@Trackinsun

@Trackinsun

Thursday, September 19, 2019

Castelporziano (Italy), 19.9.209


Castelporziano (Italy), 19.9.209
Men
PV 1 Thiago Braz da Silva (bra) 5.70;  2 Claudio Stecchi 5.70; 3 Ben Broeders (bel) 5.60


Pretoria (South Africa), 19.9.2019 -Super School Series-


Pretoria (South Africa), 19.9.2019 -Super School Series-
Men u20
100m h3 (nwi) Philelani Gasa 10.59
200m h5 (1.7) 1 Elviano Johnson 20.94; 2 Potgieter Eckhart 21.15; h4 (1.1) Philelani Gasa 21.44
400m h5 Mahlangu Ntando 47.41
800m h2 Mahlangu Ntando 1.51.05
110mh (0,99m) h4 (nwi) Reynard Strauss 14.19
Men u18
200m (1.6) Henru Olivier 21.20
400m h6 1 Karabo Madonsela 47.60; 2 Divan Vlok 48.33
110mh (0,91m) h4 (nwi) Kruger van Reenen 13.79; h5 (nwi) 1 Jorim Bangue 13.80; 2 Evince Dhlamini 13.91
DT (1,5 kg) Jean Botha 54.44
Women u20
1.500m 1 Prudence Sekgodiso 4.25.40; 2 Carmie Prinsloo 4.28.01
100mh h3 (nwi) Kayla van der Bergh 13.89
Women u18
200m (0.7) Kayla Le Grange 24.21
SP (3 kg) Zonica Lindeque 15.67

Wednesday, September 18, 2019

Trieste (Italy), 14.9.2019


Trieste (Italy), 14.9.2019
Men
800m 1 Catalin Tecuceanu (rou) 1.47.49; 2 Stefano Migliorati 1.48.00; 3 Enrico Riccobon 1.48.26
5.000m 1 Noel Hitimana (rwa) 13.52.48; 2 Joel Maina Mwangi (ken) 13.57.54; 3 Nekagenet Crippa 14.00.87; 4 Francesco Breusa 14.05.25; 5 Sergiy Polikarpenko 14.05.75
Women
JT Federica Botter 52.03

Tuesday, September 17, 2019

Praha (Czech Republic), 17.9.2019


Praha (Czech Republic), 17.9.2019
Men
JT Radek Juda 72.90
Women
JT Martina Pisová 51.32

Buenos Aires (Argentina), 14.9.2019 -Torneo Carlos Bianchi Luti-


Buenos Aires (Argentina), 14.9.2019 -Torneo Carlos Bianchi Luti-
Men
400m Elián Larregina (2000) 47.14

Fortaleza (Brazil), 13-14.9.2019 -Jogos Universitários Brasileiros-


Fortaleza (Brazil), 13-14.9.2019 -Jogos Universitários Brasileiros-
Men
200m (-2,1) Jonatan Chaves Rodrigues 21.35
400m (13) 1 Anderson Freitas Henriques 46.31; 2 Pedro Luiz Burmann de Oliveira 46.74; 3 Marcos Vinicius Silva Moraes (2000) 47.82
800m (14) 1 Matheus Americo Medeiros Pessoa 1.48.52; 2 Max Paulo Oliveira dos Santos 1.50.41
400mh (14) Caio de Almeida Alves Teixeira 51.72
SP (14) Welington Silva Morais 18.32
Decathlon Jose Fernando Ferreira Santana 7.340p (11.28 (0.0); 6.88 (-0,3); 12.05; 1.89; 50.46 - 14.95 (-1,5); 42.69; 4.30; 62.02; 4.52.54)
Women
100m (13) (-0,1) 1 Gabriela Silva Mourao 11.71; 2 Gabriela Aline Grunow 11.81
200m (14) (0.7) Gabriela Silva Mourao 23.68
400m (13) Marlene Ewellyn Silva dos Santos 54.75
800m (14) July Ferreira da Silva 2.07.52
1.500m (13) July Ferreira da Silva 4.26.10
400mh (14) 1 Marlene Ewellyn Silva dos Santos 57.90; 2 Wanessa Taciana Zavolski de Melo 59.46
TJ (14) Maria Vitoria Quirino de Queiroz (2000) 13.02 (-0,1)

Monday, September 16, 2019

Antalya (Turkey), 16.9.2019 -Gloria Cup-

Antalya (Turkey), 16.9.2019 -Gloria Cup-
Men
100m (0.8) 1 Jak Ali Harvey 10.14; 2 Salem Yaqoob (brn) 10.37; 3 Kayhan Özer 10.50; 4 Yigitcan Hekimoglu 10.57
200m (0.2) 1 Ramil Guliyev (tur) 20.08; 2 Serhiy Smelyk (ukr) 20.36; 3 Churandy Martina (ned) 20.60; 4 Salem Eid Yaqoob (brn) 20.67; 5 Taymir Burnet (ned) 20.78
400m 1 Abbas Abubakar Abbas (brn) 45.22; 2 Misa Isah (brn) 46.36; 3 Mohamed Nasser Abbas (qat) 46.40; 4 Yavuz Can 46.47; 5 Ilyas Canakçi 46.84; 6 Femi Ogunode (qat) 47.67; 7 Liemarvin Bonevacia (ned) 49.01; 8 Terrence Agard (ned) 49.49
400mh 1 Timofey Chalyy (rus) 49.41; 2 Rasmus Mägi (est) 49.59; 3 Tibor Koroknai (hun) 51.40
TJ 1 Becati Er 16.56 (-0,1); 2 Nazim Babayev (aze) 16.55 (0.6); 3 Simo Lipsanen (fin) 16.48 (0.8); 4 Levon Aghasyan (arm) 16.35 (0.0); 5 Alexey Fyodorov (rus) 16.30 0.3); 6 Elvijs Misans (lat) 16.11 (1.0)
JT 1 Rolands Strobinders (lat) 79.32; 2 Aliaksei Katkavets (blr) 78.81; 3 Edis Matusevicius (ltu) 78.58; 4 Patriks Gailums (lat) 77.11; 5 Ahmet Talha Kiliç 71.41; 6 Petr Frydrych (cze) 68.94
Women
100m (-0,1) 1 Krystsina Tsimanouskaya (blr) 11.47; 2 Salome Kora (sui) 11.49; 3 Olga Safronova (kaz) 11.58; 4 Ajla Del Ponte (sui) 11.60; 5 Mizgin Ay 11.63; 6 Elina Mikhina (kaz) 11.74; 7 Sarah Atcho(sui) 12.03
100mh (-0,4) 1 Annimari Korte (fin) 13.28; 2 Greta Kerekes (hun) 13.34; 3 Hanna Plotitsyna (ukr) 13.37; 4 Ruslana Rashkovan (blr) 13.57
400mh 1 Sara Slott Petersen (den) 55.33; 2 Lea Sprunger (sui) 55.58; 3 Vera Rudakova (rus) 55.86; 4 Femke Bol (ned) 56.97; 5 Linda Olivieri (ita) 58.54
HJ 1 Yuliya Levchenko (ukr) 1.97; 2 Iryna Herashchenko (ukr) 1.95; 3 Marija Vukovic (mne) 1.75; 4 Nadezhda Dubovitskaya (kaz) 1.70; 5 Esmanur Alkaç 1.70

