Sunday, July 26, 2015

Nürnberg (Germany), 24-26.7.2015 -National Championships-


Nürnberg (Germany), 24-26.7.2015 -National Championships-

Men

100m (-0,2) 1 Julian Reus 10.12 (10.09 (1.8) 1h1); 2 Aleixo Platini Menga 10.32; 3 Robert Hering 10.35 (10.27 (1.8) 2h1); 4 Peter Emelieze (ngr) 10.37 (10.37 (-1,5) 1h3); 5 Lukas Jakubczyk 10.42 (10.32 (0.6) 1h2); 6 Roy Schmidt 10.44 (10.43 (0.6) 4h2); 7 Alexander Kosenkow 10.46 (10.40 (1.8) 3h1); 8 Badreddine Toumi 10.51 (10.38 (0.6) 3h2); in heats: Lucien Aubry 10.48 (1.8) 4h1; Christian Rasp 10.59 (1.8) 5h1; Raphael Müller 10.49 (0.6) 5h2; Maximilian Ruth 10.56 (0.6) 6h2; Sven Knipphals 10.43 (1,5) 2h4; Robin Erewa 10.46 (-1,6) 3h3; Michael Pohl 10.50 (-1,5) 4h3

200m (26) (1.0) 1 Julian Reus 20.42; 2 Robin Erewa 20.73; 3 Robert Hering 20.89; 4 Martin Brieger 21.04 (20.93 (0.3) 3h1); 5 Alexander Kosenkow 21.14 (21.06 (0.3) 4h1); 6 Florian Daum 21.33; 7 Marcel Kirstges 21.40; in heats: Aleixo Platini Menga 20.71 (0.3) 2h1; Dennis Herdt 21.42 (0.3) 6h1; Kai Sparenberg 21.50 (0.3) 7h1; Raphael Müller 21.43 (-1,0) 4h2; Steven Müller 21.46 (-1,0) 5h2

400m (26) 1 Eric Krüger 46.05; 2 Kamghe Gaba 46.32; 3 Jonas Plass 46.34; 4 Johannes Trefz 46.44; 5 Torben Junker 46.98; 6 Robert Hind 47.06; 7 Alexander Juretzko 47.06; 8 Benedikt Wiesend 47.62

400m heats (25) Kamghe Gaba 46.88 1h1; Alexander Juretzko 47.04 2h1; Eric Krüger 46.37 1h2; Johannes Trefz 46.40 2h2; Torben Junker 46.57 3h2; Jonas Plass 46.69 4h2; Robert Hind 46.64 1h3; Benedikt Wiesend 46.99 2h3; Miguel Rigau 47.13 3h3

800m (26) 1 Dennis Krüger 1.48.93; 2 Robin Schember 1.48.96; 3 Sóren Ludolph 1.49.15; 4 Denis Bauerle 1.49.41; 5 Benedikt Huber 1.50.03; 6 Christoph Kessler 1.50.45; 7 Sebastian Karl 1.50.46

800m heats (25) Robin Schembera 1.49.65 1h1; Sören Ludolph 1.49.74 1h2; Benedikt Huber 1.50.35 1h3

1.500m (26) 1 Florian Orth 3.44.61; 2 Sebastian Keiner 3.44.62; 3 Marius Probst 3.46.27; 4 Martin Sperlich 3.48.13; 5 Sebastian Schenk 3.48.36

5.000m (26) 1 Richard Ringer 14.04.05; 2 Clemens Bleistein 14.06.48; 3 Amaral Petros 14.06.88

110mh (25) (0.4) 1 Gregor Traber 13.32; 2 Matthias Bühler 13.43; 3 Erik Balnuweit 13.58; 4 Julian Marquart 13.82; 5 Maximilian Bayer 13.93 (13.83 (2.5) 3h2); in heats: Alexander John 13.63 (2.5) 2h2

400mh (26) 1 Jonas Hanssen 49.97; 2 Georg Fleischhauer 50.74; 3 Christian Heimann 50.93; 4 Florian Handt 51.50

400mh heats (25) Jonas Hanssen 51.19 1h1; Christian Heimann 50.75 1h2; Georg Fleischhauer 51.06 2h2

3.000m St (26) 1 Martin Grau 8.41.50; 2 Felix Hentschel 8.46.53

HJ (25) 1 David Nopper 2.25; 2 Eike Onnen 2.25; 3 Mateusz Przybylko 2.19; 4 Tobias Potye and Raul Spank 2.15; 6 Sebastian Schultz 2.15; 7 Tim Schenker 2.15; 8 Martin Günther 2.15

PV (26) 1 Raphael Holzdeppe 5.94; 2 Tobias Scherbarth 5.70; 3 Carlo Paech 5.60; 4 Hendrik gruber 5.50; 5 Florian Gaul 5.40; 6 Daniel Clemens 5.40; 7 Marvin Caspari 5.40; 8 Michel Frauen 5.30; 9 Oleg Zernikel 5.30

