 7.56 (0.0)

JT Cruz Hogan 68.36

Women

200m h1 (1.1) Taylah Cruttenden (2003) 24.27

100mh (1.3) Briana Beahan 13.26

PV B Raphaela Corney 4.07

LJ Caitlin Blackman 6.03 (1.7)

Birmingham -AL- (United States), 21-22.1.2021 -Samford Multis Invite-

Birmingham -AL- (United States), 21-22.1.2021 -Samford Multis Invite-

INDOOR

Men

Heptathlon (21-22) Ariel Atias (isr) 5.172p (7.41; 6.91; 14.09; 1.92 - 9.06; 4.40; 2:55.18)

Women

Pentathlon (22) 1 Camryn Newton-Smith (aus) 4.068p (8.59; 1.71; 12.12; 5.88; 2.27.67); ... 4 Rebekka Schubert (ger) 3.357p (9.31; 1.51; 10.22; 5.41; 2:32.60); ...6 Rocío Chaparro (par) 3.305p (9.12; 1.51; 11.25; 4.99; 2:36.04); ... 8 Franziska Decker 3.214p (9.98; 1.51; 11.44; 5.05; 2:29.73); ... 10 Mia Milasinovic (mne) 3.027p (10.07; 1.56; 9.76; 4.65; 2:32.71)

Bonyhad (Hungary), 21.1.2021

Bonyhad (Hungary), 21.1.2021

INDOOR

Men

LJ Kristof Pap 7.89

Mannheim (Germany), 19.1.2021

Mannheim (Germany), 19.1.2021

INDOOR

Men

200m Jonas Kriesamer 21.40

Women

200m Jessica-Bianca Wessolly 23.38

Thursday, January 21, 2021

Tel Aviv (Israel), 21.1.2021

Tel Aviv (Israel), 21.1.2021

Men

DT Dennis Valliulin 56.32

Women

60m (1.3) Diana Vaisman 7.27

DT Estelle Valeanu 53.57

Minsk (Belarus), 20-21.1.2021 -Universiade-

Minsk (Belarus), 20-21.1.2021 -Universiade-

INDOOR

Men

60m (20) Yuri Zabolotny 6.83 1h7

60mh (21) Ivan Khodatovich 7.98; in heats: Vitali Parahonko 7.85 1h2

2.000m Steeples (20) Viachaslau Skudny 5:43.56

HJ (21) Maksim Nedasekau 2.20

PV (20) 1 Matvey Volkov 5.30; 2 Lev Skorish 5.30

LJ (21) Yahor Znudau 7.61

TJ (20) Yahor Chuiko 15.88

SP (20) Mahmoud Abdelrahman (brn) 19.61

Women

60m (20) Ruslana Rashkovan 7.52; in heats: Kristina Tsimanouskaya 7.41 1h5; Sviatlana Parakhonko 7.54 2h5

400m (20) h7 1 Anna Mikhaylova 53.52; 2 Asteria Limay 54.62; h6 Kristysina Muliarcik 53.66; h8 1 Aliaksandra Khilmanovich 54.28; 2 Katsiaryna Kharaskevich 55.23

60mh (21) Ruslana Rashkovan 8.15; in heats: Sviatlana Parahonko 8.12 1h2

PV (20) Kristsyna Kontsavenka 4.05

LJ (21) 1 Viyaleta Skvartsova 6.42; 2 Polina Zlotnikova 6.21

TJ (20) Viyaleta Skvartsova 14.05

Pentathlon (20) Aliaksandra Selitskaya 3.840p -hand timing- (8.9; 1.75; 9.48; 6.04; 2:30.4)

Wednesday, January 20, 2021

Ancona (Italy), 20.1.2021

Ancona (Italy), 20.1.2021

INDOOR

Men

SP 1 Carmelo Musci 18.72; 2 Francesco Trabacca 16.89

Women

SP u18 (3 kg) 1 Anna Musci 16.19; 2 Sofia Coppari 15.38

Novocheboksarsk (Russia), 15-17.1.2021

Novocheboksarsk (Russia), 15-17.1.2021

INDOOR

Men

60m (15) Igor Obraztsov 6.65

400m (15) Artem Fedotov 48.06

1.500m (17) Vladimir Nikitin 3:43.61

3.000m (16) Vladimir Nikitin 7:51.64

Men u23

HJ (17) Azat Gainutdinov 2.15

SP (5 kg) (16) Dmitriy Muzhikov 17.21

Men u18

PV (15) Ranel Shafikov 5.00

Women

60m (15) Irina Belova 7.54

200m (16) Irina Belova 24.07

1.500m (17) 1 Anna Ilyina Domentieva 4:22.14; 2 Kristina Vasilyeva 4:25.65; 3 Kseniya Zyryanova 4:26.34

