Thursday, December 31, 2020

Viljandi (Estonia), 28.12.2020

Viljandi (Estonia), 28.12.2020

INDOOR

Men

SP u20 (6 Kg) Enrico Hänilene 18.25

Wednesday, December 30, 2020

Colombo (Sri Lanka), 26-29.12.2010 -National Championships-

Colombo (Sri Lanka), 26-29.12.2010 -National Championships-

Men

100m (28) (2.7) 1 Himasha Eshan 10.27 (10.42 (1.1) 1h2); 2 B.D. Chanuka Sandeepa 10.49; 3 M. Vinoj Suranjaya de Silva 10.50; 4 Y.C.M. Yodasinghe 10.58

200m (26) (2.4) 1 Kalinga Kumarage 20.79 (21.08 (0.8) 1h2); 2 A.S.M. Safan 21.41; in heats: S. Aruna Darshana 21.40 (1.7) 1h1

400m (29) 1 Kalinga Kumagare 46.25; 2 R.M.R.N.Rajakaruna 47.02; 3 S. Aruna Darshana 47.04; 4 R. P. Isuru Lakshan 47.63, 5 P.M.P.L. Kodikara 47.74; in heats: Dinuka Deshan 47.75 2h1

800m (27) G.R. Chathuranga 1:49.82

1.500m (29) 1 W. Saman Kumara Fernando 3:47.86; 2 R.A.D. Hemantha Kumara 3:49.02

400mh (28) A.L.A.T. Rathnasena 52.09

LJ (26) 1 L. Sreshan Dhananjaya 7.71 (-2,3); 2 K.K.M.K. Karunasekara 7.59 (0.0); 3 J.H.G. Sampath 7.58 (-2,4); 4 J.M.T.U.K. Jayasinghe 7.48 (-0,6)

TJ (29) 1 I.D.S.S. Jayasinghe 16.32 (0.7); 2 L. Sreshan Dhananjaya 16.12 (1.5); 3 T.G.V. Sandaruwan 15.84 (-0,6)

JT (26) 1 R.M.S.J. Ranasinghe 76.10; 2 R.P.W.L. Dayarathna 71.86; 3 Ranjith Nuwan Kumara 69.43; 4 P. Prasanna Ranwaka 69.14

Women

100m (28) (1.5) D.T. Amasha De Silva 11.55; 2 R.M. Rumeshika Ratnayake 11.88

200m (26) (1.8) 1 NAdeesha Ramanayake 24.15; 2 Fathima Shafiya Yamick 24.30

400m (29) 1 Nadeesha Ramanayake 53.47; 2 K.G.D.M.S. Kumarasinghe 53.81

800m (28) 1 K.G.D.M.S. Kumarasinghe 2:02.80; 2 W.K.L.A. Nimali 2:03.20; 3 G.T.A. Aberatne 2:03.53

1.500m (29) 1 G.T.A. Aberatne 4:17.58; 2 U.K.N. Rathnayake 4:21.28; 3 W.K.L.A Nimali 4:28.13

LJ (26) 1 S.L. Sarangi Silva 6.33 (-1,8); 2 Anjanai Pulwansa 6.06 (-0,8)

TJ (28) B.M.H.P. Balasooriya 13.07 (-0,9)

JT (28) B L Nadeeka Lakmali 53.97

San Fernando (Chile), 29.12.2020

San Fernando (Chile), 29.12.2020

Men

LJ Daniel Pineda 7.47 (0.5)

Women

LJ Macarena Reyes 6.21 (0.8)

Santiago (Chile), 29.12.2020

Santiago (Chile), 29.12.2020

Men

DT 1 Claudio Romero 59.76; 2 Lucas Nervi 59.05

Saransk (Russia), 27.12.2020

Saransk (Russia), 27.12.2020

INDOOR

Men

5 Kms Walk 1 Sergey Kozhevnikov u20 18:50.7; 2 Sergey Shirobokov 18:51.8; 3 Aleksey Kudashkin 18:58.9

5 Kms Walk u18 Maksim Pyanzin 19:33.5

Women

5 Kms Walk 1 Yelena Lamashova 20:04.4; 2 Reikhan Kagramanova 20:21.5; 3 Elvira Khasanova 20:21.9

5 Kms Walk u18 Anastasiya Trukhova 23:34.6

Addis Ababa (Ethiopia), 22-27.12.20201

Addis Ababa (Ethiopia), 22-27.12.20201

Men

400m (26) 1 Abdurahman Abdu 46.7; 2 Mustefa Idao 47.1; 3 Ahmed Gemechu 47.2

800m (24) 1 Daniel Wolde 1:48.4; 2 Chala Defale 1:49.0; 3 Turi Morkena 1:49.5

1.500m (26) 1 Selemon Barega 3:38.1; 2 Melese Nibret 3:40.9; 3 Driba Girma 3:41.5

3.000m Steeples (27) 1. Abrham Sime 8:43.0; 2 Amsalu Belay 8:44.6; 3 Jiksa Tolossa 8:48.1

400mh (23) Derese Tesfaye 51.6

LJ (25) -no wind readings- 1 Birhanu Mosisa 7.64; 2 Umed Akugn 7.61; 3 Adir Gur 7.52

JT (27) 1 Utage Ubang 70.51; 2 Tadesse Hirbayo 70.21

Women

400m (26) Tsige Dguma 54.1

800m (24) 1 Werkwuha Getachew 2:02.4; 2 Qsanet Assom 2:04.1; 3 Wezam Arefeayne 2:04.6

1.500m (26) 1 Wekwuha Getachew 4:20.0; 2 Tadu Teshome 4:21.2; 3 Hiwot Mehari 4:22.5