JT 1 Selena Durna 52.69; 2 Laura Whittingham (gbr) 50.97; 3 Margaryta Dorozhon (isr) 49.25

Bergen (Norway), 13-14.9.2019


Bergen (Norway), 13-14.9.2019
Men
200mh (14) (-0,9) Andreas Haara Bakketun 24.10
Women
200mh (14) (-0,8) Martine Hjørnevik 27.38; 2 Hanne Arstein 27.40

Schönebeck (Germany), 15.9.2019


Schönebeck (Germany), 15.9.2019
Men
DT u20 (1,75 kg) Magnus Zimmermann 53.75

Kurikka (Finland), 14.9.2019


Kurikka (Finland), 14.9.2019
Men
HT Aleksi Jaakola 69.86
Women
DT Salla Sipponen 50.33
HT Suvi Koskinen 63.32

Slupsk (Poland), 15.9.2019


Slupsk (Poland), 15.9.2019
Men
110mh u18 (0,91m) (0.0) Jakub Szymanski 14.12
SP Rafal Kownatke 17.91
JT 1 Hubert Chmielak 75.51; 2 Krystian Bondarenko 75.02; 3 Lukasz Grzeszczuk 73.71; 4 Mateusz Kwasniewski 72.72; 5 Dawid Kosciow 71.90
Women
DT Karolina Urban 54.50
JT 1 Sara Jemai (ita) 54.45; 2 Aleksandra Ostrowska 53.89; 3 Karolina Boldysz 52.10; 4 Marta Kakol 50.85

Temuco (Chile), 15.9.2019


Temuco (Chile), 15.9.2019
Women
HT Mariana García 66.87 NR

Sunday, September 15, 2019

Siena (Italy), 14-15.9.2019


Siena (Italy), 14-15.9.2019
Women
200m (14) (-0,4) 1 Kristina Knott (phi) 24.56; 2 Robin Brown (phi) 25.52
HJ (14) Elena Vallortigara 1.86

Rubiera (Italy), 15.9.2019 -Trofeo Tania Galeotti-

Rubiera (Italy), 15.9.2019 -Trofeo Tania Galeotti-
Men
500m h3 Abdessalam Machmach 1.01.83
2.000m Andrea Del Sarto 5.24.99
Women
150m h5 (-0,3) Giorgia Bellinazzi (2000) 18.12


Saronno (Italy), 14-15.9.2019


Saronno (Italy), 14-15.9.2019
Men u18
110mh (0,91m) (14) (-0,4) Samuele Maffezzoni 14.03
SP (5 kg) (15) Segond Emmanuele Musumary 17.95
HT (5 kg) (15) Luca Ballabio 63.28

Innsbruck (Austria), 14.9.2019 -Arge Alp-


Innsbruck (Austria), 14.9.2019 -Arge Alp-
Men
100m h3 (0.2) Ricky Petrucciani (sui) (2000) 10.61
400m Filippo Moggi (ita) 48.02
110mh h1 (0.3) Pedro García (esp) 14.26
HT Johannes Bichler (ger) 67.87
Women
200m h1 (-1,1) 1 Petra Nardelli (ita) 24.59; 2 Aari Lorena Bokesa (esp) 24.65
400m 1 Aauri Lorena Bokesa (esp) 53.58; 2 Petra Nardelli (ita) 54.66
3.000m 1 Lia Patscheider 9.46.27; 2 Angela Mattevi (ita) (2000) 9.49.00
LJ Linda Maria Pircher (ita) (2001) 6.00 (0.7)
TJ Angela Barrett (gbr) 12.86 (0.0)

Satra -Stockholm- (Sweden), 15.9.2019 -Castorama-


Satra -Stockholm- (Sweden), 15.9.2019 -Castorama-
Men
SP Jesper Arbinge 17.82

Opole (Poland), 15.9.2019


Opole (Poland), 15.9.2019
Men
SP u18 (5 kg) Jakub Kanik 18.05

Gliwice (Poland), 15.9.2019 -Memoriał Zenona Sęka-


Gliwice (Poland), 15.9.2019 -Memoriał Zenona Sęka-
Men
100m prelims h1 (2.0) Krzysztof Studnicki 10.58
200m h1 (1.5) Dariusz Kowaluk 21.14
400m h1 Dariusz Kowaluk 48.08
HJ Norbert Kobielski 2.15
LJ Krzysztof Tomasiak 7.49 (2.6)
SP 1 Andrzej Naszko 18.60; 2 Sebastian Lukszo 18.24
Women
100m (0.8) 1 Magdalena Stefanowicz (2000) 11.80; 2 Ada Kolodziej 11.80
200m (2.1) Ada Kolodziej 24.17
400m h1 Julia Korzuk 54.46
600m Anna Sabat 1.29.87
SP Klaudia Kardasz 17.29

Turnow (Poland), 14.9.2019


Turnow (Poland), 14.9.2019
Men
100m (1.5) Krzysztof Studnicki 10.54
LJ Mateusz Rozanski 7.48 (1.7)