3.000m (15) Lyudmila Lebedeva 9:27.29

60mh (15) Anna Vatropina 8.38

PV (15) Anastasiya Surova 4.10

LJ (16) Viktoriya Zilina 6.06

5 Kms Walk (16) Marina Yefremova 22:25.23

Women u23

200m (16) Yekaterina Zorina 24.19

400m (15) Yekaterina Zorina 54.98

1.500m (17) Sofiya Vakrusheva 4:26.35

60mh (15) Kseniya Labygina 8.25

Women u18

HJ (17) Anastasiya Demyachenkova 1.75

3 Kms Walk (16) Darya Pushkina 13:34.77

Krasnodar (Russia), 16-17.1.2021

Krasnodar (Russia), 16-17.1.2021

INDOOR

Men

60m (16) 1 Dmitriy Lopin 6.77; 2 Dmitriy Khomutov 6.81

800m (17) 1 Bogdan Maznyy 1:50.56; 2 Daniyil Smolnyanovskiy 1:50.76

60mh (16) Konstantin Chelnokov 7.93

2.000m Steeples (16) 1 Konstantin Plokhotnikov 5:23.28; 2 6.1.99 5:33.17

LJ (16) 1 Artem Primak 7.69; 2 Anatoliy Ryapolov 7.63

TJ (17) Kirill Kovalenko 15.93

DT (17) Aleksandr Kirya 55.20

Heptathlon (16-17) Yevgeniy Chernov 5.521p (7.21; 7.27; 13.33; 1.93 - 8.49; 4.50; 2:48.18)

Men u23

HJ (17) Yaroslav Kitkovoj 2.19

Men u20

800m (17) Vladyslav Podzvezdov 1:50.48

LJ (16) Matvey Guerasimov 7.46

Women

60m (16) Natalya Porebnyak 7.51

400m (16) Antonina Krivochapka 53.66

1.500m (16) Yuliya Popova 4:28.15

HJ (17) Sofya Kraynikova 1.75

PV (16) Darya Ignatova 4.10

LJ (16) 1 Polina Lukyanenkova 6.31; 2 Svetlana Koreskaya 6.29; 3 Zhanna Zelikova 6.19

TJ (17) Olesya Ivanenko 13.18

SP (16) Natalya Troneva 15.92

DT (17) Alyona Belyakova 55.00

JT (17) Emma Mayilova 50.60

Pentathlon (16) Yelena Yermolina 4.074p (8.84; 1.63; 12.65; 5.90; 2:19.06)

Women u23

LJ (16) Marharyta Belevskaya 6.13

Pentathlon (16) Alina Podgornova 4.043p (9.08; 1.78; 11.72; 5.88; 2:26.21)

Women u20

LJ (16) Valeriya Volovlikova 6.08

Clermont -FL- (United States), 19.1.2021

Clermont -FL- (United States), 19.1.2021

Men

800m Derek Holdsworth 1:48.29

Mile 1 Mason Ferlic 3:58.05; 2 Nick Willis (nzl) 3:58.63; 3 Bryan Guijarro 4:02.86; 4 Ian Ritchie 4:04.07

Women

600m Olga Kosichenko 1:29.65; 2 Dawnel Collymore (tto) 1:32.68

1.500m 1 Jenna Westaway (can) 4:17.98; 2 Alexandra Lucki (can) 4:19.34; 3 Mackenzie Andrews (aus) 4:19.92; 4 Ayla Granados 4:21.54; 5 Anna Jurew 4:23.58; 6 Laurel Fisher 4:28.05; 7 Kaitlyn Ryan 4:29.71

Tuesday, January 19, 2021

Chelyabinsk (Russia), 19.1.2021 -Memorial Yuri Lukashevich and Vyacheslav Seredkin-

Chelyabinsk (Russia), 19.1.2021 -Memorial Yuri Lukashevich and Vyacheslav Seredkin-

