Sunday, September 13, 2020

Albi (France), 12-13.9.2020 -National Championships-

Albi (France), 12-13.9.2020 -National Championships-

Men

100m (12) A (0.7) 1 Mouhamadou Fall 10.16; 2 Amaury Golotin 10.19; 3 Dylan Rigot 10.30; 4 Dylan Vermont 10.39; 5 Jeremy Leroux 10.43; 6 Alexandre Ferrando 10.44 (10.37 (2.1) 2h2); 7 Ryan Zeze 10.45; B (0.2) Jerry Leconte 10.59 (10.56 (-0,1) 3h1); in heats: h1 (-0,1) Gaylord Kuba (bel) 10.56; h3 (1.5) 2 Hassan taftian (iri) 10.30; 4 Aymeric Priam 10.46; 5 Mustapha Traore 10.52

200m (13) A (0.7) 1 Amaury Golitin 20.67; 2 Sasha Zhoya (2002) 20.68; 3 Pablo Mateo (2001) 20.99; 4 Julien Watrin (bel) 21.00; 5 Ryan Zeze 21.04 (20.88 (0.1) 2h1); 6 Alexandre Ferrando 21.05 (20.93 (0.1) 3h1); 7 Maxime Lancelot 21.24 (21.22 (0.1) 4h1); B (0.7) 1 Aymeric Priam 21.20; 2 Harold Achi-Yao 21.26; 3 Mustapha Traore 21.33; in heats: h1 (0.1) 5 Loris Gagnan 21.31; h2 (1.6) 2 Yanis El Bahhari 21.23

400m (13) A 1 Ludvy Vaillant 45.46; 2 Teo Andant 46.80; 3 Dylan Chesneau 47.08; 4 Ludovic Ouceni (2001) 47.22; 5 Camille Snyders (bel) 47.30; 6 Jean Bertin 47.34; 7 Babacar Diop 47.86; B 1 Jeffrey Lami 47.59; 2 Diego Milla 47.60; 3 Hugo Baudu 47.66; 4 Benjamin Delabarre-Thompson 47.84; 5 Miloud Laredj (alg) 47.99

400m prelims (12) h1 1 Camille Snyders (bel) 47.49; 2 Ludovic Ouceni (2001) 47.51; 3 Jimy Soudril 47.67; h2 1 Teo Andant 47.08; 2 Babacar Diop 47.23; 3 Jean Bertin 47.23; h3 1 Ludvy Vaillant 46.89; 2 Dylan Chesneau 47.50; 3 Hugo Baudu 47.93; 4 Diego Milla 47.95

800m (13) A 1 Benjamin Robert 1:48.68; 2 Renaud Rosiere 1:48.89; 3 Julian Ranc 1:49.23; 4 Hugo Arlabosse 1:49.39; 5 Romain Debes 1:49.73; B 1 Hamza Belmer (mar) 1:49.21; 2 Clement Houcke 1:49.29; 3 Sacha Cultru 1:49.71; 4 Simon Germaine 1:50.04; 5 Fabien Loirat 1:50.07; 6 Ludovic Le Meur 1:50.73

800m prelims (12) h1 1 Hugo Arlabosse 1:49.85; 2 Maxence Bruyas 1:50.23; 3 Clement Houcke 1:50.39; 4 Sacha Cultru 1:50.50; 5 Hamza Belmer (mar) 1:50.93; h2 1 Benjamin Robert 1:50.80; 2 Anicet Kozar (2001) 1:51.13; 3 Simon Germaine 1:51.22; 4 Khaled Benmahdi (alg) 1:51.27; h3 1 Renaud Rosiere 1:48.83; 2 Julian Ranc 1:49.37; 3 Romain Debes 1:49.55; 4 Mehdi Naciri 1:50.31; 5 Ludovic Le Meur 1:50.63; 6 Fabien Loirat 1:50.90

1.500m (13) A 1 Alexis Miellet 3:40.92; 2 Baptiste Mischler 3:40.97; 3 Quentin Tison 3:41.17; 4 Benjamin Rubio 3:41.41; 5 Salim Keddar (alg) 3:42.60; 6 Arthur Gervais 3:43.31; 7 Azzedine Habz 3:43.36; 8 Yani Khelaf 3:44.21; 9 Pierrik Jocteur-Monrozier 3:45.60; 10 Thomas Desrumaux 3:46.35; 11 Mael Gouyette 3:47.01; 12 Valentin Bresc (2001) 3:47.87; B 1 Josselain Barrellon-Vernay 3.48.63; 2 Abdellah Riahi 3:48.90

5.000m (12) 1 Jimmy Gressier 13:33.08; 2 Fabien Palcau 13:35.61; 3 Dorian Coninx 13:40.11; 4 Arsene Guillorel 13:44.13; 5 Mehdi Frere 13:46.10; 6 Simon Bedard 14:00.54; 7 Etienne Daguinos 14:01.21; 8 Gaetan Cals 14:06.10; 9 Bastien Augusto 14:06.85; 10 Theo Rageot 14:08.17; 11 Michael Gras 14:08.76; 12 Pierre Bordeau 14:08.98