Olesnica (Poland), 14.9.2019 -Memoriał Bogusława Psujka-


Olesnica (Poland), 14.9.2019 -Memoriał Bogusława Psujka-
Men
400m Przemyslaw Wascinski 47.57

Mouscron (Belgium), 14-15.9.2019 -National Championships u18-


Mouscron (Belgium), 14-15.9.2019 -National Championships u18-
Men
200m (15) (0.5) Frederik Nielsen 21.78 (21.72 (0.7) 1h1
400m (15) Adrien Devriendt 48.94
3.000m (14) Abdullah Dubad 8.27.72
110mh (0,91m) (15) Jente Hauttekeete 13.99
400mh (0,84m) (15) Wout Bex 52.79
SP (5 kg) (15) Mathieu Vanydegem 17.04

Bialogard (Poland), 14.9.2019


Bialogard (Poland), 14.9.2019
Women
DT Karolina Urban 55.83

Göteborg (Sweden), 13.9.2019 -Castorama-


Göteborg (Sweden), 13.9.2019 -Castorama-
Men
JT Mari Klaup-McColl (est) 54.86

Zagreb (Croatia), 14-15.9.2019 -Clubs Championships-


Zagreb (Croatia), 14-15.9.2019 -Clubs Championships-
Men
400m (14) h3 1 Mateo Ruzic 47.49; 2 Jakov Vukovic (2001) 48.62
400mh (15) h3 Mateo Parlov 52.33
HJ (14) Filip Mrcic 2.12
LJ (14) Dino Perban 7.58 (0.6)
Women
3.000m (15) Bojana Bjeljac 9.25.14
5.000m (14) Bojana Bjeljac 16.30.09
100mh (14) h2 (0.8) Ivana Loncarek 13.53
400mh (15) h1 Ivana Loncarek 59.92
TJ (14) Paola Borovic 13.07 (nwi)
DT (14) Marija Tolj 58.08
HT (14) Anamari Kozul 62.74

Filderstadt-Bernhausen (Germany), 14-15.9.2019 -Thorpe Cup-


Filderstadt-Bernhausen (Germany), 14-15.9.2019 -Thorpe Cup-
Men
Decathlon 1 Andreas Bechmann 8.132p (10.73 (0.6); 7.58 (0.1); 14.28; 2.06; 47.93 - 15.34 (-0,2); 36.93; 5.10; 61.43; 4.48.58); 2 Scott Filip (usa) 7.756p (10.76 (0.1); 7.39 (1.4); 14.00; 1.88; 49.05 - 15.15 (0.0); 38.59; 4.60; 59.33; 4.42.52); 3 Florian Obst 7.642p (10.94 (0.6); 6.98 (2.0); 14.94; 1.82; 49.54 - 14.80 (0.0); 45.47; 4.40; 54.09; 4.43.00); 4 Jack Flood (usa) 7.601p (11.19(0.6); 6.97 (-0,4); 13.86; 2.03; 50.94 - 14.38 (0.0); 37.49; 4.40; 56.10; 4.36.62); 5 Mitch Modin (usa) 7.594p (10.90 (0.6); 7.11 (0.6); 13.57; 1.94; 49.22 - 15.00 (-0,2); 40.36; 4.60; 56.47; 4.57.81); 6 Gabriel Moore (usa) 7.514p (11.02 (0.1); 6.87 (1.4); 14.54; 1.91; 49.93 - 15.59 (-0,2); 44.26; 4.40; 61.42; 5.01.57); 7 Felix Wolter 7.426p (10.95 (0.1); 7.20 (1.5); 13.26; 1.85; 49.27 - 15.10 (-0,6); 36.02; 4.70; 51.98; 4.47.78); 8 Jannis Wolf 7.389p (11.06 (0.1); 6.94 (0.4); 12.80; 1.91; 51.07 - 15.37 (0.0); 37.24; 4.50; 58.25; 4.34.89); 9 Felix Hepperle 7.220p (11.16 (1.0); 7.13 (0.7); 12.42; 1.91; 50.21 - 15.97 (-0,2); 35.21; 4.60; 50.10; 4.35.92); 10 Chris Helwick (usa) 7.209p (11.68 (1.0); 6.77 (0.2); 12.67; 1.91; 53.25 - 15.90 (-0,6); 41.87; 4.70; 63.75; 4.47.57)
Women
Heptathlon 1 Anna Maiwald 5.941p (13.77 (0.1); 1.71; 13.07; 24.02 (0.0) - 5.81 (0.8); 43.39; 2.19.69); 2 Emilyn Dearman (usa) 5.894p (13.67 (0.1); 1.74; 13.90; 25.15 (0.8) - 5.75 (1.4); 38.50; 2.15.03); 3 Michelle Atherley (usa) 5.859p (13.35 (0.1); 1.74; 11.90; 24.55 (0.0) - 6.06 (-0,1); 34.08; 2.15.98); 4 Vanessa Grimm 5.853p (14.30 (0.2); 1.71, 14.37; 24.88 (0.8) - 6.01 (0.6); 41.47; 2.22.96); 5 Alissa Brooks-Johnson (usa) 5.675p (14.05 (0.2); 1.68; 12.59; 25.06 (1.7) - 5.87 (0.5); 40.67; 2.21.50); 6 Janina Lange 5.586p (14.32 (0.2); 1.68; 12.34, 25.28 (1.7) - 5.82 (-0,7); 39.96; 2.20.64); 7 Kendall Gustafson (usa) 5.542p (14.22 (0.2); 1.71; 13.15; 25.71 (1.7) - 5.89 (2.2); 41.63; 2.33.26); 8 Laura Voss 5.524p (14.67 (0.2); 1.71; 11.59, 25.19 (0.8) - 6.06 (0.5); 33.99, 2.18.22); 9 Hope Bender (usa) 5.449p (13.95 (0.2); 1.62; 11.45; 24.51 (0.0) - 5.80 (0.8); 32.66; 2.19.38); 10 Anna-Lena Obermaier 5.341p (14.90 (0.2); 1.71; 12.17; 26.83 (1.7) - 5.45 (0.7); 45.21; 2.24.24)