3.000m Steeples (27) 1 Mekides Abebe 10:09.4; 2 Asmarech Nega 10:12.8

HJ (23) Ariyat Dibo 1.75

10 Kms Walk (26) 1 Yehualeye Beletew 46:02.0; 2 Sintayehu Amare 47:32.8

Tuesday, December 29, 2020

San José (Costa Rica), 28-29.12.2020 -Central America Championships-

San José (Costa Rica), 28-29.12.2020 -Central America Championships-

Men

110mh (29) (0.4) Wienstan Mena (gua) 14.32

400m (29) -heat 1- 1 José Humberto Bermúdez (gua) 46.99; 2 Gerald Drummond 47.03; 3 Antonio Grant (pan) 47.40; -heat 2- Pablo Ibañez (esa) 47.54

400mh (28) 1 Pablo Ibañez (esa) 50.58; 2 Gerald Drummond 51.19

LJ (29) Rasheed Miller 7.44 (0.6)

TJ (28) Brandon Jones (biz) 15.86 (0.9)

SP (28) Zack Short (hon) 18.08

JT (29) Luis Mario Taracena (gua) 69.65

Women

400mh (28) Daniela Rojas 1:00.02

LJ (29) Nathalee Aranda (pan) 6.25 (-2,8)

TJ (28) Thelma Fuentes (gua) 13.56 (3.3)

10 Kms Walk (29) 1 Alegna González (mex) 45:27.26; 2 Noelia Vargas 45:49.19


Bærum (Norway), 28-29.12.2020

Bærum (Norway), 28-29.12.2020

INDOOR

Men

Heptathlon u20 Henrik Flatnes 5.175p (7.14; 7.62; 10.10; 1.98 - 8.21; 3.20; 2:49.83)

Penguin (Australia), 29.12.2020

Penguin (Australia), 29.12.2020

Men

100 yards (1.4) 1 Jacob Despard 9.66; 2 Alex Hartmann 9.70

Mile Stewart McSweyn 3:50.61

Women

100 yards (1.4) Hana Basic 10.62

Temuco (Chile), 28.12.2020

Temuco (Chile), 28.12.2020

Men

HT 1 Gabriel Kehr 76.61 (x; x; x; 72.11; 76.61; x); 2 Humberto Mansilla 73.79

Women

HT Mariana García 66.33

San Fernando (Chile), 28.12.2020

San Fernando (Chile), 28.12.2020

Men

SP Joaquín Ballivián 16.59

Women

1.500m 1 Laura Acuña 4:30.21; 2 Jozefa Quezada 4:32.36

SP Ivana Gallardo 16.40

Monday, December 28, 2020

Kuortane (Finland), 28.12.2020

Kuortane (Finland), 28.12.2020

INDOOR

Men

PV Mikko Paavola 5.50

Konosu (Japan), 26-27.12.2020

Konosu (Japan), 26-27.12.2020

Men

3.000m (26) -heat 11- 1 Alex Cherono (ken) 7:57.30; 2 Hideyuki Tanaka 8:08.15

5.000m (26) -heat 27- 1 Charles Kamau Wanjiku (ken) 13:50.80; 2 James Mwangi (ken) 13:52.60; 3 Alehegn Biyazen (eth) 13:53.48; 4 Takumi Oishi 13:53.90; 5 Jin Mizoguchi 13:54.58; 6 Shota Shimazaki 13:55.24; 7 Shota Higuchi 13:57.23; 8 Kai Miyamoto 13:57.93; 9 Ayumu Kobayashi 13:58.86; -heat 26- Yuki Takei 13:56.98

10.000m (27) - heat 12- 1 Shura Shiino 28:37.03; 2 Tatsuya Matsuoka 28:38.95; 3 Seiya Shigeno 28:39.77; 4 Keigo Kurihara 28:42.43; 5 Shota Higuchi 28:44.24; 6 Simon Kimunge (ken) 28:46.72; 7 Kira Migita 28:48.86; 8 Tomoki Kawasaki 28:51.19; 9 Kokoro Ishitani 28.54.20; 10 Ryumei Takekawa 28:54.34; 11 Yuya Araki 28:55.16

Plovdiv (Bulgaria), 27.12.2020

Plovdiv (Bulgaria), 27.12.2020

INDOOR

Men

TJ Georgi Tsonov 16.15

Women

LJ Plamena Chakarova (2005) 5.80

Sunday, December 27, 2020

San Sebastián (Spain), 27.12.2020

San Sebastián (Spain), 27.12.2020

INDOOR

Men

400m 1 Adrián Rocandio 47.82; 2 Gen Esteban San Millán 48.05; 3 Asier Fernández 48.22

Women

3.000m 1 Jone Zabaleta 9:42.48; 2 Sara Villasante 9:45.16; 3 Olatz Flores 9:45.62

60mh Claudia Villalante 8.58

PV Malen Ruiz de Azua 4.30

LJ Tessy Abosele (2002) 6.15

Beograd (Serbia), 26.12.2020

Beograd (Serbia), 26.12.2020

INDOOR

Men

60m 1 Aleksa Kijanović 6.81; 2 Strahinja Jovančević 6.82

400m Boško Kijanović 47.95

SP 1 Asmir Kolasinac 20.53; 2 Veljko Nedeljković 18.94

Women

60m 1 Salome Kora (sui) 7.34; 2 Milana Tirnanic 7.44

Bryansk (Russia), 26.12.2020

Bryansk (Russia), 26.12.2020

INDOOR

Men

60m Yaroslav Tkalich 6.79; 2 Aleksey Usov 6.81

600m Fedor Ivanov 1:18.83 NR u20

Women

1.000m Yekaterina Sokolova 2:46.34

HJ Darya Slepova 1.86

LJ Aleksandra Krasina 6.25

Kemerovo (Russia), 23-24.12.2020

Kemerovo (Russia), 23-24.12.2020

INDOOR

Men

Heptatlon 1 Aleksey Cherkasov 5.271p (7.31; 6.48; 13.79; 1.94 - 8.36; 4.60; 3:00.84); 2 Igor Khamedov 5.250p (7.44; 6.43; 12.32; 1.97 - 8.31; 4.00; 2:36.52); 3 Vladimir Ignashev 5.179p (7.45; 6.85; 13.26; 1.88 - 8.78; 4.30; 2:47.15); 4 Mark Burdin 5.148p (7.38; 6.74; 12.49; 1.94 - 8.53; 4.40; 2:59.03)

