Friday, December 04, 2020

Sydney (Australia), 3-6.12.2020 -All Schools-

Sydney (Australia), 3-6.12.2020 -All Schools-

Men u18

200m (4) (0.3) Connor Bond 21.87

400mh (3) Dominic Panozzo 53.06

DT (1,5 kg) Lucas Rose 53.54

Men u17

800m (4) Charlie Jeffreson 1:52.38

2.000m Steeples (3) Adam Bruntsch 6:06.08

Men u16

800m (4) Michael King 1:54.92

Women u20

200m (4) (0.9) Caitlyn Ferrier 24.05

Women u18

200m (4) (1.5) 1 Jessica Laurance 24.08; 2 Grace Hewitt 24.23

800m (4) Nicola Hogg 2:09.22

HT (3 kg) (3) Renee Hardy 57.97

Women u17

200m (4) (0.8) 1 Jessica Wardrobe 24.61; 2 Lauren Percival 24.63

800m (4) 1 Montana Monk 2:08.24; 2 Hayley Kitching 2:09.39

400mh (3) Emily Smith 1:01.03

HJ (4) Erin Shaw 1.80

5 Kms Walk (3) Elizabeth McMillen 24:08.64

Women u16

200m (4) (-1,3) 1 Emma Lee 24.37; 2 Olivia Rose Inkster 24.55

800m (4) Ada Rand 2:10.93

3.000m (4) Imogen Stewart 9:23.26

TJ (4) Olivia Dimech 12.46 (3.4)

Osaka (Japan), 4.12.2020 -National Championships in Long Distance-

Osaka (Japan), 4.12.2020 -National Championships in Long Distance-

Men

5.000m 1 Yuta Bando 13:18.49; 2 Justus Soget (ken) 13:20.55; 3 Amos Kurgat (ken) 13.21.39; 4 Benard Kimeli (ken) 13:24.53; 5 Hiroki Matsueda 13:24.78; 6 Yamayo Yoshii 13:25.87 NR u20; 7 Shoya Kawase 13:28.50; 8 Jinnosuke Matsumura 13:34.53; 9 Keisuke Morita 13:34.57; 10 Aritaka Kajiwara 13:35.24; 11 Ryota Matono 13:35.63; 12 Takuya Hanyu 13:35.88; 13 Daichi Takeuchi 13:40.77; 14 Naoki Koyama 13:41.76; 15 Kiyoshi Koga 13:44.40; 16 Yuichiro Ueno 13:45.28; 17 Hideyuki Tanaka 13:46.78; 18 Hazuma Hattori 13:47.86; 19 Genki Nakanishi 13:50.29

10.000m A 1 Akira Aizawa 27:18.75 NR; 2 Bernard Koech (ken) 27:19.42; 3 Tatsuhiko Ito 27:25.73; 4 Kazuki Tamura 27:28.92; 5 Daiji Kawai 27:34.86; 6 Tetsuya Yoroizaka 27:36.29; 7 Suguru Osako 27:36.93; 8 Yuki Sato 27:41.84; 9 Cleophas Kandie (ken) 27:43.51; 10 Ren Tazawa 27:46.09; 11 Kenta Murayama 27:50.09; 12 Tatsuya Maruyama 27:52.27; 13 keijiro Mogi 27:57.36; 14 Tatsuya Oike 27:58.40; 15 Yohei Ikeda 27:58.52; 16 Yuto Aoki 27:58.63; 17 Hiroto Inoue 27:59.40; 18 Yusuke Ogura 28:03.33; 19 Minato Oishi 28:04.56; 20 Yuhei Urano 28:05.37; 21 Seiya Amano 28:08.94; 22 Jun Nobuto 28:09.50; 23 Kota Murayama 28:16.27; 24 Atsuya Imai 28:17.38; 25 Yuki Suzuki 28:18.10; 26 Kengo Suzuki 28:18.48; 27 Hiroto Fujimagari 28:19.83; 28 Takato Suzuki 28:24.62; 29 Yohei Suzuki 28:32.00; 30 Kazuya Nishiyama 28:54.30; 31 Yuta Shitara 29:03.50