Zwolle (Netherlands), 15.9.2019 -Clubs Championships u18-


Zwolle (Netherlands), 15.9.2019 -Clubs Championships u18-
Men
DT (1,5 kg) Sebastiaan Bonte 52.63
Women
HJ 1 Fay Witte 1.80; Sofie Dokter 1.80
SP (3 kg) Alida Van Daalen 17.13
DT Alida Van Daalen 58.28

Arnhem (Netherlands), 15.9.2019


Arnhem (Netherlands), 15.9.2019
Men
JT 1 Lars Timmerman 69.88; 2 Tom Egbers 69.41; 3 Erik Huijing Carretero 68.99

Turku (Finland), 15.9.2019


Turku (Finland), 15.9.2019
Women
HT u18 (3 kg) Silja Kosonen 68.38

Dudelange (Luxembourg), 15.9.2019 -Coupe du Prince-


Dudelange (Luxembourg), 15.9.2019 -Coupe du Prince-
Men
SP 1 Bob Bertemes 22.17 (19.39; 21.20; 21.05; 20.45; x; 22.17); 2 Valentin Moll (ger) 18.06
DT Bob Bertemes 61.06

Velenje (Slovenia), 14-15.9.2019 -Clubs Championships-


Velenje (Slovenia), 14-15.9.2019 -Clubs Championships-
Men
200m (15) h3 (-1,5) Luka Janezic 21.47
400m (14) h2 1 Lovro Mesec Kosir 47.70; 2 Rok Ferlan 47.77; 3 Zan Rudolf 47.90
800m (15) 1 Zan Rudolf 1.51.27; 2 Jan Vukovic (2000) 1.51.52
DT (15) Kristjan Ceh 61.43
HT (14) Njc Plesko 69.86
JT (15) Matija Kranjc 71.38
Women
100m (14) h3 (0.6) Agata Zupin 11.77
200m (15) h2 (-0,3) 1 Maja Ciric (srb) 24.08; 2 Anita Horvat 24.13; 3 Vladyslava Tukhay 24.25
400m (14) 1 Anita Horvat 54.39; 2 Maja Ciric (srb) 54.72
3.000m (15) Klara Lukan (2000) 9.42.93
400mh (15) Agata Zupin 57.97
2.000m St (15) Marusa Mismas 6.19.49
HJ (14) 1 Marusa Cernjul 1.87; 2 Lia Apostolovski (2000) 1.85
PV (15) Tina Sutej 4.73 (three faults in 4.77m)
LJ (15) 1 Neja Filipic 6.15 (1.0); 2 Eva Pepelnak (2000) 5.97 (0.5)
DT (14) Veronika Domjan 50.75
JT (14) Martina Ratej 57.84

Kolín (Czech Republic), 15.9.2019 -Clubs Championships u20-


Kolín (Czech Republic), 15.9.2019 -Clubs Championships u20-
Men
PV Jakub Vitek (2001) 5.02
DT (1,75 kg) 1 Jakub Forejt 59.19; 2 Michal Forejt 57.78
HT (6 kg) 1 Dominik Kral 66.22; 2 Jan Dolezalek 65.22

Rieti (Italy), 14-15.9.2019 -Clubs Championships u23-


Rieti (Italy), 14-15.9.2019 -Clubs Championships u23-
Men
200m (15) h2 (0.1) 1 Federico Manini (2001) 21.53; 2 Mattia Donola (2000) 21.53
HJ (15) Manuel Lando (2000) 2.16
LJ (15) Mohamed Reda Chahboun 7.51 (-1,0)
SP (15) Leonardo Fabbri 20.71
DT (14) Alessio Mannucci 52.90
HT (15) Giacomo Proserpio 69.25
JT (14) Norberto Fontana 69.62
Women
100m (14) h2 (1.2) 1 Chiara Melon 11.78; 2 Chiara Gala (2000) 11.83; 3 Laura Fattori 11.83
200m (15) h2 (0.8) Chiara Gherardi 24.15
400m (14) h2 Alice Mangioni 54.27
1.500m (14) Marta Zenoni 4.25.31
SP (14) Martina Carnevale 15.85
JT (15) Sara Zabarino 51.81
5 Kms Walk (14) Lidia Barcella 23.07.68

Uppsala (Sweden), 14.9.2019


Uppsala (Sweden), 14.9.2019
Women
DT Ellen Pettersson 51.52

Ajka (Hungary), 14.9.2019


Ajka (Hungary), 14.9.2019
Men
DT u18 (1,5 kg) Zalán Strigencz 57.64


Hiroshima (Japan), 14.9.2019


Hiroshima (Japan), 14.9.2019
Men
5.000m 1 Donald Mitei (ken) 13.51.24; 2 Harison Kototo (ken) 13.56.89