110mh (13) A (0.0) 1 Wilhem Belocian 13.20; 2 Jeanice Laviolette 13.52; 3 Just Kwaou-Mathey 13.61; 4 Matteo Ngo 14.02; B (0.9) Paul Chabauty 13.93; in heats: h1 (-0,1) 3 Kevin Mayer 13.91; h2 (-0,4) 2 Vladimir Vukicevic (nor) 13.70; 3 Raphael Mohamed 13.88; 4 Marvin Pistol 14.13

400mh (13) A 1 Wilfried Happio 49.97; 2 Edgar Levard 51.46; 3 Rayan Duperme 51.67

400mh prelims (12) h1 Wilfried Happio 50.14; h2 Rayan Duperme 51.47

3.000m St (12) 1 Djilali Bedrani 8:35.39; 2 Mehdi Belhadj 8:40.89; 3 Louis Gilavert 8:41.27; 4 Abdellah Riahi 8:41.28

HJ (12) 1 Thomas Carmoy (bel) 2.20; 2 Sebastien Micheau 2.18; 3 Raphael Moudoulou 2.15

PV (12) 1 Renaud Lavillenie 5.80; 2 Valentin Lavillenie 5.70; 3 Ethan Cormont 5.58; 4 Matthias Orban 5.50; 5 Baptiste Thiery (2001) 5.50; 6 Thibaut Collet 5.50; 7 Jules Cypres 5.35; 8 Mehdi Amar Rouana 5.20; 9 Damiel Dossevi 5.20; Stanley Joseph 5.20

LJ (13) 1 Yann Randrianasolo 7.91 (2.7) and 7.59 (-0,6); 2 Al Assane Fofana 7.83 (1.3); 3 Tom Campmagne 7.80 (0.1); 4 Jules Pommery (2001) 7.68 (0.6); 5 Romeo Ntia (ben) 7.68 (1.8); 6 Julien Pauthonnier 7.68 (-0,2); 7 Dreyfus Gbadjale 7.52 (2.6)

TJ (12) 1 Hugues-Fabrice Zango (bur) 17.33 (2.5) and 16.86 (-0,5); 2 Jean-Marc Pontvianne 16.85 (2.4) and 16.78 (1.4); 3 Enzo Hodebar 16.72 (1.5); 4 Benjamin Compaore 16.68 (1.1); 5 Jonathan Seremes 16.13 (1.8); 6 Amath Faye (sen) 15.95 (2.0)

SP (12) 1 Frederic Dagee 19.74; 2 Antoine Duponchel 18.02; 3 Yann Moisan 17.79

DT (13) 1 Lolassonn Djouhan 60.07; 2 Tom Reux 56.23

HT (12) 1 Quentin Bigot 76.42; 2 Yann Chaussinand 73.61; 3 Enguerrand Decroix Tetu 69.83; 4 Jean-Baptiste Bruxelle 69.77; 5 Hugo Tavernier 69.55; 6 Earwyn Abdou 64.28; 7 Paul Crezevault 64.26; 8 Nicolas Fedit 63.70

JT (12) 1 Lukas Moutarde 75.71; 2 Teuraiterai Tupaia 73.07; 3 Remi Conroy 71.76; 4 Lenny Brisseault (2002) 69.29

10 Kms Walk Route (13) Gabriel Bordier 39:17

Women

100m (12) A (0.6) 1 Carolle Zahi 11.28; 2 Wided Atatou 11.38 (11.26 (2.6) 1h2); 3 Jessie Saint-Marc 11.46 (11.42 (2.6) 2h2); 4 Orphee Neola 11.60 (11.51 (2.6) 3h2); 5 Estelle Raffai 11.60 (11.55 (2.6) 4h2); 6 Mallory Leconte 11.69 (11.57 (1.9) 2h1); 7 Nasrane Bacar 11.72; 8 Eloise De la Taille 11.76 (11.62 (2.6) 5h2); B (0.3) Patrizia van der Weken (lux) 11.82 (11.76 (1.9) 4h1); in heats: h1 (1.9) 3 Caroline Chaillou 11.75; h2 (2.6) 6 Nasrane Bacar 11.72

200m (13) (0.7) 1 Carolle Zahi 22.98; 2 Wided Atatou 23.12; 3 Maroussia Pare 23.50; 4 Gemima Joseph 23.61 (23.53 (1.3) 2h2); 5 Estelle Raffai 23.65 (23.50 (0.1) 2h1); 6 Serena Kouassi (2003) 23.91; 7 Marjorie Veyssiere 24.09; in heats: h2 (1.3) 2 Eloise De la Taille 24.17; h3 (-1,1) 1 Fanny Peltier 23.76; 3 Helene Parisot 24.17