Men u20

Heptatlon 1 Aleksandr Komarov 5.343p (7.28; 6.65; 14.63; 2.00 - 8.41; 4.20; 2:56.19); 2 Ilya Doroshin 5.102p (7.23; 6.72; 13.52; 1.88 - 8.61; 3.90; 2:53.16)

Women

Pentathlon 1 Aleksandra Fomkina 3.740p (8.89; 1.64; 10.55; 5.68; 2.29.07); 2 Lydya Sadyakova 3.683p (9.17; 1.67; 10.32; 5.54; 2:27.22); 3 Mayya Budanok 3.602p (9.24; 1.61; 11.19; 5.38; 2:27.66)

Women u18

Pentathlon 1 Polina Parfenenko 3.930p (9.51; 1.85; 12.01; 5.80; 2:34.99); 2 Diana Grineva (2004) 3.867p (8.92; 1:64; 12.51; 5.56; 2:25.90); 3 Anna Lelyakova 3.789p (9.47; 1.76; 11.54; 5.36; 2:25.03)


Saturday, December 26, 2020

Jamor (Portugal), 23.12.2020

Jamor (Portugal), 23.12.2020

INDOOR

Men

PV Diogo Ferreira 5.40

Women

PV Chloe Henry (bel) 4.00

Tel Aviv (Israel), 24.12.2020

Tel Aviv (Israel), 24.12.2020

Men

250m Blessing Afrifa 27.48

250mh Adam Yaacobi 30.92

Women

60m final (0.0) Diana Vaisman 7.41 (7.30 (0.1) 1h2)

250m Gal Kadmon 32.23

250mh Noah Levi 35.63

Friday, December 25, 2020

Istanbul (Turkey), 24-25.12.2020

Istanbul (Turkey), 24-25.12.2020

INDOOR

Men

60m (24) 1 Kayhan Özer 6.74; 2 Ummut Uysal (2002) 6.77

Men u20

60mh (0,99m) (25) Berke Akçam 7.83

400m (24) Berke Akçam 48.21

800m (25) Mevlüt Aras (2004) 1:51.38 NR U18

Heptathlon (24-25) Ilkay Aydemir 5.226p (7.24; 6.99; 9.45; 1.89 - 8.57; 5.00; 2:55.85)

Men u18

60mh (0,81m) (25) Ayetullah Demir 7.89

HJ (25) Ali Ern Unlu (2003) 2.13

Women

60m (24) Yudum Iliksiz 7.50

1.500m (25) Hatice Yildirim 4:26.15

HJ (25) Buse Savaskan 1.80

PV (24) 1 Buse Arikazan 4.20; 2 Demet Parlak 4.20

LJ (25) Tugba Danismaz 6.00

TJ (24) Tugba Danismaz 13.56 NR u23

Women u18

60m (24) Simay Özçitçi 7.59

SP (3 kg) (24) Pinar Akyol 18.23

Osijek (Croatia), 20.12.2020

Osijek (Croatia), 20.12.2020

INDOOR

Men

PV Ivan Horvat 5.40

Vinnytsya (Ukraine), 18-19.12.2020

Vinnytsya (Ukraine), 18-19.12.2020

INDOOR

Men

HJ (18) 1 Dmytro Nikitin 2.20; 2 Viktor Lonskyy 2.15

SP (19) Roman Kokoshko 18.96

Kazan (Russia), 22-24.12.2020

Kazan (Russia), 22-24.12.2020

INDOOR

Men

Heptathlon u18 Ranel Shafikov (2004) 5.347p (7.01; 6.88; 12.40; 1.96 - 8.37; 4.90; 3.11.87)

Women

Pentathlon Yuliya Sokhatskaya (2001) 3.845p (9.00; 1.66; 11.26; 5.72; 2:25.40)