10.000m B 1 Takashi Ichida 27:52.35; 2 Yuhi Nakaya 27:54.06; 3 Noki Ota 27:55.59; 4 Shuho Dairokuno 28:01.29; 5 Kiseki Shiozawa 28:08.83; 6 Benuel Mogeni (ken) (2001) 28:11.94; 7 Naoki Aiba 28:12.63; 8 Hiroki Suzuki 28:15.57; 9 Mizuki HIgashi 28:15.57; 10 Shohei Kurata 28:17.60; 11 Kento Kikutani 28:19.54; 12 Hirohito Yokoi 28:25.58; 13 Yusuke Tamura 28:25.74; 14 Takahiro Nakamura 28:28.01; 15 Chihiro Miyawaki 28:38.48; 16 Takato Imai 28:45.69; 17 Masatoshi Sakata 28:58.92; 18 Shun Yuzawa 28:59.92

3.000m Steeples 1 Kosei Yamaguchi 8:24.19; 2 Philemon Kiplagat (ken) 8:24.74; 3 Yasunari Kusu 8:28.01; 4 Ryuma Aoki 8:30.81; 5 Seiya Shigeno 8:31.88; 6 Kazuya Shiojiri 8:34.55; 7 Jun Shinoto 8:46.18; 8 Ryohei Sakaguchi 8:48.30; 9 Taisei Ogino 8:49.35

Women

5.000m 1 Nozomi Tanaka 15:05.65; 2 Ririka Hironaka 15:07.11; 3 Tabitha Kamau (ken) 15:09.63; 4 Kaede Hagitani 15:19.41; 5 Kasumi Nishihara 15:23.88; 6 Momoka Kawaguchi 15:24.24; 7 Yuri Tasaki (2001) 15:24.61; 8 Yuna Wada 15:25.14; 9 Rino Goshima 15:29.03; 10 Misuzu Nakahara 15.29.91; 11 Harumi Okamoto 15:32.46; 12 Yuki Namakura 15:33.54; 13 Misaki Tanabe 15:36.47; 14 Shiho Kaneshige 15:39.63; 15 Maho Shimizu 15:43.22; 16 Naruha Sato 15:43.94; 17 Naomi Kariuki (ken) 15:48.27; 18 Mai Shoji 15:56.05

10.000m 1 Hitomi Niiya 30:20.44; 2 Mao Ichiyama 31:11.56; 3 Sayaka Sato 31.30.19; 4 Rina Nabashima 31:31.52; 5 Mikuni Yada 31.34.39; 6 Ayumi Hagiwara 31:36.04; 7 Sakiho Tsutsui 31:36.19; 8 Yuka Ando 31:37.71; 9 Rika Kaseda 31:39.86; 10 Shiori Yano 31:46.84; 11 Misaki Nishida 32:09.91; 12 Ikumi Fukura 32:10.29; 13 Hikari Onishi 32:10.56; 14 Shuri Ogasawara 31:10.69; 15 Yuka Suzuki 32:11.66; 16 Misaki Kato 32:14.85; 17 Kaori Morita 32:44.99; 18 Haruka Yamaguchi 33:06.98; 19 Shiho Takechi 33:24.84

3.000m Steeples 1 Yukari Ishizawa 9:48.76; 2 Remi Yoshimura 9:49.45; 3 Yui Yabuta 9:52.19; 4 Yuzuno Yamanaka 9:53.61; 5 Yuzuki Nishide 9:55.01; 6 Yumi Yoshikawa 9:58.12; 7 Minami Nishiyama 10:07.05; 8 Soyoka Segawa 10:10.61

Thursday, December 03, 2020

Potchefstroom (South Africa), 1.12.2020

Potchefstroom (South Africa), 1.12.2020

Men

100m (0.4) 1 Ntando Motsepe 10.52, 2 Obakeng Baloi 10.57

200m (1.3) 1 Chederick Van Wyk 21.16; 2 Theodor Young 21.30

400m 1 Renier De Villiers 47.70; 2 Pieter Conradie 47.80

800m Renier De Villiers 1:49.11

3.000m 1 Jerry Motsau 8:10.47; 2 Thabang Mosiako 8:13.11; 3 Robert De Villiers 8:13.61