INDOOR

Men

HJ 1 Mikhail Akimenko 2.28; 2 Daniil Tsyplakov 2.25; 3 Ilya Ivanyuk 2.23

PV 1 Viktor Pintusov 5.72; 2 Dmitriy Zhelyabin 5.42; 3 Ilya Prosnin 5.30; 4 Georgiy Gorokhov 5.30; 5 Daniil Kotov 5.15

Women

HJ 1 Mariya Lasitskene 1.92; 2 Kristina Koroleva 1.90; 3 Darya Slepova 1.90; 4 Tatyana Yermachenkova 1.88; 5 Nadezhda Andryukhina 1.85; 6 Adelina Khalikova 1.82; 7 Alisa Presnyakova 1.77

PV 1 Aksana Gataullina 4.67; 2 Polina Knoroz 4.62; 3 Olga Mullina 4.42; 4 Alyona Lutkovskaya 4.42; 5 Irina Ivanova 4.42


Canberra (Australia), 16-17.1.2021

Canberra (Australia), 16-17.1.2021

Men

100m (2.4) Tom Agnew 10.61

200m (5.6) Tom Agnew 21.33

Women

60m (mixed) (3.8) Angeline Blackburn 7.57

100m (4.4) Lauren Boden 11.71

200m (-0,8) 1 Helen Pretorius 23.95; 2 Lauren Boden 24.15

800m (mixed) Keely Small 2:07.77

Fukuoka (Japan), 17.1.2021

Fukuoka (Japan), 17.1.2021

Men

5.000m 1 Benard Koech (ken) 13:30.17; 2 Ayamu Yamamoto (2002) 13.48.89

Kyoto (Japan), 16-17.1.2021

Kyoto (Japan), 16-17.1.2021

Men

3.000m (16) Keita Sato -u18- 8:00.09

Women

3.000m (17) 1 Aiko Hosoya (2004) 9:18.86; 2 Aisa Michikiyo 9:21.89

10.000m (17) 1 Noomi Tanaka 31:59.98; 2 Yuka Ando 32.05.48; 3 Maho Shimizu 32:13.78; 4 Miku Daido 32:17.62; 5 Misaki Tsutsui 32:23.01; 6 Harumi Okamoto 32:34.61; 7 Nanami Watanabe 32:52.56; 8 Yuki Nakamura 32:53.51; 9 Yuna Arai 32:58.04; 10 Hisami Ishii 33:04.55; 11 Shiho Kaneshige 33:14.69; 12 Yukina Ueda 33:15.43; 13 Misaki Tanabe 33:15.54; 14 Saki Fukui 33:40.83

Falun (Sweden), 18.1.2021

Falun (Sweden), 18.1.2021

INDOOR

Men

WT Ragnar Carlsson 23.52

Women

WT Grete Ahlberg 20.57

Monday, January 18, 2021

Chelyabinsk (Russia), 15-17.1.2021

Chelyabinsk (Russia), 15-17.1.2021

INDOOR

Men

Heptathlon (15-16) Maksim Isayev 5.366p (7.25; 7.09; 13.68; 1.95 - 8.33; 4.20; 2:56.86)

5 Kms Walk u20 (15) Kirill Grudkin 19:47.79

Women

LJ (17) Yuliya Pidluzhnaya 6.32

5 Kms Walk (15) Anastasiya Taushkanova 22:09.54

Women u23

60m (15) Natalia Kombarova 7.57

Torun (Poland), 18.1.2021

Torun (Poland), 18.1.2021

INDOOR

Men

60m h1 Adrian Brzeziński 6.81

60m u18 h6 1 Rafał Pająk 6.81

300m h1 Jacek Majewski 34.02

600m h1 1 Krzysztof Różnicki (2003) 1:18.38 NR u20; 2 Kacper Lewalski (2003) 1:19.24

1.000m h1 Mateusz Kuchman 2:24.13

60mh 1 Damian Czykier 7.72; 2 Rafał Horbowicz 8.07

60mh u20 (0,99m) Jakub Szymański (2002) 7.77

SP 1 Jakub Szyszkowski 20.00; 2 Wojciech Marok 17.48

Women

60m h1 1 Paulina Guzowska 7.47; 2 Jagoda Mierzyńska 7.54; 3 Adriana Gąsior 7.55; 4 Magdalena Brendel 7.58; in heats: Magdalena Stefanowicz 7.46 1h2; Dorota Puzio (2003) 7.57 1h6