Gifu (Japan), 12-15.9.2019 -All Japan Inter-University Championships-


Gifu (Japan), 12-15.9.2019 -All Japan Inter-University Championships-
Men
100m (13) (0.0) 1 Akihiro Higashida 10.26; 2 Ryuga Matsuo 10.36; 3 Tatsuro Miyagi 10.37; 4 Jun Yamashita 10.43; 5 Wataru Inuzuka 10.44; 6 Kimihiko Okubo 10.52
100m prelims (12) h2 (-0,5) 1 Ryuga Matsuo 10.37; 2 Wataru Inuzuka 10.49; 3 Kotaro Ito 10.54; h3 (0.2) Akihiro Higashida 10.33; h4 (0.2) Kimihiko Okubo 10.52; h6 (0.2) Hinata Sano 10.53; h7 (0.1) Soshi Mizukubo 10.47; h8 (-0,3) Tatsuro Miyagi 10.53
200m (15) (0.7) 1 Jun Yamashita 20.70; 2 Tatsoru Miyagi 20.79; 3 Sho Kitagawa 20.87; 4 Wataru Inuzuka 20.88; 5 Yuki Kinoshita 20.89; 6 Hiromi Isato 20.94; 7 Soshi Mizukubo 21.05; 8 Kaito Kawabata 21.14
200m prelims (14) h2 (-0,6) Hiromi Isato 21.13; h3 (-0,5) 1 Jun Yamashita 21.10; 2 Naoki Uemoto 21.12; h4 (-0,1) 1 Yuki Kinoshita 20.95; 2 Kota Wakabayashi 21.08; 3 Reona Miura 21.13; h5 (-0,1) 1 Yoshihiro Someya 20.99; 2 Soshi Mizukubo 21.05; 3 Ryo Yakushiji 21.13; h6 (0.4) 1 Tatsoru Miyagi 21.05; 2 Sho Kitagawa 21.06; 3 Kaito Kawabata 21.12; h7 (-0,5) 1 Wataru Inuzuka 20.99; 2 Koki Kasaya 21.14
400m (13, semis 13) 1 Rikuya Ito 46.77; 2 Kazuki Matsukiyo 47.00; 3 Tomohiro Kokubo 47.08 (47.02 2s1); 4 Kosuke Ikeda 47.13 (46.85 1s1); 5 Takuho Yoshizu 47.21 (46.99 2s2); 6 Naofumi Oya 47.30 (47.18 4s1); in semis: Mitsuki Kawauchi 47.25 5s1; Hoshia Umetani 47.07 3s2; Shuji Mori 47.25 4s2; Taichi Suzuki 47.24 5s2
400m prelims (12) h1 1 Rikuya Ito 46.33; 2 Naofumi Oya 46.65; 3 Shuji Mori 47.26; Yuki Nomura 47.26; h2 1 Sota Kawachi 46.61; 2 Hoshia Umetani 46.87; 3 Kazuki Matsukiyo 46.92; 4 Shuichiro Matsubara 47.04; 5 Yusuke Koshimizu 47.15; h3 Tomohiro Kokubo 47.28; h4 1 Taichi Suzuki 47.16; 2 Takuho Yoshizu 47.29
800m semis (14) s3 1 Takahiro Hayashi 1.49.00; 2 Takuto Hanamura 1.49.66; 3 Kentaro Usuda 1.49.69; 4 Ryosuke Sasaki 1.49.98
800m prelims (14) h5 1 Tatsuya Nishikubo 1.50.28; 2 Masaki Ishikawa (2001) 1.50.50
1.500m (13) 1 Kazuto Iizawa (2001) 3.43.07; 2 Aoshi Kobayashi 3.43.47; 3 Shoma Funatsu 3.44.98; ... 5 Daniel Kayiok (ken) 3.45.41
5.000m (14) 1 Vincent Yegon (ken) 13.35.75; 2 Ledama Kisaisa (ken) 13.39.05; 3 Keita Yoshida 13.43.54; 4 Lawrrence Ngure (ken) 13.51.54; 5 Yuhei Urano 13.58.59; 6 John Luka Musembi (ken) 13.59.10; 7 Daniel Kayiok (ken) 13.59.61
10.000m (12) 1 Ledama Kisaisa (ken) 28.18.88; 2 Philip Muruwa (ken) 28.38.32; 3 Hidekazu Hijikata 28.47.40; 4 Kota Fujiki (2000) 28.51.70; 5 John Luka Musembi (ken) 28.54.73
110mh (14, semis 14) (-0,5) 1 Nobuaki Morito 13.79; 2 Higashi Ishida Thomas 13.80 (13.72 (0.9) 1s1); 3 Masahiro Kagimoto 13.91; 4 Koichiro Shimizu (2000) 13.95 (13.81 (0.9) 2s1); 5 Ryo Tokuoka 13.98 (13.93 (0.9) 3s1); 6 Kaito Yoshima 13.99 (13.96 (0.9) 4s1)
110mh prelims (13) h4 (-1,6) 1 Shunsuke Izumiya (2000) 13.80; 2 Nobuaki Morito 13.97
400mh (15, semis 15) 1 Masaki Toyoda 49.39; 2 Masaya Oda 49.83; 3 Kazunari Takada 50.39; 4 Yutaro Mano 50.83 (50.27 2s1); 5 Riki Ohara 50.95 (50.48 3s2); 6 Rui Takahashi 51.01 (50.45 3s1); 7 Kyohei Yoshida 51.08 (50.53 5s2); in semis: Yusuke Ozaki 50.65 4s1; Tatsuhiro Yamamoto 51.03 5s1; Kohei Miyako 50.52 4s2; Kakeru Inoue 50.56 6s2; Hiroya Kawagoe 51.05 7s2
400mh prelims (14) h1 1 Kakeru Inoue 50.42; 2 Kyohei Yoshida 50.50; 3 Riki Ohara 50.55; 4 Ryosuke Kitayama 51.03; h2 1 Masaya Oda 50.06; 2 Rui Takahashi 50.50; 3 Yuma Takahashi 50.72; 4 Keigo Iizuka 51.09; h3 1 Yutaro Mano 50.31; 2 Kazunari Takada 50.48; 3 Kenji Yamamoto 50.73; 4 Mikiyasu Endo 50.93; h4 1 Masaki Toyoda 50.20; 2 Yusuke Ozaki 50.40; 3 Kaito Tsutsue 50.43; 4 Hiroya Kawagoe 50.64; h5 1 Kohei Miyako 50.70; 2 Tatsuhiro Yamamoto 50.99
4x100m (13) 1 Tsukuba University (R. Nakano; J. Yamashita; A. Higashida; Y. Saito) 38.73; 2 Juntendo University (S. Izumiya; Y. Kinoshita; W. Inuzuka; S. Kitagawa) 38.86; 3 Chuo University (T. Miyagi; Y. Someya; T. Iizuka; K. Okubo) 38.94
4x100m prelims (12) h2 Chuo University (T. Miyagi; Y. Someya; T. Iizuka; K. Okubo) 38.65; h3 Tsukuba University (R. Nakano; J. Yamashita; A. Higashida; Y. Saito) 38.58
HJ (15) 1 Ryoichi Akamatsu 2.24; 2 Yuichi Ebisuya 2.21; 3 Kai Itoda 2.18
PV (13) 1 Masaki Ejima 5.50; 2 Hiroki Hayashi 5.30; 3 Takuma Ishikawa 5.30; 4 Sota Ishimaru 5.30
LJ (13) 1 Hibiki Tsuha 8.08 (-0,2); 2 Yuki Hashioka 7.94 (-0,5); 3 Shunsuke Izumiya (2000) 7.92 (0.0); 4 Riku Ito (2001) 7.82 (-0,6); 5 Kazuma Adachi 7.77 (0.4); 6 Hiromu Tsudo (2000) 7.70 (-1,5); 7 Tenju Togawa 7.69 (-0,7)
TJ (15) 1 Riko Itu (2001) 16.34 (0.6) NR u20; 2 Yuto Adachi (2000) 16.05 (1.9)
SP (13) 1 Shin-ichi Yukinaga 17.85
DT (12) Shin-ichi Yukinaga 54.62
HT (15) 1 Takahiro Kobata 65.42; 2 Tatsuto Nakagawa 65.17
JT (12) 1 Gen Naganuma 79.99; 2 Tatsuya Sakamoto 75.38; 3 Taisei Aibara 75.07; 4 Rikinari Ishizaka 73.01; 5 Masataka Yokobori 72.85; 6 Shun Yamada 72.67
Decathlon (13-14) Shogo Okayama 7.272p (11.44 (-0,8); 6.88 (1.6); 11.20; 1.85; 50.30 - 15.26 (0.7); 33.38; 4.70; 59.68; 4.22.93)
10 Kms Walk (13) 1 Yuta Koga 39.56.49; 2 Ryutaro Yamamoto 39.59.51; 3 Katsuji Suzuki 40.09.83; 4 Yutaro Murayama 40.21.62
Women
100m (13) (0.7) Kanako Yuasa 11.67
200m (15) (-1,6) Ami Saito 24.17
400m (13) Yuna Iwata 54.31
800m (15) 1 Ayano Shiomi 2.04.74; 2 Yuki Hirota 2.04.97; 3 Riku Kikuchi 2.06.14
1.500m (13) 1 Natsu Hashimoto 4.23.02; 2 Riku Kikuchi 4.23.35; 3 Yuma Yamamoto (2000) 4.23.66; 4 Yuna Wada 4.23.79; 5 Ayami Higuma 4.24.72
5.000m (14) 1 Naruha Sato 15.47.07; 2 Rino Goshima 15.48.71; 3 Yuna Wada 15.49.04
10.000m (12) 1 Naruha Sato 33.24.98; 2 Minori Goto 33.25.65; 3 Rika Kaseda 33.27.47; 4 Yuka Suzuki 33.29.96
100mh (14) (-0,4) Yumi Tanaka 13.40; 2 Nana Fujimori 13.41; 3 Ayumi Kobayashi (2001) 13.47; 4 Marumi Kanai 13.54
100mh prelims (13) (0.1) Yumi Tanaka 13.61; h2 (0.3) Marumi Kanai 13.63
400mh (15) 1 Moeka Sekimoto (2000) 57.74; 2 Aisa Ibrahim 58.27; 3 Kana Koyama 58.93
3.000m St (15) Remi Yoshimura (2000) 9.59.95
LJ (13) 1 Maya Takeuchi 6.28 (1.6); 2 Ayaka Kora (2001) 6.23 (1.5)
TJ (15) Kanna Kawai 13.65 (0.3)
SP (14) 1 Nanaka Kori 16.21; 2 Fumika Ono (2000) 15.83
DT (12) Maki Saito 52.71
HT (15) 1 Miharu Kodate 61.68; 2 Nanako Watanabe (2000) 60.49 NR u20; 3 Kiyono Sekiguchi 60.24
JT (13) 1 Mikako Yamashita 58.39; 2 Momone Ueda 56.38; 3 Tomoka Kuwazoe 54.77; 4 Sae Takemoto 54.68; 5 Kaho Iguchi 53.51; 6 Hirono Nakata 53.12; 7 Yuki Yamamoto 52.89
Heptathlon (12-13) Karin Otama 5.525p (14.14 (-1,5); 1.69; 12.10; 26.03 (-0,6) - 5.78 (1.9); 43.43; 2.25.91)