400m (13) A 1 Sokhna Lacoste 52.48; 2 Amandine Brossier 52.66; 3 Diana Iscaye 52.93; 4 Deborah Sananes 53.62; 5 Elise Trynkler 54.41; 6 Kalyl Amaro 54.88; 7 Soliatou Saka 54.88

400m prelims (12) h1 1 Amandine Brossier 53.47; 2 Deborah Sananes 54.11; 3 Souliatou Saka 54.77; 4 Elise Trynkler 55.21; h2 1 Sokhna Lacoste 52.95; 2 Diana Iscaye 53.15; 3 Kalyl Amaro 55.28

800m (13) 1 Noelie Yarigo (ben) 2:04.76; 2 Cynthia Anais 2:05.28; 3 Lena Kandissounon 2:05.30; 4 Maeliss Trapeau 2.05.79; 5 Emma Sextius 2:06.57; 6 Sana Hammami 2:08.06

800m prelims (12) h2 1 Cynthia Anais 2:02.75; 2 Emma Sextius 2:06.72; 3 Sarah Madeleine 2:08.00; h3 1 Maeliss Trapeau 2:07.54; 2 Lena Kandissounon 2:07.60; 3 Elise Pollini 2:07.69

1.500m A (12) 1 Berenice Fulchiron 4:23.66; 2 Berenice Cleyet-Merle 4:24.02; 3 Marine Houel 4:24.97; 4 Elodie Normand 4:26.68; 5 Coraline Maamouri 4:28.44; 6 Manon Guillermin 4:29.07; 7 Alexa Lemitre 4:29.81

5.000m (12) 1 Alessia Zarbo 15:56.46; 2 Aude Korotchansky 15:58.58; 3 Emeline Delanis 16:02.54; 4 Floriane Chevalier-Garenne 16:09.61; 5 Melody Julien 16:18.54; 6 Marie Bouchard 16:19.46

100mh (12) (1.5) 1 Cyrena Samba-Mayela 12.73; 2 Solenn Compper 13.20; 3 Fanny Quenot 13.36 (13.32 (0.6) 1h1); 4 Laetitia Bapte 13.43 (13.42 (2.1) 1h2); 5 Lou-Anne Jollivet (2001) 13.52; 6 Celia Chausseray 13.73; in heats: h2 (2.1) 3 Axelle Reppert (2001) 13.73

400mh (13) A 1 Farah Clerc 57.91; 2 Shana grebo 58.00; 3 Meriem Sahnoune 58.32; 4 Agathe Guillemot 59.06; 5 Anais Pelletier 1:00.11

400mh prelims (12) h1 Meriem Sahnoune 59.26; h2 Farah Clerc 58.88

3.000m St (13) 1 Alice Finot 10:01.58; 2 Flavie Renouard 10:02.39; 3 Claire Palou (2001) 10:02.54; 4 Fatiha Sanchez (alg) 10:11.10

HJ (13) 1 Solene Gicquel 1.87; 2 Claire Orcel 1.87; 3 Leonie Cambours 1.83; 4 Laura Salin-Ekiye 1.81; 5 Juliette Perez 1.79; 6 Elgone Solda 1.76; 7 Fatoumata Balley 1.76; Lea Loisy 1.76

PV (13) 1 Marion Lotout 4.55; 2 Margot Chevrier 4.30; 3 Mallaury Sautereau 4.20; 4 Alix Dehaynain 4.10; 5 Thiziri Daci 4.10; 6 Elina Giallurachis (2001) 4.10

LJ (12) 1 Eloyse Lesueur-Aymonin 6.44 (1.2); 2 Yanis David 6.35 (1.5); 3 Rougui Sow 6.28 (3.5) and 6.20 (1.7); 4 Tiphaine Mauchant (2001) 6.24 (2.8); 5 Fiona Aholu-Futse 6.00 (0.8)

TJ (13) 1 Janne Nielsen (den) 13.99 (0.8); 2 Jeanine Assani Issouf 13.59 (-0,7); 3 Ilionis Guillaume 13.55 (1.3); 4 Sohane Aucagos (2003) 13.34 (-1,2); 5 Saliyya Guisse (bel) 13.02 (0.1)

SP (12) Amanda Ngandu-Ntumba 16.01

DT (13) 1 Melina Robert-Michon 60.06; 2 Irene Donzelot 54.74; 3 Amanda Ngandu-Ntumba 52.59

HT (13) 1 Alexandra Tavernier 72.76; 2 Lorelei Taillandier 64.32; 3 Rose Loga (2002) 63.98; 4 Xena Ngomateke 61.50

JT (12) 1 Alexie Alais 58.11; 2 Jona Aigouy 56.09

10 Kms Walk Route (13) 1 Eloise Terrec 45:35, 2 Emilie Menuet 46:55; 3 Camille Moutard (2001) 47:28; 4 Pauline Stey (2001) 47:29

No comments:

Post a comment