PV Valco Van Wyk 5.35

JT Johann Grobler 77.00

Men u18

100m (0.4) Lucky Moleyane 10.64

200m (2.1) Lucky Moleyane 21.23

DT (1,5 kg) Hardus Nortje 54.55

Women

100m (0.6) 1 Eljone Kruger 11.79; 2 Shere Jansen Van Rensburg 11.94

200m (1.0) Shere Jansen Van Rensburg 24.46

LJ Eljone Kruger 6.15 (nwi)

JT Jo-Anne Van Dyk 55.70

Women u18

SP (3 kg) Zonica Lindeque 17.19

Women u16

SP (3 kg) Savannah 15.23

Brisbane (Australia), 2.12.2020

Brisbane (Australia), 2.12.2020

Men

100m -heat 1 - (1.4) Simon Greig 10.45

DT Matthew Denny 63.24

DT u16 (1 kg) Matthew Taylor 58.61

Women

100m -heat 1- (2.0) 1 Kristie Edwards 11.76; 2 Hannah Jones 11.86; 3 Elly Buckholz 11.95

HJ Eloise Tolstoff 1.75

DT 1 Jade Lally (gbr) 56.98; 2 Taryn Gollsehwsky 55.23

Wednesday, December 02, 2020

Adelaide (Australia), 2.12.2020 -Adelaide Invitational-

Adelaide (Australia), 2.12.2020 -Adelaide Invitational-

Men

5.000m 1 Matthew Clarke 13:52.86; 2 Isaac Heyne 13:54.13; 3 Adrian Potter 15:56.06; 4 Joshua Phillips 14:02.14; 5 Max Stevens 14:08.03; 6 Joe Burgess 14:11.62

PV Jack Downey 5.10

Women

5.000m 1 Isobel Batt-Dyle 15.26.48; 2 Caitlin Adams 15:43.89; 3 Tara Palm 15:55.28; 4 Jessica Stenson 16:30.22; 5 Sarah Marvin 16:37.40; 6 Aleesha Robertson 16:43.61

Dunedin (New Zealand), 28.11.2020

Dunedin (New Zealand), 28.11.2020

Women

100m mixed race (1.9) Rosie Elliott 11.92

1.500m mixed race Rebekah Greene 4:19.52 

Bulawayo (Zimbabwe), 29.11.2020

Bulawayo (Zimbabwe), 29.11.2020

Men

200m (nwi) Ngoni Makusha 20.85

Monday, November 30, 2020

Pretoria (South Africa), 28.11.2020

Pretoria (South Africa), 28.11.2020

Men

100m -heat 3- (0.9) 1 Nicholas Ferns 10.40; 2 Ntando Motsepe 10.43; -heat 2- (1.0) Rivaldo Roberts 10.53

200m -heat 3- (0.9) Rivaldo Roberts 20.87

300m -heat 2- Quintin Pennells 34.46

400m -heat 1- Ashwin Jood 46.86

400m u20 -heat 1- Renier De Villiers 48.10

600m 1 Edmund Du Plessis 1:16.86; 2 Theuns Ehlers 1:17.32; 3 Themba Madima 1:17.42; 4 James Seeliger 1:18.10; 5 Lundukuhle Gora 1:18.92

