@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, August 12, 2018

Toronto (Canada), 10-12.8.2018 -NACAC Championships-


Toronto (Canada), 10-12.8.2018  -NACAC Championships-

Men

100m (11, semis 11) (0.4) 1 Tyquendo Tracey (jam) 10.03; 2 Kendal Williams (usa) 10.11; 3 Cameron Burrell (usa) 10.12; 4 Bismark Boateng (can) 10.16; 5 Gavin Smellie (can) 10.21 (10.15 (1.4) 2s1); 6 Warren Fraser (bah) 10.26 (10.20 (1.4) 3s1); in semis: Kenroy Anderson (jam) 10.13 (2.9 1s3; Jason Rogers (skn) 10.23 (1.5) 2s2; Mario Burke (bar) 10.29 (1.5) 3s2; Reynier Mena (cub) 10.30 (2.9) 3s3; Burkheart Elllis (bar) 10.46 (1.4) 4s1; Yohandris Andújar (dom) 10.49 (2.9) 4s3; Julius Morris (mnt) 10.50 (2.9) 5s3; Hakeem Huggins (skn) 10.51 (2.9) 6s3; Shaquoy Stephens (ivb) 10.52 (1.4) 5s1

200m (12) (1.7) 1 Kyle Greux (tto) 20.11; 2 Aaron Brown (can) 20.20; 3 Nigel Ellis (jam) 20.57; 4 Jahnoy Thompson (jam) 20.59; 5 Jerome Blake (can) 20.64; 6 Andrew Hudson 20.67; 7 Jaquone Hoyte (bar) 21.20

200m heats (10) h1 (0.1) 1 Kyle Greaux (tto) 20.74; 2 Nigel Ellis (jam) 20.76; 3 Jaquone Hoyte (bar) 20.77; 4 Terrell Smith (bah) 20.85; h2 (0.5) 1 Jahnoy Thompson (jam) 20.79; 2 Jerome Blake (can) 20.81; 3 Julius Morris (mnt) 21.11; 4 Cliff Resias (bah) 21.32; h3 (0.5) 1 Aaron Brown (can) 20.58; 2 Andrew Hudson (usa) 20.87; 3 Teray Smith (usa) 20.85; 4 Robert Moise (hai) 21.32

400m (11) 1 Demish Gaye (jam) 45.47; 2 Nery Brenes (crc) 45.67; 3 Fitzroy Dunkley (jam) 45.76; 4 Myles Pringle (usa) 45.99; 5 Yoandys Lescay (cub) 46.21, 6 Alonzo Russell (bah) 46.26; 7 Luis Charles (dom) 47.27; 8 Bralon Taplin (grn) 47.80

400m semis (10) s1 1 Nery Brenes (crc) 46.55; 2 Demish Gaye (jam) 46.62; 3 Alonzo Russell (bah) 46.88; 4 Luis Charles (dom) 47.09; 5 Joshua Cunningham (can) 47.19; s2 1 Myles Pringle (usa) 46.28; 2 Bralon Taplin (grn) 46.37; 3 Fitzroy Dunkley (jam) 46.55; 4 Yoandys Lescay (cub) 46.94; 5 Austin Cole (can) 47.13; 6 Anderson Devonish (bar) 47.73

800m (11) 1 Brandon McBride (can) 1.46.14; 2 Marco Arop (can) 1.46.82; 3 Wesley Vázquez (pur) 1.47.63; 4 Anthonio Mascoll (bar) 1.48.00; 5 Drew Piazza (usa) 1.48.31; 6 Brandon Lasater (usa) 1.50.91; 7 Kasique Oliver (vin) 1.51.34; 8 Akani Slater (vin) 1.51.34

1.500m (12) 1 Izaic Yorks (usa) 3.51.85; 2 Patrick Casey (usa) 3.51.87

5.000m (11) 1 Hassan Mead (usa) 14.00.18; 2 Riley Masters (usa) 14.01.04; 3 Justyn Kinght (can) 14.01.77; 4 Emmanuel Bor (usa) 14.02.40; 5 Kemoy Campbell (jam) 14.10.68

10.000m (10) Lopez Lomong (usa) 29.49.03

110mh (11) (0.4) 1 Hansle Parchment (jam) 13.28; 2 Aleec Harris (usa) 13.49; 3 Shane Brathwaite (bar) 13.52; 4 Jeffery Julmis (hai) 13.63; 5 Ruebin Walters (tto) 13.72; 6 Johnathan Cabral (can) 14.07