300m h1 Olga Pietrzak 39.01; h2 Weronika Chojka 39.01

600m h1 1 Kornelia Lesiewicz (2003) 1:29.42; 2 Aneta Lemiesz 1:31.25

2.000m Paulina Kaczyńska 6:01.46

60mh h1 1 Monika Kiepura 8.38; 2 Weronika Nagięć (2002) 8.45; 3 Adrianna Sułek 8.54

LJ 1 Krystyna Hryshutyna (UKR) 6.20; 2 Paulina Ligarska 6.07; 3 Anna Matuszewicz (2003) 6.05

Smolensk (Russia), 13-15.1.2021

Smolensk (Russia), 13-15.1.2021

INDOOR

Men

60m (13) Aleksandr Efimov 6.80

200m (14) Maksim Fedyayev 21.38

400m (13) 1 Maksim Fedyayev 47.17; 2 Yaroslav Tkalich 47.18

800m (14) Sergey Dubrovskiy 1:48.40

1.500m (13) 1 Sergey Dubrovskiy 3:46.80; 2 Aleksey Dorofeyev 3:46.97; 3 Aleksey Anisimov 3:48.70

3.000m (15) Aleksey Dorofeyev 8:02.01

HJ (13) Ilya Ivanyuk 2.18

LJ (14) Vladislav Kuznetsov 7.65

TJ (13) Aleksey Fedorov 16.00

Men u23

60m (13) Vladislav Doronin 6.81

2.000m Steeples (13) Vladimir Indus 5:45.28

LJ (14) Daniil Chechela 7.60

Men u20

400m (13) Nikita Lenchikov 48.26

60mh (0,99m) (14) Daniel Sobolev 8.00

Men u18

800m (14) Zakhar Sobolev 1:52.68

60mh (0,91m) (14) Ivan Afonin 7.86

Women

200m (14) Yekaterina Renzhina 23.65

400m (13) Yelena Morozova 55.12

800m (14) 1 Yelizaveta Tsyganova 2:06.96; 2 Yekaterina Kupina 2:07.04

1.500m (13) 1 Lyubov Pavlenko 4:17.85; 2 Yekaterina Sokolova 4:19.81; 3 Anastasiya Madysheva 4:20.75; 4 Irina Maracheva 4:23.22

3.000m (15) 1 Lyubov Pavlenko 9:14.42; 2 Irina Maracheva 9:31.71

60mh (14) Anastasiya Nikolayeva 8.37

HJ (13) 1 Kristina Poltavets 1.88; 2 Yelizaveta Beskova 1.79

LJ (14) Aleksandra Krasina 6.02

Pentathlon (15) Anastasiya Nikolayeva 3.965p (8.40; 1.66; 10.44; 5.93; 2:26.74)

Women u23

60m (13) Iryna Voldireva 7.50

200m (14) Iryna Voldireva 23.88

400m (13) 1 Kseniya Korotchenko 54.27; 2 Yekaterina Altukhova 54.82; 3 Irina Baulina 55.05

1.500m (13) Yekaterina Samuylova 4:28.68

60mh (14) Irina Boldyreva 8.40

TJ (13) Aleksandra Skobel 13.20

Pentathlon (15) Veronika Soldatenkova 3.979p (8.73; 1.69; 11.38; 5.78; 2:24.26)

Women u20

60m (13) Darya Pogorelova 7.57

200m (14) Maria Tarabanskaya 24.38

Women u18

PV (13) Maria Yakovleva 4.00

Pentatlon (15) Diana Grineva 3.751p (8.91; 1.63; 12.14; 5.35; 2:27.53)

Addis Ababa (Ethiopia) 16.1.2021

Addis Ababa (Ethiopia) 16.1.2021

Men

800m 1 Adisu Girma 1:47.6; 2 Daniel Wolde 1:48.2; 3 Tolossa Bodena 1:48.5; 4 Umer Amano 1:49.2; 5 Turi Murkena 1:49.4; 6 Bacha Morka 1:49.7

1.500m 1 Tadesse Lemi 3:40.9; 2 Kebede Endale 3:41.4; 3 Samuel Abate 3:41.6; 4 Melkeneh Azeze 3:43.4; 5 Melkamu Zegeye 3:44.0; 6 Zerihun Adugna 3:45.9; 7 Bereket Nega 3:47.4; 8 Eshete Melka 3:47.8