Krasnodar (Russia), 18-20.12.2020

Krasnodar (Russia), 18-20.12.2020

INDOOR

Men

HJ (20) Daniyil Tsyplakov 2.24

LJ (19) Artyom Primak 7.67

TJ (20) Kirill Kovalenko 15.96

Women

PV (19) 1 Anzhelina Zhuk-Krasnova 4.30; 2 Darya Ignatova 4.10

LJ (19) Yekaterina Levistakaya 6.12

Women u20

HJ (20) Nadezhda Andryukhina 1.84

Thursday, December 24, 2020

Minsk (Belarus), 22-23.12.2020 -Christmas Stars-

Minsk (Belarus), 22-23.12.2020 -Christmas Stars-

Men

60m Denis Bliznets 6.84

60mh Vitaliy Parakhonka 7.82

HJ Yegor Guptor 2.15

PV Matvey Volkov 5.40

LJ Vladyslav Mazur (ukr) 7.58

TJ Maksim Nestsiarenka 16.38

SP Dmitriy Karpuk 19.40

DT 1 Yauheni Bogutski 60.77; 2 Viktor Trus 57.50; 3 Gleb Zhuk 56.74

DT u20 (1,75 kg) Uladzislau Puchko 58.01

HT 1 Yuriy Vasilchenka 72.46; 2 Zakhar Makhrosenka 71.14; 3 Roman Zholudev 64.87

Women

150m Ruslana Rashkovan 18.35

300m Asteria Limay 38.69 1h7; Aliaksandra Khilmanovich 38.73 1h6

1.500m Katsiaryna Korneyenka 4:22.53

60mh 1 Alina Talay 8.15; 2 Ruslana Rashkovan 8.21; 3 Sviatlana Parakhonka 8.25

TJ 1 Violetta Skvortsova 14.28; 2 Aliaksandra Malofeyeva 13.28

SP 1 Olena Pasechnik 18.26; 2 Yulia Leontyuk 16.38

Wednesday, December 23, 2020

Nassau (Bahamas), 19.12.2020

Nassau (Bahamas), 19.12.2020

Men

150m -heat 2- (0.7) Wanya McCoy 16.08

300m -heat 5- Wanya McCoy 34.59

Women

150m -heat 2- (-0,1) Anthaya Charlton 18.25

Tuesday, December 22, 2020

Omsk (Russia), 19.12.2010 -Bulatovs Memorial-

Omsk (Russia), 19.12.2010 -Bulatovs Memorial-

INDOOR

Men

60m Nikita Chaban 6.81

HJ Aleksey Fadeyev 2.15

Women

600m -heat 2- Deana Gabdullina 1:32.02

Mile Natalya Aristarkhova 4:45.45

PV 1 Irina Ivanova 4.40; 2 Maria Podgorbunskikh 4.10

Box Hill (Australia), 22.12.2020 -Victoria Milers Club-

Box Hill (Australia), 22.12.2020 -Victoria Milers Club-

Men

800m Jeffrey Riseley 1:51.35

1.500m 1 Jaryd Clifford 3:44.58; 2 Adam Pyke 3:47.94; 3 Jason Clayton 3:49.60; 4 Edward Beischer 3:50.14

3.000m A 1 Ben Buckingham 7:57.81; 2 Andre Waring 8:03.24; 3 Peter Green 8:09.30; 4 Thomas Thorpe 8:10.50; 5 Edward Marks (2001) 8:14.98; 6 Adam Spencer (2001) 8:16.13

3.000m B 1 Douglas Buckeridge (2003) 8:21.07; ... 4 William Garbelotto (2003) 8:23.66

Women

800m Claudia Hollingsworth 2:05.75

1.500m 1 Abbey Caldwell 4:13.09; 2 Caitlin Adams 4:19.55; 3 Gigi Maccagnini 4:22.75; 4 Megan Dickson 4:28.25

3.000m 1 Linden Hall 8:51.20; 2 Lauren Ryan 8:54.54; 3 Annabelle Eastman 9:38.02

Windhoek (Namibia), 17-18.12.2020 -National Youth Games-

Windhoek (Namibia), 17-18.12.2020 -National Youth Games-

Women u20

100m (1.5) Beatrice Masilingi 11.38

200m (-3,2) Beatrice Masilingi 23.51

400m 1 Beatrice Masilingi 51.07; 2 Christine Mboma 51.57

Monday, December 21, 2020

Birmingham -AL- (United States), 19.12.2020 -The Galleria Games-

Birmingham -AL- (United States), 19.12.2020 -The Galleria Games-

INDOOR

High School

Men u19

60m 1 Jayden Slade 6.70; 2 David Foster 6.75

200m Jaylen Slade 21.13 1h22

60mh Leonard Mustari 7.78

Women u19

60m 1 Autumn Wilson 7.46; 2 Milan Fields 7.52

200m Kayla Davis 23.92 1h20; Jasmine Montgomery 24.34 1h18

400m Kayla Davis 55.00

60mh Lucheyona Weaver 8.50

Women u17

60m Shawnti Jackson 7.39

400m Shawnti Jackson 55.61

Durban (South Africa), 19.12.2020

Durban (South Africa), 19.12.2020

Men

300m Mildo Hlatshwayo 34.33

600m Dillan Van Rooyen 1:17.60

SP Zane Weir (ita) 19.40

Lima (Perú), 18-20.12.2020 -National Championships-

Lima (Perú), 18-20.12.2020 -National Championships-

Men

5.000m (18) 1 Christian Pacheco 14:13.63; 2 Paul Ramírez 14:18.00; 3 Yuri Labra 14:18.41

10.000m (20) 1 Christian Pacheco 29:44.77; 2 Willi Canchanya 29:49.88; 3 Ulises Ambrosio 29:54.01

Women

5.000m (18) 1 Jovana De la Cruz 16:16.27; 2 Soledad Torre 16:46.47; 3 Margarita Nuñez 16:48.22

LJ (20) Paola Mautino 6.04 (-0,7)

HT (19) Ximena Zorrilla 61.31

Rosario (Argentina), 18-20.12.2020 -National Championships-

Rosario (Argentina), 18-20.12.2020 -National Championships-

Men

100m (18) (0.5) 1 Franco Florio 10.24; 2 Otilio Rosa 10.59; 3 Pablo Zuliani 10.65; in heats: Ezequiel Bustamante 10.65 (1.7) 1h1

400m (19) 1 Elián Larregina 47.67; 2 Julián Alberto Gaviola 47.90; 3 Joaquín Gómez (2001) 48.21

1.500m (19) 1 Diego Lacamoire 3:46.78, 2 José Zabala 3:46.82; 3 Juan Ignacio Dutari 3:49.25; 4 Juan Urrutia 3.50.32; 5 Dylan Van der Hock (2002) 3:50.36

5.000m (20) Bernardo Maldonado 14:16.38

400mh (20) Guillermo Ruggeri 52.20

HJ (20) Carlos Layoy 2.16

PV (19) Germán Chiaraviglio 5.50

LJ (18) Luciano Ferrari 7.53 (2.1)

TJ (20) 1 Maximiliano Díaz 16.44 (2.2); 2 Diego Dimaro 15.91 (2.6)

SP (19) 1 Nazareno Sasia (2001) 19.67; 2 Ignacio Carballo 19.53

DT (19) 1 Nazareno Sasia 53.28; 2 Juan Solito 52.65

HT (18) Joaquín Gómez 70.92

Women

100m (18) (1.1) Florencia Lamboglia 11.91

800m (18) Martina Escudero 2:09.37

1.500m (19) 1 Mariana Borelli 4:21.82; 2 Florencia Borelli 4:23.13; 3 Carolina Lozano 4:23.49