Laitila (Finland), 14-15.9.2019


Laitila (Finland), 14-15.9.2019
Men u20
HT (6 kg) (14) Juhana Karjanlahti 64.25
Women u20
JT (14) 1 Julia Valtanen 50.47; 2 Siiri Elomaa 49.70

Saturday, September 14, 2019

Shizuoka (Japan), 14.9.2019


Shizuoka (Japan), 14.9.2019
Women
3.000m Nozomi Tanaka 8.59.58

Praha (Czech Republic), 14.9.2019 -Clubs u18 Championships-


Praha (Czech Republic), 14.9.2019 -Clubs u18 Championships-
Men
LJ Tomas Kratochvil 7.32 (-1,2)
Women
LJ Tereza Babicka (2003) 6.07 (0.2)

Alavieska (Finland), 14.9.2019


Alavieska (Finland), 14.9.2019
Men
JT 1 Sami Peltomäki 75.90; 2 Jarmo Marttila 73.95; 3 Teemu Wirkkala 72.78; 4 Toni Kuusela 70.09

Breclav (Czech Republic), 14.9.2019


Breclav (Czech Republic), 14.9.2019
Men
SP u20 (6 kg) Jakub Heza 18.35
SP u18 (5 kg) Karel Sula 17.74
Women
SP u18 (3 kg) Katryn Brzyszkowska 15.62

Bern (Switzerland), 14.9.2019 -Clubs Championships-


Bern (Switzerland), 14.9.2019 -Clubs Championships-
Men
200m (0.1) William Jeff Reaias 21.03
800m Pascal Furtwrängler 1.50.76
LJ Jarod Biya 7.48 (nwi)
JT Julian Lehmann 69.85
Women
1.500m 1 Valentina Rosamilia 4.24.33; 2 Antje Pfüller 4.24.83
100mh (nwi) Kim Flattich 13.61
PV 1 Lene Retzius (nor) 4.25; 2 Lea Bachmann 4.25
HT Nicole Zihlmann 63.52