5.000m 1 Nibret Melak 13:42.7; 2 Yasin Haji 13:43.5; 3 Getachew Mersha 13:46.6; 4 Muktar Edris 14:02.8

10.000m 1 Selemon Barega 27:58.5; 2 Andamlak Belihu 28:05.1; 3 Guye Adola 28:23.4; 4 Milkesa Mengesha 28:41.5; 5 Tamirat Tola 28:41.8; 6 Lencho Tesfaye 28:55.6

3.000m steeples 1 Tadesse Takele 8:35.9; 2 Getnet Wale 8:42.3; 3 Chala Beyo 8:46.4; 4 Abrham Sime 8:49.6

Women

800m 1 Dirbe Welteji 2:00.5; 2 Hirut Meshesha 2:01.5; 3 Mahlet Mulugeta 2:03.5; 4 Netsanet Desta 2:04.0; 5 Qsanet Alemu 2:04.7; 6 Wezam Arefeayne 2:07.6; 7 Ebisse Adugna 2:08.1

1.500m 1 Gudaf Tsegaye 4:02.4; 2 Lemlem Hailu 4:06.7; 3 Kidist Ketema 4:11.7; 4 Tadu Teshome 4:23.3: 5 Adanech Ambese 4:28.4; 6 Melkam Alemayehu 4:30.5

5.000m 1 Fantu Worku 15:27.4; 2 Ejigayehu Taye 15:37.7; 3 Meskerem Mamo 15:53.3; 4 Yetayish Mekonnen 16:06.3

10.000m 1 Yalemzerf Yehualaw 32:03.0; 2 Tsehay Gemechu 32:37.0; 3 Senbere Teferi 32:50.9; 4. Medhin Gebreselassie 33:22.2; 5 Asnakech Aweke 33:53.7

3.000m steeples 1 Agere Belachew 10:06.5; 2 Birtukan Adamu 10:09.1; 3 Weynshet Ansa 10:14.1

Fort-de-France -Martinique- (French Guyana), 16.1.2021

Fort-de-France -Martinique- (French Guyana), 16.1.2021

Men

60m (0.9) Aymeric Priam 6.77

150m (0.8) Aymeric Priam 15.84

Women

150m (1.1) 1 Leelou Martial-Ehoulet 18.28; 2 Lenora Guion-Firmin 18.41

Cartagena (Spain), 16-17.1.2021

Cartagena (Spain), 16-17.1.2021

Men

Heptathlon (16-17) José Luis Corral 5.252p (7.22 (-0,7); 7.19 (-0,8); 11.23; 1.91 - 8.50 (0.0); 3.70; 2:36.83)

10 Kms Walk (16) Iván López 40:15.61

Women

Pentathlon (17) Barbara Frías (2002) 3.507p (9.18 (-0,7); 1.62; 9.22; 5.91 (1.9); 2:39.93)

Santander (Spain), 16-17.1.2021

Santander (Spain), 16-17.1.2021

INDOOR

Men

Heptathlon Bruno Comín 5.461p (7.14; 6.89; 13.17; 2.00 - 8.50; 4.50; 2:52.58)

Women

Pentathlon (17) Valvanuz Cañizo 3.432p (9.56; 1.61; 9.87; 5.29; 2:27.26)