110mh semis (10) s1 (0.5) 1 Johnathan Cabral (can) 13.43; 2 Aleec Harris (usa) 13.49; 3 Reubin Waltrs (tto) 13.66, 4 Jeffery Julmis (hai) 13.71; s2 (0.8) 1 Devon Allen (usa) 13.37; 2 Hansle Parchment (jam) 13.42;  3 Shane Brathwaite (bar) 13.53

400mh (12) 1 Kyron McMaster (ivb) 48.18; 2 Annsert whyte (jam) 48.91; 3 Lhallifah Rosser (usa) 49.13; 4 Shawn Rowe (jam) 49.40; 5 T J Holmes (usa) 49.79; 6 Leandro Zamora (cub) 50.01; 7 Jehue Gordon (tto) 50.12; 8 Emmanuel Villalta (crc) 51.13

400m heats (10) h1 1 Kyron McMaster (ivb) 49.16; 2 Khallifah Rosser (usa) 49.68; 3 Shawn Rowe (jam) 49.91; 4 Emmanuel Villalta (crc) 50.14, 5 Fabian Norgrove (bar) 51.47; 6 Malik Metivier (can) 51.64; h2 1 Annsert Whyte (jam) 49.56; 2 T J Holmes (usa) 49.71; 3 Leandro Zamora (cub) 49.76; 4 Jehue Gordon (tto) 50.02; 5 Pablo Ibañez (esa) 50.50; 6 Gerald Drummond (crc) 50.65; 7 Kion Joseph (bar) 50.93

3.000m St (12) 1 Andy Bayer (usa) 8.28.55; 2 Travis Mahoney (usa) 8.29.29; 3 Jordan Mann (usa) 8.45.14

HJ (11) 1 Jeron Robinson (usaI 2.28; 2 Michael Mason (can) 2.28; 3 Donald Thomas (bah) 2.28; Django Lovett (can) 2.28; 5 Jamaal Wilson (bah) 2.22; 6 Edgar Rivera (mex) 2.22; 7 Clayton Brown (jam) 2.16; 8 Trey Culver (usa) 2.16; 9 Luis Castro (pur) 2.16

PV (12) 1 Scott Houston (usa) 5.45; 2 Shawnacy Barber (can) 5.40

LJ (12) 1 Marquis Dendy (usa) 8.29 (-0,4); 2 Tajay Gayle (jam) 8.24 (-0,3); 3 Ramone Bailey (jam) 8.09 (-0,2); 4 Tyrone Smith (ber) 7.98 (-1,1); 5 Andwuelle Wright (tto) 7.93 (-1,8); 6 Ifeanyuchukwu Otuo (tks) 7.78 (-0,4); 7 Damarcus Simpson (usa) 7.76 (-0,7); 8 Jared Kerr (can) 7.58 (-2,5); 9 Charles Greaves (bar) 7.49 (-1,2)

TJ (10) 1 Jordan Díaz (cub) 16.83 (-0,1); 2 Chris Benard (usa) 16.73 (-0,4); 3 Keandre Bates (usa) 16.58 (-0,2); 4 Yordanys García Duranona (dom) 16.05 (0.2); 5 Kaiwan Culmer (bah) 16.01 (1.4); 6 Alberto Alvarez (mex) 15.76 (-0,2)

SP (10) 1 Darrell Hill (usa) 21.68; 2 Tim Nedow (can) 21.02; 3 O'Dayne Richards (jam) 20.89; 4 Ashinia Miller (jam) 20.85; 5 Eldred Henry (ivb) 20.63; 6 Curtis Jensen (usa) 20.44; 7 Hezekiel Romeo (tto) 18.01

DT (12) 1 Fedrick Dacres (jam) 68.47; 2 Travis Smikle (jam) 65.46; 3 Reggie Jagers (usa) 62.70; 4 Mason Finley (usa) 61.55

HT (11) 1 Roberto Sawyers (crc) 72.94; 2 Alex Young (usa) 72.75; 3 Adam Keenan (can) 72.72; 4 Rudy Winkler (usa) 70.45; 5 Caniggia Raynor (jam) 64.83

JT (11) 1 Anderson Peters (grn) 79.65; 2 Curtis Thompson (usa) 76.02; 3 Markim Felix (grn) 75.14; 4 Capers Williamson (usa) 74.39; 5 Evan Karakolis (can) 68.02

20 Kms Walk (10) Evan Dunfee (can) 1h25.39

4x100m (12) 1 Canada (B. Boateng; J. Blake; M. Ajomale; A. Brown) 38.56; 2 Barbados (S. Brathwaite; M. Burke; B. Ellis; J. Hoyte) 38.69; 3 Trinidad and Tobago (N. Farinha; J. Farinha; J. Purcell; K. Greaux) 38.89; 4 Jamaica (J. Tucker; T. Tracey; N. Carter; N. Ellis) 38.96