Chorzów (Poland), 14.9.2019 -Memoriał Kamili Skolimowskiej-


Chorzów (Poland), 14.9.2019 -Memoriał Kamili Skolimowskiej-
Men
100m (-0,8) 1 Isiah Young (usa) 10.22; 2 Seye Ogunlewe (ngr) 10.38; 3 Brandon Carnes (usa) 10.42; 4 Tommy Ramdhan (gbr) 10.42; 5 Sean Safo-Atnwi (gha) 10.42; 6 Samuel Osewa (gbr) 10.49
400m 1 Steven Gardiner (bah) 44.14; 2 Yousif Rabah (gbr) 46.02; 3 Tyrell Richard (usa) 46.27; 4 Rafal Omelko (pol) 46.28; 5 Jakub Krzewina 46.37; 6 Dwayne Cowan (gbr) 46.61; 7 Karol Zalewski 46.63; 8 Lukasz Krawczuk 46.75; 9 Tymoteusz Zimny 47.77
1.000m 1 Marcin Lewandowski 2.21.01; 2 Adam Kszczot 2.21.42; 3 Michal Rozmys 2.21.72; 4 Andrew Osagie (gbr) 2.22.83; 5 Nikolay Verbitskiy (rus) 2.22.96; 6 Abedin Mujezinovic (bih) 2.23.95; 7 Ali Mohamed (dji) 2.24.27; 8 Norbert Kolombos (ken) 2.24.75
SP 1 Konrad Bukowiecki 22.25; 2 Tom Walsh (nzl) 21.90; 3 Michal Haratyk 21.88; 4 Mesud Pezer (bih) 20.88; 5 Marcus Thomsen (nor) 20.30; 6 Denzel Comenentia (ned) 20.10; 7 Jakub Szyszkowski 19.99; 8 Wictor Petersson (swe) 19.39
DT 1 Alin Firfirica (rou) 67.32; 2 Piotr Malachowski 65.71; 3 Andrius Gudzius (ltu) 65.17; 4 Robert Urbanek 64.44; 5 Bartlomiej Stoj 63.32; 6 Christoph HArting (ger) 62.63
HT 1 Wojciech Nowicki 79.55; 2 Pawel Fajdek 79.33; 3 Hristos Frantzeskakis (gre) (2000) 73.92
JT 1 Marcin Krukowski 82.81; 2 Jaroslav Jilek (cze) 80.24; 3 Hubert Chmielak 78.83
Women
100m (0.1) 1 Ewa Swoboda (pol) 11.29; 2 Quanesha Burks (usa) 11.52; 3 Luca Kozak (hun) 11.66; 4 Nooralotta Neziri (fin) 11.69; 6 Ada Kolodziej 11.84; 6 Marika Popowicz-Drapala 11.84; 7 Yana Kachur (ukr) 11.96
400m 1 Allyson Felix (usa) 51.47; 2 Justyn Swiety-Ersetic 51.54; 3 Polina Miller (rus) 52.41; 4 Malgorzata Holub-Kowalik 52.44; 5 Patrycja Wyciskiewicz 52.63; 6 Tetyana Melnyk (ukr) 52.74; 7 Aleksandra Gaworska 53.77; 8 Diana Gajda 54.42; 9 Adrianna Janowicz 54.71
1.500m 1 Shannon Osika (usa) 4.01.80; 2 Dariya Barisevich (blr) 4.10.75; 3 Diana Mezulianiková (cze) 4.12.83; 4 Beyenu Degefu (eth) 4.17.12; 5 Katarzyna Jankowska 4.17.29; 6 Anna Dibaba (eth) 4.18.67; 7 Sofia Ennaoui 4.20.53
100mh (0.1) 1 Luminosa Bogliolo (ita) 12.84; 2 Karolina Koleczek 12.93; 3 Elvira Herman (blr) 12.94; 4 Nooralotta Neziri (fin) 12.97; 5 Reetta Hurske (fin) 13.00; 6 Queen Claye (usa) 13.04; 7 Luca Kozak (hun) 13.11; 8 Laura Valette (fra) 13.37; 9 Angelika Wegierska (ita) 13.74
HJ 1 Mariya Lasitskene (rus) 1.94; 2 Anna Simic (cro) 1.90; 3 Nicola McDermott (aus) 1.90; 4 Paulina Borys 1.80; 5 Inika McPherson (usa) 1.80
SP 1 Chase Ealey (usa) 19.06; 2 Paulina Guba (pol) 18.65; 3 Brittany Crew (can) 18.59; 4 Fanny Roos (swe) 18.16; 5 Klaudia Kardasz (pol) 18.02
HT 1 Malwina Kopron 75.23; 2 Joanna Fiodorow 73.18; 3 Iryna Klymets (ukr) 72.06
JT 1 Haruka Kitaguchi (jpn) 60.47; 2 Maria Andrejczyk 60.15; 3 Madara Palameika (lat) 56.91

Eilenburg (Germany), 14.9.2019


Eilenburg (Germany), 14.9.2019
Men
HT u18 (5 kg) Lukas Winkler 62.38

Chocen (Czech Republic), 13.9.2019


Chocen (Czech Republic), 13.9.2019
Men
600m Lukas Hodbod 1.19.43
1.000m Jan Fris 2.26.60