LJ (24) (in market place) 1 Fabian Heinle 8.03 (0.0); 2 Alyn Camara 7.97 (0.6); 3 Julian Howard 7.81 (-0,2); 4 Kai Kazmirek 7.67 (0.6); 5 Stephan Hartmann 7.58 (0.9); 6 Florian Oswald 7.48 (0.2); ..... T44 Markus Rehm 8.11 (0.7)

TJ (25) 1 Raúl Spank 16.29 (0.1); 2 Marcel Kornhardt 16.05 (1.0); 3 Martin Jasper 15.91 (1.6); 4 Felix Wenzel 15.86 (0.4)

SP (26) 1 David Storl 21.47; 2 Tobias Dahm 19.83; 3 Bodo Göder 19.02; 4 Christian Jagusch 18.97; 5 Dennis Lewke 18.72; 6 Jan Jeuschede 18.04; 7 Patrick Müller 17.83; 8 Eric Millrath 17.77; 9 Christian Zimmermann 17.32; 10 Leonid Ekimov 17.30

DT (26) 1 Christoph Harting 64.06; 2 Martin Wierig 63.55; 3 Markus Münch 61.61; 4 David Wrobel 60.83; 5 Daniel Jasinski 60.77; 6 Benedikt Stienen 58.39; 7 Michael Salzer 56.77; 8 Henning Prüfer 55.51

HT (26) 1 Alexander Ziegler 73.91; 2 Markus Esser 72.32; 3 Garland Porter 69.83; 4 Johannes Bichler 68.94; 5 Simon Lang 66.96; 6 Paul Hützen 66.64; 7 Tristan Schwandke 66.10; 8 Sven Möhsner 65.40

JT (25) 1 Thomas Röhler 84.73; 2 Johannes Wetter 83.12; 3 Lars Hamann 81.03; 4 Andreas Hofmann 79.21; 5 Kim-Dominik Seyfried 74.89; 6 Bernhard Seifert 73.35; 7 Jonas Bonewit 73.03; 8 David Golling 72.39; 9 Peter Esenwein 69.81

Women

100m (25) (1.3) 1 Verena Sailer 11.20 (11.16 (0.1) 1h1); 2 Rebekka Haase 11.29 (11.26 (2.8) 1h2); 3 Anna-Lena Freese 11.32 (11.32 (0.1) 2h1); 4 Alexandra Burghardt 11.42; 5 Yasmin Kwadwo 11.42 (11.28 (2.8) 2h2); 5 Inna Weit 11.56 (11.37 (2.8) 3h2); 7 Anne Christina Haack 11.58 (11.49 (0.1) 3h1); 8 Amelie-Sophie Lederer 11.66 (11.57 (2.8) 4h2); in heats: Sandra Dinkeldein 11.72 (0.1) 4h1; Lara Matheis 11.66 (2.8) 5h2; Karoline Köhler 11.77 (2.8) 6h2; Svea Körbrück 11.85 (2.8) 7h2; Josefina Elsler 11.61 (0.1) 2h3; Janina Kölsch 11.67 (0.1) 3h3; Luise Hollender 11.69 (0.1) 4h3; Mona Maier 11.78 (0.1) 5h3; Sina Mayer 11.83 (0.1) 6h3

200m (26) (1.0) 1 Rebekka Haase 22.95; 2 Anna-Lena Freese 23.08, 3 Cindy Roleder 23.35; 4 Inna Weit 23.35; 5 Lena Malkus 23.75 (23.65 (1.0) 2h1); 6 Lara Matheis 23.89; 7 Sandra Dinkeldein 24.14 (23.94 (1.0) 4h1); in heats: Eleni Frommann 23.92 (1.0) 3h1; Marilena Scharff 24.26 (1.0) 5h1; Martina Riedl 24.01 (0.5) 3h2; Ina Thimm 24.21 (0.5) 4h2; Svea Köhrbrück 24.22 (0.5) 5h2; Katharina Eich 24.10 (1.5) 3h3; Maike Dix 24.19 (1.5) 4h3

400m (26) 1 Ruth Sophia Spelmeyer 52.41; 2 Laura Müller 52.51; 3 Luisa Valeske 53.95; 4 Daniela Ferenz 54.18; 5 Sarah Schmidt 54.21; 6 Julia Schaefers 54.38; 7 Friederike Möhlenkamp 54.55; 8 Malena Richter 54.85

400m heats (25) Laura Müller 52.33 1h1; Sara Schmidt 53.19 2h1; Daniela Ferenz 53.20 3h1; Ruth Sophia Spelmeyer 52.96 1h2

800m (26)1 Fabienne Kohlmann 1.59.28; 2 Christina Hering 1.59.54; 3 Carolin Walter 2.03.47; 4 Stella Kubasch 2.04.54; 5 Mareen Kalis 2.06.02; 6 Johanna Christine Schulz 2.06.27; 7 Christina Zwirner 2.06.55; 8 Tanja Spill 2.06.65; 9 Christine Gess 2.06.70; 10 Karoline Pilawa 2.07.21