4x400m (12) 1 United States (N. Strother; O. Igbokwe; M. Cherry; K. Montgomery) 3.00.60; 2 Jamaica (R. McDonald; F. Dunkley; I. Henry; D. Gaye) 3.03.78; 3 Bahamas (O. Ferguson; T. Smith; M. Mathieu; A. Russell) 3.03.80; 4 Cuba (L. Zamora; A. Chacón; R. Caballero; Y. Lescay) 3.04.11; 5 Canada (D. Harper; A. Cole, P. Osei; N. George) 3.04.74; 6 Barbados (A. Devonish; A. Mascoll; K. Joseph; F. Norgrove) 3.05.97

Women

100m (11, semis 11) (0.9) 1 Jenna Prandini (usa) 10.96; 2 Jonielle Smith (jam) 11.07; 3 Crystal Emmanuel (can) 11.11; 4 Dezerea Bryant (usa) 11.17; 5 Shelly-Ann Fraser (jam) 11.18; 6 Khalifa St. Fort (tto) 11.28; 7 Tahesia Harrigan-Smith (ivb) 11.61; 8 Leya Buchanan (can) 11.63 (11.62 (1.0) 3s1); in semis: Laverne Jones-Ferrette (isv) 11.76 (0.8) 5s2

200m (12) (-0,3) 1 Shericka Jackson (jam) 22.64; 2 Crystal Emmanuel (can) 22.67; 3 Phyllis Francis (usa) 22.91; 4 Jodean Williams (jam) 23.19; 5 Semoy Hackett (tto) 23.27; 6 Tynia Gaither (bah) 23.41; 7 Brittany Brown (usa) 23.46; 8 Reyare Thomas (tto) 23.73

200m heats (10) h1  (-0,2) 1 Jodean Williams (jam) 23.03; 2 Brittany Brown (usa) 23.22; 3 Semoy Hackett (tto) 23.31; 4 Tynia Gaither (bah) 23.37; 5 Leya Buchanan (can) 23.91; h2 (0.3) 1 Crystal Emmanuel (can) 22.82; 2 Shericka Jackson (jam) 22.97; 3 Phyllis Francis (usa) 23.07; 4 Reyare Thomas (tto) 23.62; 5 Laverne Jones-Ferrette (isv) 24.36

400m (11) 1 Stephanie-Ann McPherson (jam) 51.15, 2 Aiyanna Stiverne (can) 52.00; 3 Brionna Thomas (usa) 52.19; 4 Courtney Okolo (usa) 52.21; 5 Christine Day (jam) 53.04; 6 Madeline Price (can) 53.13 

400m semis (10) s1 1 Stephanie-Ann McPherson (jam) 52.22; 2 Brionna Thomas (usa) 53.18; 3 Aiyanna Stiverne (can) 53.27; s2 1 Courtney Okolo (usa) 51.81; 2 Christine Day (jam) 52.53; 3 Madeline Price (can) 53.54; 4 Kineke Alexander (vin) 54.91

800m (11) 1 Ajee Wilson (usa) 1.57.52; 2 Natoya Goule (jam) 1.57.95; 3 Rosemary Almanza (cub) 2.00.15; 4 Raevyn Rogers (usa) 2.00.75; 5 Lindsey Butterworth (can) 2.00.81; 6 Simoya Campbell (jam) 2.00.98; 7 Alena Brooks (tto) 2.03.77; 8 Sade Sealy (bar) 2.05.08; 9 Sonia Gaskin (bar) 2.06.54

1.500m (12) 1 Kate Grace (usa) 4.06.23; 2 Shannon Osika (usa) 4.06.92; 3 Gabriela Staford (can) 4.07.36; 4 Rachel Schneider (usa) 4.09.50; 5 Nicole Sifuentes (can) 4.18.77

5.000m (10) 1 Rachel Schneider (usa) 15.26.19; 2 Lauren Paquette (usa) 15.39.40; 3 Kate Van Buskirk (can) 15.50.35

10.000m (11) 1 Marielle Hall (usa) 33.27.19; 2 Rochelle Kanuho (usa) 33.28.33; 3 Rachel Cliff (can) 33.30.16; 4 Sarah Pagano (usa) 33.33.35

100mh (11) (0.9) 1 Kendra Harrison (usa) 12.55; 2 Danielle Williams (jam) 12.67; 3 Andrea Vargas (crc) 12.91; 4 Queen Harrison (usa) 12.93; 5 Devynne Charlton (bah) 13.01; 6 Yanique Thompson (jam) 13.02; 7 Vanessa Clerveaux (hai) 13.21; 8 Christie Moerman (can) 13.33