5.000m (20) Marcela Gómez 16:14.91

3.000m Steeples (18) Carolina Lozano 10:11.54

LJ (18) Andrea Ubiedo 6.00 (0.3)

SP (18) Ailen Armada 15.31

DT (20) Ailen Armada 51.35

HT (18) 1 Jennifer Dahlgren 62.76; 2 Daniela García 62.24

Nathan -Brisbane- (Australia), 19-20.12.2020 -Glynis Nunn Shield-

Nathan -Brisbane- (Australia), 19-20.12.2020 -Glynis Nunn Shield-

Men

100m (0.9) 1 Simon Creig 10.43; 2 Fujiro Omuvwie 10.44; 3 Michael Romanin 10.46; 4 Jack Payne 10.5; 5 Tom Gamble 10.59; 6 Zane Branco 10.60

200m (1.2) 1 Michael Romanin 20.79; 2 Alex Beck 21.09; 3 Jack Payne 21.22; 4 Tyson Bonney (2002) 21.64

400m 1 Alex Beck 46.51; 2 Jack Geary 47.81; 3 Daniel Blest (2002) 48.20

DT Matthew Denny 61.29

HT Benjamin Roberts 68.12

JT Liam O'Brien 72.25

Decathlon (19-20) 1 Ash Moloney 8.492p (10.36 (-0,3); 7.67 (2.3); 13.62; 2.11; 45.82 - 14.17 (1.6); 43.93; 4.80; 57.77; 4:48.48); 2 Cedric Dubler 8.367p (10.79 (-0,3); 7.62 (0.0); 13.24; 2.11; 47.84 - 14.34 (1.6); 41.70; 5.00; 62.48; 4.41.05); 3 Alec Diamond 7.665p (11.04 (-0,3); 7.57 (0.0); 14.51; 1.99; 49.96 - 14.60 (1.6); 44.43; 4.60; 46.01; 5:07.01); 4 Daniel Golubovic 7.651p (11.09 (-0,3); 7.09 (-0,3); 14.92; 1.99; 50.20 - 14.57 (1.6); 50.42; 4.60; 41.60; 5:00.88)

Women

100m (0.0) Hana Basic 11.63

200m (-0,1) Hannah Jones 24.01

400m 1 Francesca MacDonald (2002) 55.07; 2 Kendra Hubbard 55.17

1.500m 1 Leah Simpson (2001) 4:31.81; 2 Bridget McCormack (2004) 4:32.15

100mh (2.3) Hannah Jones 13.26

DT 1 Taryn Gollshewsky 54.93; 2 Jade Lally (gbr) 52.81; 3 Samantha Lenton 51.17

HT Lara Roberts 63.17

JT Alexandra Roberts 52.77

Heptathlon (19-20) Alysha Burnett 5.607p (14.34 (2.5); 1.81; 25.87 (1.8); 5.76 (0.0); 43.81; 2:38.15)

Sunday, December 20, 2020

Ourense (Spain), 19.12.2020

Ourense (Spain), 19.12.2020

INDOOR

Women

60m Nediam Vargas (ven) 7.48

60mh Nediam Vargas (ven) 8.70

Mustasaari (Finland), 20.12.2020

Mustasaari (Finland), 20.12.2020

INDOOR

Men

PV Mikko Paavola 5.54

Cochabamba (Bolivia), 20.12.2020 -Gran Premio Julia Iriarte-

Cochabamba (Bolivia), 20.12.2020 -Gran Premio Julia Iriarte-

Men

200m (0.2) Artur Rojas da Silva 21.36

LJ Daniel Pineda (chi) 7.38 (0.7)

Women

200m (0.0) Gabriela Anahí Suárez (ecu) 23.47

LJ Macarena Reyes (chi) 6.15 (0.0)

San Sebastián (Spain), 20.12.2020

San Sebastián (Spain), 20.12.2020

INDOOR

Men

1.500m Aitor Etxeberria 3:51.59

Women

60m 1 Teresa Errandonea 7.58; 2 Irati Mitxelena 7.60

200m -heat 7- María Vicente (2001) 24.08

1.500m 1 Olatz Flores 4:33.77; 2 Sara Villasante 4:33.91; 3 Irati Zurutuza 4.34.02

60mh (mixed race) María Vicente (2001) 8.31

TJ María Vicente 13.05

Santiago (Chile), 19.12.2020

Santiago (Chile), 19.12.2020

Men

DT Claudio Romero 62.01

DT u20 (1,75 kg) Lucas Nervi 66.35

Women

SP Ivana Gallardo 17.39

Saturday, December 19, 2020

Valencia (Spain), 18-19.12.2020

Valencia (Spain), 18-19.12.2020

INDOOR

Men

60m (18) Miguel Izquierdo 6.89

Heptathlon (18-19) Jorge Davila 5.153p (7.26; 6.68; 11.84; 1.95 - 8.94; 4.30; 2:46.17)

Heptathlon u18 (18-19) Tayb David Loum 5.467p NR u18 (7.09; 7.01; 12.74; 1.94 - 7.94; 4.40; 2:59.17)

Women

Pentathlon (19) 1 Carmen Ramos 3.878p (8.86; 1.66; 12.45; 5.35; 2:22.87); 2 Andrea Medina 3.723p (9.13; 1.72; 11.76; 5.33; 2:32.24)

Pentathlon u18 (19) 1 Nerea Royo 3.473p (8.94; 1.47; 10.12; 5.32; 2:23.41); 2 Belén Sospedra 3.405p (8.82; 1.53; 10.65; 5.11; 2:34.24)

Saint Paul (Ile de la Reunion-France), 18-19.12.2020

Saint Paul (Ile de la Reunion-France), 18-19.12.2020

Men

100m (19) (2.4) Hajatiana Randrianasolo 10.61

400m (19) Elmir Reale 48.02

LJ (18) Yann Randrianasolo 7.71 (0.0)