1.500m (26) 1 Maren Kock 4.09.25; 2 Konstanze Klosterhalfen (97) 4.09.58; 3 Hanna Klein 4.09.91; 4 Diana Sujew 4.15.15; 5 Anja Roggel 4.17.27; 6 Elina Sujew 4.17.77; 7 Julia Kick 4.18.34; 8 Tabea Themann 4.18.95; 9 Agata strausa 4.19.42; 10 Lena Klaassen 4.24.77

1.500m heats (25) Diana Sujew 4.20.64 1h1; Hanna Klein 4.20.78 2h1

5.000m (25) 1 Alina Reh (97) 15.51.48; 2 Sabrina Mockenhaupt 16.10.16; 3 Laura Hottenrott 16.14.93; 4 Isabell-Sophie Teegen 16.31.55; 5 Regina Högl 16.34.21; 6 Fabienne Amrhein 16.35.38, 7 Melina Tränkle 16.36.54; 8 Anja Schneider 16.39.62

100mh (25) (-0,1) 1 Cindy Roleder 13.05; 2 Franziska Hofmann 13.29 (13.19 (3.9) 1h3); 3 Eva Strogies 13.46 (13.38 (-0,6) 1h2); 4 Carolin Schäfer 13.58; 5 Monika Zapalska 13.64 (13.38 (3.9) 2h3); 6 Tanja Heitgen 13.72 (13.58 (-2,1) 2h1); in heats: Claudia Rath 13.70 (-0,6) 2h2); Christine Salterberg 13.40 (3.9) 3h3

400mh (26) 1 Jackie Baumann 57.18; 2 Anna raukuc 58.13; 3 Frederike Hogrebe 58.72; 4 Kim Carina Schmidt 59.04; 5 Judith Stadelbacher 59.55

3.000m St (26) 1 Gesa Felicitas Krause 9.32.20; 2 Maya Rehberg 9.54.72; 3 Sanaa Koubaa 9.57.01; 4 Jana Sussmann 10.01.80; 5 Cornelia Griesche 10.02.66

HJ (26) 1 Marie-Laurence Jungfleisch 1.95; 2 Katarina Mögenburg (nor) 1.84; 3 Imke Onnen 1.84; 4 Melanie Skotnik (fra) 1.80; 5 Jossie Marie Graumann 1.80

PV (25) 1 Lisa Ryzih 4.60; 2 Martina strutz 4.55; 3 Silke Spiegelburg 4.45; 4 Katharina Bauer 4.35, 5 Carolin Hignst 4.25; 6 Anjuli Knäsche 4.25; 7 Anna Felzmann 4.25; 8 Lilian Schnitzerling 4.15; 9 Regine Kramer 4.15

LJ (24) (in market place) 1 Lena Malkus 6.74 (0.1); 2 Sosthene Moguenara 6.65 (0.4); 3 Nadja Käther 6.56 (0.7); 4 Melanie Bauschke 6.52 (0.5); 5 Claudia Rath 6.52 (0.0); 6 Xenia Stolz 6.48 (0.4); 7 Alexandra Wester 6.40 (0.9); 8 Annika Gärtz 6.38 (0.4); 9 Malaika Mihambo 6.22 (-0,8); 10 Lisa Steinkamp 6.22 (0.1); 11 Klaudia Kaczmarek 6.11 (-0,1); 12 Maryse Luzolo 6.06 (0.2)

TJ (26) 1 Kristin Gierisch 14.38 (0.6); 2 Jenny Elbe 13.89 (0.1); 3 Klaudia Kaczmarek 13.24 (0.7); 4 Eva Linnenbaum 13.24 (0.6); 5 Katja Demut 13.14 (-0,8); 6 Katharina Struss 13.10 (-1,9)

SP (25) 1 Christina Schwanitz 20.00; 2 Lena Urbaniak 17.28; 3 Denise Hinrichs 17.19; 4 Josephine Terlecki 17.03; 5 Sara Gambetta 16.84; 6 Shanice Craft 16.38; 7 Katharina Maisch 15.72; 8 Sarah Schmidt 15.48

DT (25) 1 Julia Fischer 65.98; 2 Nadine Müller 65.72; 3 Shanice Craft 64.79; 4 Anna Rüh 61.97; 5 Claudine Vita 58.32; 6 Sabine Rumpf 57.11; 7 Kristin Pudenz 56.00; 8 Marike steinckaer 53.76; 9 Julia Bremser 53.18

HT (25) 1 Betty Heidler 75.34; 2 Kathrin Klaas 67.84; 3 Charlene Woitha 67.03; 4 Daniela Manz 65.07; 5 Susen Küster 60.13; 6 Vanessa Pfeifer 58.77

JT (26) 1 Katharina Molitor 65.40; 2 Christina Obergföll 64.11; 3 Linda Stahl 62.57; 4 Christin Hussong 61.19; 5 Sarah Leidl 56.89; 6 Sarah Meyer 56.78; 7 Laura Henkel 52.77; 8 Charlotte Müller 52.56; 9 Fabienne schönig 51.45; 10 Christine Winkler 49.97

4x100m (26) MTG Mannheim (Y. Kwadwo; A. Burghardt; R. Lobe; V. Sailer) 43.42

No comments:

Post a comment