100mh semis (10) s1 (0.2) 1 Danielle Williams (jam) 12.72; 2 Queen Harrison (usa) 13.03; 3 Vanessa Clerveaux (hai) 13.28; 4 Christie Moerman (can) 13.35; 5 Kieshonna Brooks (skn) 13.80; 6 Deya Erickson (ivb) 13.80; s2 (0.5) 1 Kendra Harrison (usa) 12.66; 2 Andrea Vargas (crc) 12.94; 3 Devynne Charlton (bah) 13.07; 4 Yanique Thompson (jam) 13.17; 5 Kierre Beckles (bar) 13.45

400mh (12) 1 Shamier Little (usa) 53.32; 2 Janieve Russell (jam) 53.81; 3 Georganne Moline (usa) 54.26; 4 Zurian Hechevarría (cub) 55.71; 5 Leah Nugent (jam) 55.74; 6 Sparkle McKnight (tto) 56.33; 7 Noelle Montcalm (can) 56.97; 8 Tia Adana Belle (bar) 58.82

400mh heats (10) h1 1 Janieve Russell (jam) 55.07; 2 Georganne Moline (usa) 55.38; 3 Zurián Hechevarría (cub) 55.53; 4 Noelle Montcalm (can) 56.73; 5 Katrina Seymour (bah) 57.79; 6 Janeil Belille (tto) 58.81; h2 1 Leah Nugent (jam) 54.85; 2 Shamier Little (usa) 56.30; 3 Sparkle McKnight (tto) 57.14; 4 Tia Adana Belle (bar) 57.67; 5 Reanda Richards (skn) 59.86

3.000m St (10) 1 Mel Lawrence (usa) 9.45.36; 2 Emily Oren (usa) 9.56.66; 3 Megan Rolland (usa) 9.59.85

HJ (10) 1 Levern Spencer (lca) 1.91; 2 Elizabeth Patterson (usa) 1.88; 3 Loretta Blaut (usa) 1.82; 4 Ximena Esquivel (mex) 1.82

PV (11) 1 Katie Nageotte (usa) 4.75; 2 Yarisley Silva (cub) 4.70; 3 Sandi Morris (usa) 4.65; 4 Alisandra Negrete (mex) 4.10

LJ (11) 1 Sha'keela Saunders (usa) 6.60 (-0,2); 2 Quanesha Burks (usa) 6.59 (-0,1); 3 Tisanna Hickling (jam) 6.38 (0.5); 4 Tyra Gittens (tto) 6.25 (-1,1), 5 Chantel Malone (ivb) 6.19 (-0,1); 6 Bianca Stuart (bah) 6.09 (-1,3); 7 Alysbeth Felix (pur) 6.04 (-1,1); 8 Kala Penn (ivb) 6.01 (-2,6)

TJ (12) 1 Shanieka Ricketts (jam) 14.25 (-0,9); 2 Tori Franklin (usa) 14.09 (-0,4); 3 Thea LaFond (dma) 13.74 (-1,2); 4 Caroline Ehrhardt (can) 13.63 (-1,5); 5 Lynnika Pitts (usa) 13.39 (-0,6)

SP (12) 1 Maggie Ewen (usa) 18.22; 2 Cleopatra Borel (tto) 17.83; 3 Jessica Ramsey (usa) 17.80

DT (10) 1 Yaimé Pérez (cub) 61.97; 2 Valarie Allman (usa) 59.67; 3 Maggie Ewen (usa) 59.00; 4 Rachel Andres (can) 55.65

HT (10) 1 DeAnna Price (usa) 74.60; 2 Jillian Weir (can) 71.69; 3 Brooke Andersen (usa) 70.05

JT (12) 1 Ariana Ince (usa) 59.59; 2 Bethany Drake (usa) 54.71; 3 Coralys Ortiz (pur) 54.71

20 Kms walk (10) Maria Michta-Coffey (usa) 1h36.34

4x100m (12) 1 United States (K. Parker; S. Collins; D. Bryant; J. Prandini) 42.50; 2 Jamaica (S. A. Fraser; J. Levy; J. Smith; S. Jackson) 43.33, 3 Canada (S. Harrison; C. Emmanuel; P. George; J. Westney) 43.50

4x400m (12) 1 United States (B. Guillory; J. Blocker; K. Horton; C. Okolo) 3.26.08; 2 Jamaica (S. A. McPherson; T. James; A. Le-Roy; C. Day) 3.27.25; 3 Canada (M. Powell; A. Stiverne; T. Jones; A. Brown) 3.28.04

No comments:

Post a Comment

RunBlogRun