Friday, September 13, 2019

Nairobi (Kenya), 12-13.9.2019 -World Trials-


Nairobi (Kenya), 12-13.9.2019 -World Trials-
(revised results..... now are ok)
Men
100m (12) (nwi) 1 Ferdinand Omanyala 10.31; 2 Imeta Samuel 10.49
400m (13) 1 Alfas Kishoyian 45.65; 2 Alex Sampao 46.06; 3 Joseph Poghisio 46.20; 4 Jared Nyambweke Momanyi 46.41; 5 William Ryan 46.61; 6 Cleophas Kipruto 46.82; 7 Collins Omae 46.85
800m (13) 1 Ngeno Kipngetich 1.44.57; 2 Emmanuel Korir 1.44.62; 3 Ferguson Rotich 1.44.63; 4 Collins Kipruto 1.45.57; 5 Abel Kipsang 1.46.68; 6 Alfred Kipketer 1.47.22; 7 Cornelius Tuwei 1.47.35; 8 Nicholas Kiplagat 1.49.16
800m semis (12) s1 1 Emmanuel Korir 1.45.7; 2 Abel Kipsang 1.46.8; 3 Ferguson Rotich 1.46.9; 4 Nicholas Kiplagat 1.47.1; 5 Cornelius Tuwei 1.47.3; 6 Wyclife Kinyamal 1.47.4; s2 1 Collins Kipruto 1.45.81; 2 Jonathan Kitilit 1.46.38; 3 Ngeno Kipngetich 1.46.99; 4 Alfred Kipketer 1.47.21; 5 Michael Saruni 1.47.22
1.500m (13) 1 Timothy Cheruiyot 3.34.91; 2 Ronald Kwemoi 3.36.61; 3 George Manangoi 3.37.00; 4 Kumari Taki 3.37.68; 5 Charles Cheboi 3.38.62; 6 Boaz Kiprugut 3.38.69; 7 Vincent Kibet Keter 3.38.82; 8 Justus Soget 3.39.23; 9 Bethwell Birgen 3.40.18; 10 Vincent Kibet 3.40.83; 11 Nickson Chepseba 3.41.87; 12 Daniel Munguti 3.45.52; 13 Paul Amotun 3.47.03; 14 Evans Kipchemba 3.47.04
5.000m (12) 1 Michael Kibet 13.26.83; 2 Daniel Simiyu 13.27.95; 3 Nicholas Kimeli 13.27.99; 4 Jacob Krop 13.31.24; 5 Richard Yator 13.36.19; 6 Davis Kiplagat 13.39.25; 7 Robert Kiprop 13.41.50; 8 Eric Kiptanui 13.41.60; 9 Edward Zakayo Pingua 14.02.44; 10 Paul Kipngetich Tanui 14.02.54
3.000m St (13) 1 Leonard Bett 8.20.29; 2 Benjamin Kigen 8.20.56; 3 Abraham Kibiwott 8.24.61; 4 AMos Kirui 8.32.92; 5 Justus Kipkorir 8.36.24; 6 JOnathan Ndiku 8.38.90; 7 Kennedy Njiru 8.42.90; 8 Philemon Kiplagat 8.46.26
JT (13) 1 Alexander Kiprotich 76.77; 2 Leshan Ita Noi 70.81
Women
400m (13) 1 Mary Moraa 52.16; 2 Gladys Musyoki 52.89; 3 Linda Kageha 52.92; 4 Nevian michira 53.83; 5 Joan Cherono 54.21; 6 Maureen Thomas 54.22
800m (13) 1 Jackline Wambui 1.58.79; 2 Eunice Sum 1.58.99; 3 Emily Tuwei 1.59.23; 4 Eglay Nalianya 2.00.32; 5 Naomi Korir 2.02.95; 6 Sylvia Chesebe 2.04.47; 7 Naumi Chepchumba 2.06.30
800m semis (12) s1 1 Eglay Nalianya 2.03.59; 2 Jarinter Mawia 2.04.20; s2 Emily Cherotich 2.04.7
1.500m (13) 1 Faith Chepngetich 4.03.22; 2 Winny Chebet 4.03.23; 3 Sela Jepleting 4.05.20; 4 Judy Jepleting 4.06.99; 5 Qualine Kiprop 4.08.99; 6 Edinah Jebitok 4.10.11; 7 Wilfred Mbithe 4.13.05; 8 Josephine Chelangat 4.17.16; 9 Merceline Cherono 4.24.05; 10 Loice Chemnung 4.25.75
5.000m (13) 1 Lilian Kasait 15.43.55; 2 Margaret Chelimo 15.46.65; 3 Sheila Chelangat 15.48.65; 4 Mercy Cherono 15.52.19; 5 Jackline Chepwogen Rotich 16.02.25; 6 Beatrice Chebet 16.05.29; 7 Lydia Jeruto 16.10.21; 8 Eva Cherono 16.11.96; 9 Caroline Nyaga 16.12.63
400mh (12) Vanice Kerubo 59.65
3.000m St (12) 1 Beatrice Chepkoech 9.45.15; 2 Hyvin Kiyeng 9.45.20; 3 Cellphine Chespol 9.45.24; 4 Fancy Cherono 9.50.11; 5 Mercy Wanjiru 9.54.00

Ried (Austria), 13.9.2019


Ried (Austria), 13.9.2019
Men
100m (0.6) 1 Jan Veleba (cze) 10.46; 2 Yazaldes Nascimento (por) 10.46; 3 Edward Osei-Nketia (nzl) (2001) 10.54
110mh (0.3) Joao Vitor de Oliveira (bra) 13.78 (13.61 (1.5) 1h)
PV 1 Dan Barta (cze) 5.20; 2 Dario Prekl (cro) 5.00
LJ Kristian Pulli (fin) 7.73 (0.7)
DT 1 Lukas Weisshaidinger 65.74; 2 Kristjan Ceh (slo) 59.99; 3 Igor Gondor (cze) 51.14
Women
100m (0.5) 1 Zoe Hobbs (nzl) 11.56 (11.50 (2.3) 1h); 2 Mathilde U. Kramer (den) 11.82 (11.77 (2.3) 2h)
100mh (0.4) 1 Beate Schrott 13.19 (13.03 (1.1) 1h1); 2 Verena Preiner 13.61 (13.60 (1.1) 3h1); 3 Lucie Koudelová (cze) 13.74; in heats: Ivona Dadic 13.36 (1.1) 2h1; Petra Repasi (hun) 13.83 (1.1) 2h2
PV 1 Zuzana Prazaková (cze) 4.10; 2 Nikola Poschlova (cze) 4.10; 3 Yasmen Faraq (egy) 3.60
LJ 1 Brooke Stratton (aus) 6.46 (0.9); 2 Petra Farkas (hun) 6.43 (0.9); 3 Ivona Dadic 6.41 (0.6); 4 Verena Preiner 6.24 (0.3)

Växjö (Sweden), 13.9.2019


Växjö (Sweden), 13.9.2019
Men
DT Simon Pettersson 66.39
DT u18 (1,5 kg) Leo Janén 56.16
Women
DT Emma Ljungberg 50.12