Ourense (Spain), 16.1.2021

Ourense (Spain), 16.1.2021

INDOOR

Men

LJ Jean-Marie Okutu 7.45

Lisboa (Portugal), 17.1.2021

Lisboa (Portugal), 17.1.2021

INDOOR/OUTDOOR

Men

60m 1 Carlos Nascimento 6.77; 2 Frederico Curvelo 6.78

PV Diogo Ferreira 5.30

TJ Tiago Luis Pereira 16.38

SP 1 Francisco Belo 20.38; 2 Tsanko Arnaudov 20.20

DT Edujose Lima 57.37

Women

60m Olimpia Barbosa 7.44

200m (0.7) Cátia Azevedo 24.05

TJ Ana Oliveira 13.31

Tallinn (Estonia), 17.1.2021

Tallinn (Estonia), 17.1.2021

INDOOR

Men

LJ 1 Henrik Kutberg 7.57; 2 Jaak Jonas Uudmäe 7.47

LJ u23 Ken-Mark Minkovski 7.43

Women

LJ 1 Kreete Verlin 6.17; 2 Merilyn Uudmäe 6.16

Göteborg (Sweden), 17.1.2021

Göteborg (Sweden), 17.1.2021

INDOOR

Men

60m A 1 Henrik Larsson 6.69; 2 Thobias Montler 6.84

400m A 1 Carl Bengström 47.01; 2 Karl Wällgren 48.24

60mh 1 Petter Gustafsson 7.93; 2 Elias Martinsson 8.01

Women

60m A 1 Khaddi Sagnia 7.26; 2 Irene Ekelund 7.51; 3 Lisa Lilja 7.60

200m A 1 Elvira Tanderud (2004) 24.22; 2 Lisa Lilja 24.23

60mh 1 Julia Winnersten 8.42 (8.42 1h1); 2 Tilde Johansson 8.45; 3 Amanda Holmberg 8.59; in heats: ... Mari Klaup (est) 8.70 2h2

Sunday, January 17, 2021

Łodz (Poland), 17.1.2021

Łodz (Poland), 17.1.2021

INDOOR

Women

PV 1 Naama Bernstein 4.10; 2 Anna Łyko 4.00

Bydgoszcz (Poland), 16.1.2021

Bydgoszcz (Poland), 16.1.2021

INDOOR

Women

PV Naama Bernstein 4.05

Randers (Denmark), 16.1.2021

Randers (Denmark), 16.1.2021

INDOOR

Men

60m Kojo Musah 6.68

600m Benjamin Lobo Vedel 1:17.8h

60mh Andreas Martinsen 8.01

Women

60m 1 Astrid Glenner-Frandsen 7.38; 2 Marie Høgh Larsen (2003) 7.47; 3 Emma Beiter Bomme 7.47; 4 Louise Østergård 7.53

200m A 1 Mette Graversgaard 23.85; 2 Astrid Glenner-Frandsen 24.20; B 1 Emma Beiter Bomme 23.99; 2 Sara Slott Petersen 24.25

600m Annemarie Nissen 1:31.65     

Bordeaux (France), 17.1.2021

Bordeaux (France), 17.1.2021

INDOOR

Men

HJ Sebastien Micheau 2.21

Istanbul (Turkey), 16-17.1.2021

Istanbul (Turkey), 16-17.1.2021

INDOOR

Men

60m (16) Kayhan Özer 6.74 (6.74 1h1)

400m (16) 1 Berke Akçam (2002) 47.30; 2 Kubilay Ençu 47.79; 3 Akin Özyürek 48.15

800m (17) Murat Yalçinkaya 1:50.43

1.500m (16) Ramazan Barbaros 3:47.44

3.000m (17) Ramazan Barbaros 8:08.5h

60mh (17) 1 Mikdat Seveler 7.82 (7.81 1h2); 2 Furkan Aktas 7.98

HJ (16) Enes Talha Senses 2.20

5 Kms Walk (17) 1 Abdulsalem Imuk 19:21.93; 2 Selman Ilhan 19:49.02; 3 Serhat Güngör (2002) 20:03.56

Women

60m (16) 1 Yudum Iliksiz 7.47; 2 Burcu Erdemir 7.52

400m (16) Emel Sanli Kircin 55.43

1.500m (16) 1 Burcu Subatan 4:23.03; 2 Semra Karaslan 4:29.94

3.000m (17) Burcu Subatan 9:20.49

HJ (17) Buse Savaskan 1.84

PV (16) 1 Demet Parlak 4.20; 2 Buse Arikazan 4.10

TJ (16) 1 Tugba Danismaz 13.55; 2 Beyza Gulenç 13.11

5 Kms Walk (17) 1 Ayse Tekdal 21:00.97; 2 Meryem Bekmez 21:05.56; 3 Kader Dost 22:47.99

Modena (Italy), 16-17.1.2021

Modena (Italy), 16-17.1.2021

INDOOR

Men

60m 1 Massimiliano Ferraro 6.68; 2 Michael Dwabena Kyereme 6.77; 3 Samuel Ceccarelli 6.80

Women

60m Gaya Bertello (2003) 7.59

PV 1 Claudia Ricci 4.00; 2 Bianca Falcone 4.00

Padova (Italy), 17.1.2021

Padova (Italy), 17.1.2021

INDOOR

Men

3.000m Samuel Medolago 8:07.12

Women

800m Irene Baldessari 2:07.94

3.000m 1 Nadia Battocletti 9:20.47; 2 Eleonora Vandi 9:26.38