Decathlon (18-19) 1 Kevin Mayer 8.552p (10.68 (-0,5); 7.40 (0.6); 16.20; 1.97; 48.87 - 13.54 (1.8); 50.32; 4.65; 67.66; 4:47.74); 2 Taavi Tsernjavski (est) 8.030p (11.15 (1.2); 7.33 (0.8); 14.96; 1.88; 49.46 - 14.55 (2.2); 48.15; 4.75; 57.70; 4:34.94); 3 Risto Lillemets (est) 7.993p (10.97 (1.2); 7.15 (1.3); 14.01; 2.00; 50.81 - 14.70 (1.8); 40.98; 4.85; 65.36; 4:35.06); 4 Axel Hubert 7.980p (11.14 (1.3); 7.41 (1.2); 14.20; 1.94; 50.83 - 14.15 (1.8); 42.39; 4.75; 65.01; 4:44.13); 5 Makenson Gletty 7.978p (10.81 (-0,5); 6.80 (1.4); 15.37; 2.00; 50.79 - 14.11 (1.8); 45.01; 4.55; 61.64; 4:45.01); 6 Benjamin Hougardy 7.761p (11.00 (1.2); 7.23 (0.3); 13.55; 1.97; 49.27 - 14.89 (2.2); 37.08; 4.85; 53.53; 4:32.14); 7 Ludovic Besson 7.622p (11.02 (-0,5); 6.80 (0.2); 15.57; 1.91; 50.32 - 14.35 (1.8); 42.98; 4.55; 52.96; 4:55.10); 8 Gael Querin 7.423p (11.42 (1.2); 7.15 (0.1); 13.66; 1.82; 50.98 - 14.63 (2.2); 38.17; 4.55; 49.42; 4:21.03)

Women

LJ (18) Khaddi Sagnia (swe) 6.37 (-0,2)

Heptathlon (18-19) 1 Evelis Aguilar (col) 6.055p (14.02 (0.6); 1.65; 14.14; 24.02 (1.5) - 6.12 (0.3); 47.69; 2:21.75); 2 Mari Klaup (est) 6.014p (13.89 (0.6); 1.77; 13.22; 25.50 (1.3) - 5.74 (0.9); 53.07; 2:21.39); 3 Sarah Lagger (aut) 6.010p (14.37 (0.6); 1.77; 14.11; 25.54 (1.3) - 5.90 (-0,3); 47.67; 2:16.66); 4 Ganna Kasyanova (ukr) 5.782p (13.71 (0.6); 1.74; 13.65; 25.20 (1.5) - 5.68 (0.1); 38.53; 2:19.76); 5 Cassandre Aguessy Thomas 5.779p (13.54 (0.6); 1.77; 13.14; 24.65 (1.5) - 5.68 (-0,4); 34.19; 2:19.58); 6 Diane Marie-Hardy 5.772p (13.78 (0.6); 1.65; 12.46; 24.63 (1.5) - 5.66 (-1,4); 40.72; 2:12.67); 7 Annaelle Nyabeu Djapa 5.626p (13.46 (0.6); 1.74; 13.07; 25.37 (1.3) - 5.69 (0.3); 37.38; 2:27.97)

Cochabamba (Bolivia), 19.12.2020 -Gran Premio Mario Paz-

Cochabamba (Bolivia), 19.12.2020 -Gran Premio Mario Paz-

Men

100m (1.9) Artur Bruno Rojas da Silva 10.45

400m Jhon Solís (col) 46.15

Women

100m (-1,0) Gabriela Anahí Suárez (ecu) 11.46

200m (0.1) 1 Jennifer Padilla (col) 23.66; 2 Rosangelica Escobar (col) 24.30

400m 1 Jennifer Padilla 52.76; 2 Rosangelica Escobar (col) 53.54

TJ 1 Liuba Zaldívar (ecu) 13.70 (-2,6); 2 Valeria Quispe 13.38 (0.0)

Aubière (France), 19.12.2020

Aubière (France), 19.12.2020

INDOOR

Men

PV 1 Stanley Joseph 5.20; 1 Anthony Ammirati (2003) 5.20; 3 Mathis Prod´Homme (2004) 5.10

LJ 1 Bryan Mucret (2002) 7.63; 2 Jules Pommery 7.58

Belfast (Great Britain), 19.12.2020

Belfast (Great Britain), 19.12.2020

Men

10.000m A 1 Sean Tobin (irl) 28:30.91; 2 Brian Fay (irl) 28:41.70; 3 Andrew Coscoran (irl) 29:01.21; 4 Tonosa Hiko (eth) 29:06.10; 5 Jake O'Regan (irl) 29:29.23

Sydney (Australia), 19.12.2020 -Albie Thomas Mile-

Sydney (Australia), 19.12.2020 -Albie Thomas Mile-

Men

400m 1 Steve Solomon 46.11; 2 Keegan Bell (2001) 47.45; 3 Liam Webb 47.95; 4 Damien Mizzi 48.15

800m 1 Charlie Jeffreson (2004) 1:49.22; 2 Lachlan Raper 1:49.25; 3 Ben Quinn 1:49.81; 4 Luke Young 1:49.93; 5 Mason Cohen 1:50.37; 6 Taylor John 1:50.69

Mile 1 Jye Edwards 3:57.30; 2 Oliver Hoare 3:58.26; 3 Jeffrey Riseley 3:59.99; 4 James Nipperess 4:04.25; 5 Tomas Palfrey (2003) 4:06.69

Women

400m 1 Bendere Oboya 52.44; 2 Caitlyn Ferrier 54.88

800m 1 Matilda Ryan (2002) 2:06.43; 2 Lora Roff 2:08.04; 3 Nicola Hogg (2003) 2:08.12; 4 Montana Monk (2004) 2:08.82; 5 Ava Honore (2004) 2:09.88

Mile 1 Keely Small (2001) 4:33.57; 2 Jenny Blundell 4:34.05; 3 Imogen Gardiner (2002) 4:39.23; 4 Kate Spencer 4:39.71; 5 Imogen Stewart (2005) 4:39.99; 6 Izzy Thornton-Bott 4:40.47; 7 Holly Campbell 4:42.53; 8 Jaylah Hancock-Cameron (2002) 4:43.70

400mh 1 Sarah Carli 55.09; 2 Sara Klein 57.24; 3 Genevieve Cowie 57.76

Canberra (Australia), 19.12.2020

Canberra (Australia), 19.12.2020

Men

200m (-0,2) Joshua Azzopardi 21.43

400m August Nketia Junior u18 48.26

LJ Henry Frayne 7.69 (0.0)

Women

200m (-1,0) Kysha Praciak 24.22

400m Angelina Blackburn 53.98

3.000m Emily Ryan 9:37.95

LJ 1 Brooke Stratton 6.71 (1.4) 2 Annie McGuire 6.39 (1.1)

JT Jes Bell 49.51

Auckland (New Zealand), 18.12.2020 -Daikin Night of 5s-

Auckland (New Zealand), 18.12.2020 -Daikin Night of 5s-

Men

100m (0.6) 1 Eddie Osei-Nketia 10.49 (10.49 (0.3) 1h2); 2 Joseph Millar 10.58; 3 Hamish Gill 10.58

800m 1 James Harding (2003) 1:51.64; 2 James Ford (2005) 1:53.22

5.000m 1 Erik Speakman 13:31.84; 2 Julian Oakley 13:34.97; 3 Oli Chignell 13:38.24; 4 Matthew Baxter 13:39.86; 5 Hayden Wilde 13:52.98; 6 James Uhlenberg 14:01.24; 7 Matthew Taylor 14:11.36; 8 Murdoch McIntyre (2001) 14:13.53; 9 Christopher Dryden 14:14.07; 10 Sam Ward 14:15.11; 11 Connor Melton 14:19.74; 12 Zane Powell 14:23.45; 13 Liam Lamb (2001) 14:29.62; 14 Will Anthny (2003) 14:31.38

400mh Cameron French 51.50

HJ Hamish Kerr 2.27

SP 1 Jacko Gill 21.05 (20.74; 21.05; 20.06; 20.86; 20.86; 20.49); 2 Tom Walsh 20.14; 3 Ryan Ballantyne 18.21

DT Alexander Parkinson 55.84

Women

100m (1.1) 1 Zoe Hobbs 11.48; 2 Nadia Evans (2004) 11.93

5.000m (mixed race) Camille Buscomb 15:28.24

5.000m 1 Lydia O'Donnell 15:55.33; 2 Rebekah Greene 16:04.15; 3 Maiya Christini 16:34.67; 4 Anneke Grogan 16:48.50; 5 Jean Kozyniak 17:13.58; 6 Hannah Gapes (2003) 17:18.04; 7 Chloe Browne (2003) 17:26.80; 8 Bella Browne (2003) 17:30.24

400mh Anna Percy 59.22

HJ 1 Josie Taylor (2002) 1.81; 2 Imogen Skelton 1.77

PV 1 Olivia McTaggart 4.40; 2 Imogen Ayris 4.40

SP Maddison Wesche 17.48

HT 1 Julia Ratcliffe 71.02; 2 Lauren Bruce 70.42; 3 Nicole Bradley 63.13

Friday, December 18, 2020

Bragança Paulista (Brasil), 17-18.12.2020 -National Championships u23-

Bragança Paulista (Brasil), 17-18.12.2020 -National Championships u23-

Men

100m (17) (1.0) 1 Felipe Bardi dos Santos 10.12; 2 Erik Felipe Barbosa Cardoso 10.32; 3 Arielton Costa dos Santos 10.49; 4 Vicinius Rocha Moraes 10.59

200m (18) (0.5) 1 Lucas Conceicao Vilar 20.58; 2 Arielton Costa dos Santos 21.04; 3 Joao Henrique Falcao Cabral 21.16; 4 Maxsuel dos Santos Santana (2001) 21.40

400m (17) 1 Marcos Vinicius Silva Moraes 46.57; 2 Joao Henrique Falcao Cabral 46.61; 3 Bruno Benedito da Silva 47.18; 4 Cleverson da Silva Pereira Junior 47.32 (47.11 1h3); 5 Evandro Jose da Silva Martins (2001) 47.79

800m (18) 1 Eduardo Ribeiro Moreira (2001) 1:47.75; 2 Italo Matheus Barbosa de Araujo 1:48.74

110mh (17) (-0,1) Vinicius Fernando da Luz Catai 14.19

400mh (18) 1 Francisco Guilherme dos Reis Viana 51.40; 2 Matheus Liberato Coelho 51.49

HJ (18) Elton Junior dos Santos Petronilho (2001) 2.18

DT (17) Wellinton Fernandes da Cruz Filho 55.74

JT (18) Pedro Henrique Nunes Rodrigues 70.25

Women

100m (17) (0.8) 1 Ana Carolina de Jesus Azevedo 11.33; 2 Vida Aurora Manuela Evaristo Caetano (2001) 11.52; 3 Gabriel Silva Mourao 11.70; 4 Lidiane Francielle Fernandes Barboza 11.88

200m (18) (0.1) 1 Ana Carolina de Jesus Azevedo 23.08; 2 Vida Aurora Manuela Evaristo Caetano (2001) 23.62; 3 Gabriela Silva Mourao 23.74 (23.51 (3.2) 1h2)

400m (17) 1 Tiffani Beatriz Domingos Silva do Nascimento Marinho 52.80; 2 Maria Victoria Belo de Sena 53.27; 3 Marlene Ewellyn Silva dos Santos 54.30

100mh (17) (0.8) 1 Ketiley Batista 13.11; 2 Micaela Rosa de Mello 13.35

400mh (18) 1 Marlene Ewellyn Silva dos Santos 58.13; 2 Chayenne Pereira da Silva 58.67

HJ (18) Sarah Suelen Fernandes Freitas 1.77

LJ (17) 1 Thaina Guerino Fernandes 6.06 (1.4); 2 Ketllyn Pamela Daniel Zanette 6.03 (-0,6)

TJ (18) Ketllyn Pamela Daniel Zanette 13.22 (-0,6)

SP (17) Milena Jaqueline Sens 15.71

DT (18) Valquiria Aparecida Meurer 50.58

Maia (Portugal), 18.12.2020 -National Championships in 10.000m-

Maia (Portugal), 18.12.2020 -National Championships in 10.000m-

Men

10.000m 1 Jesús Ramos (esp) 28:22.42; 2 Samuel Barata 28:30.73; 3 André Pereira 29:17.46; 4 Miguel Marques 29:25.63

Women

5.000m 1 Mariana Machado 15:57.05; 2 Lia Lemos 16:46.16; 3 Angela Viciosa (esp) 17:02.17; 4 Carmen Viciosa (esp) 17:17.23

10.000m 1 Carla Salomé Rocha 32:49.93; 2 Sara Moreira 33:04.94; 3 Laura Luengo (esp) 34:07.40; 4 Carla Martinho 34:19.72

Adelaide (Australia), 18.12.2020

Adelaide (Australia), 18.12.2020

Men

1.500m 1 Adam Goddard (2003) 3:46.98; 2 Isaac Heyne 3:47.19

3.000m Steeples 1 Matthew Clarke 8:43.03; 2 Max Stevens 8:54.93

Women

150m (1.8) Holly Beecham 18.25

2.000m Steeples Caitlin Adams 6:39.72

PV 1 Madeline Lawson 4.20; 2 Courtney Smallacombe 4.05

Falun (Sweden), 16.12.2020

Falun (Sweden), 16.12.2020

Men

HT Ragnar Carlsson  74.11 NR u23

HT u20 (6 kg) Hugo Sörby 71.19

Women

SP 1 Axelina Johansson 16.63; 2 Sara Lennman 16.10

Thursday, December 17, 2020

Perth (Australia), 16.12.2020

Perth (Australia), 16.12.2020

Men

SP u16 (4 kg) Robert Marchesi-Scott 18.33

Women

PV 1 Nina Kennedy 4.72 (and three faults in 4.82); 2 Lauren Hyde-Cooling 4.00

Tel Aviv (Israel), 14.12.2020

Tel Aviv (Israel), 14.12.2020

Men

150m (0.3) Blessing Afrifa 16.02

300m Blessing Afrifa 33.90

DT Dennis Valliulin 53.40

Women

HJ Khanin Nassar 1.80

DT Estelle Valeanu 50.00

Wednesday, December 16, 2020

Kyiv (Ukraine), 13.12.2020

Kyiv (Ukraine), 13.12.2020

INDOOR

Men

PV Iliya Kravchenko 5.20

SP Viktor Klymuk 17.62

Women

PV Yana Hladiychuk 4.20

Tuesday, December 15, 2020

Randers /Denmark), 13.12.2020

Randers /Denmark), 13.12.2020

INDOOR

Men

800m Benjamin Lobo Vedel 1:49.93

Moskva (Russia), 14-15.12.2020 -Student Stars-

Moskva (Russia), 14-15.12.2020 -Student Stars-

INDOOR

Men

300m (15) -heat 1- Konstantin Orlov 34.43

600m (14) -heat 2- Igor Rashchupkin 1:20.14

2.000m Steeples (15) Kartik Karkera 5:51.58

LJ (15) 1 Artyom Chermoshanskiy (2001) 7.88; 2 Danil Chechela 7.51

Women

300m (15) -heat 2- 1 Yekaterina Vakhruseva 39.76; 2 Darya Tikhonova 39.93

600m (14) -heat 4- Anastasiya Yeremyants (2001) 1.31.40

3.000m (14) Liliya Mendayeva 9:32.22

5 kms Walk (15) Alina Shishkova (2002) 22:51.95

HJ (14) 1 Nadezhda Lavrenteva 1.79; 2 Yelizaveta Osharina 1.76

Monday, December 14, 2020

Pretoria (South Africa), 12.12.2020

Pretoria (South Africa), 12.12.2020

Men

100m -heat 1- (1.7) Ntando Motsepe 10.34; -heat 2- (2.6) Nicholas Ferns 10.38

200m -heat 1 (4.7) Nicholas Ferns 20.64; -heat 3- (2.9) Duke Kuali 20.79

400m Ivan Geldenhuys (nam) 47.48

1.500m 1 Keletso Mokhonoana 3:44.98; 2 Ryan Mphahlele 3:45.71; 3 Maxime Chaumeton 3.46.80

SP 1 Jason Van Rooyen 20.70; 2 Kyle Blignaut 20.05

DT Werner Visser 60.15

JT Phil-Mar Van Rensburg 77.99

Men u20

100m -heat 1- (1.8) 1 Olebogeng Tlhapi 10.48; -heat 2- (3.6) Pumzile Mqolo 10.55

Men u18

200m -heat 3- (2.0) Wessel Van der Nest 21.57

LJ Junior Mondlane 7.36 (1.7)

SP (5 Kg) Cian de Villiers 19.92

Men u16

SP (4 kg) Tian Stoltz 18.07

DT (1 kg) Tian Stoltz 66.92

Women

100m (3.1) Mpontsheng Sekese 11.74

200m (2.7) Beatrice Masilingi 22.71

400m 1 Beatrice Masilingi (nam) (2003) 50.42; 2 Taylon Bieldt 53.64; 3 Kirsten Ahrens 54.97

Women u18

200m -heat 1- (2.4) Kayla La Grange 24.11; -heat 2- (3.8) Mienke Booysen 24.36

400m Christine Mbomba (nam) 53.51