800m Keletso Mokhonoana 1:50.78

800m u20 Renier De Villiers 1:51.59

800m u18 Kamogelo Thipe 1:52.15

100mh u16 (0,84m) (0.6) Liam Naicker 13.52

SP u16 (4 kg) Morne Venter 17.36

DT u16 (1 kg) 1 Tian Stoltz 69.31; 2 Morne Venter 63.12

Women

300m -heat 3- Charlize Eilerd 39.00

400m Jeanelle Griesel 55.13

1.500m Carina Viljoen 4:26.37

SP u18 (3 kg) Zonica Lindeque 16.57

SP u16 (3 kg) Savannah Visser 16.14

DT Riette Heyns 52.14

Sunday, November 29, 2020

Asunción (Paraguay), 28-29.11.2020

Asunción (Paraguay), 28-29.11.2020

Men

100m (28) (2.1) Mateo Vargas (2002) 10.69

JT (29) Giovanni Díaz 75.39

Hatano (Japan), 29.11.2020

Hatano (Japan), 29.11.2020

Men

5.000m -heat 20- 1 Ren-ya Maeda 13:43.12; 2 Yuichi Fukuda 13:43.21; 3 Daichi Takeuchi 13:43.59; 4 Ten Namba 13:44.71; 5 Masaya Tsurukawa (2002) 13:45.28; 6 Tetta Shiratori 13:46.78; 7 Yuta Bando 13:47.12

Brisbane (Australia), 28.11.2020

Brisbane (Australia), 28.11.2020

Men

LJ Cedric Dubler 7.66 (1.8)

Hamilton (New Zealand), 28.11.2020

Hamilton (New Zealand), 28.11.2020

Men

150m (nwi) Max Brebner (2003) 16.34

800m Samuel Tanner 1:50.00

Women

150m (nwi) Madeleine Waddell (2007) 18.22

HJ Josie Taylor (2002) 1.75

Saturday, November 28, 2020

Paarl (South Africa), 28.11.2020

Paarl (South Africa), 28.11.2020

Men

200m (-4,4) Adrian Swaart 21.23

DT u18 (1,5 Kg) Elton Lombraard 53.98

HT Renaldo Frechou 64.17

JT Rocco Van Royen 87.62


Illawong (Australia), 28.11.2020

Illawong (Australia), 28.11.2020

Men

100m heat 1 (1.9) 1 Christopher Ius 10.24; 2 Michael Romanin 10.32; 3 Zach Holdsworth 10.36; 4 Anas Abu Ganaba 10.46; 5 Jin Su Jung 10.50; 6 Michel Hanna 10.56

200m heat 1 (1.2) 1 Anas Abu Ganaba 20.79; 2 Michael Romanin 20.92; 3 Joshua Azzopardi 21.26; 4 Shakti Rathore 21.37; h2 (0.6) Hugo Whitehead 21.38

100mh u16 (0,84m) (1.4) Rashid Kabba 13.14

Women

100m heat 1 (1.3) 1 Monique Quirk (2001) 11.61; 2 Maisie Stevens 11.85; 3 Stephanie Power 11.90; 4 Jessica Laurance (2003) 11.91; 5 Tierney Dunne (2002) 11.96; h2 (1.2) 1 Bronte Carroll 11.76; 2 Kelly McAndrew 11.88

200m heat 1 (-0,1) 1 Monique Quirk 23.74; 2 Bronte Carroll 23.84; 3 Stephanie Power 24.30; 4 Kelly McAndrew 24.33

HJ 1 Alysha Burnett 1.87; 2 Rosie Tozer (2002) 1.75

Auckland (New Zealand), 28.11.2020 -Dick Quax Memorial-

Auckland (New Zealand), 28.11.2020 -Dick Quax Memorial-

Men

100m (4.7) James Guthrie-Croft 10.48

200m (5.4) Hamish Gill 20.75

Women

100m (4.8) Symone Tafunai 11.68

200m (4.2) Natasha Eady 23.56

Christchurch (New Zealand), 28.11.2020

Christchurch (New Zealand), 28.11.2020

Men

200m (3.2) Shay Veitch 21.09

Women

SP u18 (3 kg) Tapenisa Havea 15.45

Friday, November 27, 2020

Canberra (Australia), 27.11.2020

Canberra (Australia), 27.11.2020

Men

800m Tomas Palfrey (2003) 1:51.71

Women

200m (-0,4) Lauren Boden 24.32

3.000m (mixed race) Imogen Stewart (2005) 9:01.36

Perth (Australia), 27.11.2020

Perth (Australia), 27.11.2020

Men

100m (3.6) Connor Larranaga (2002) 10.64

1.500m Kiran Tibballs (2001) 3:51.42

100mh u16 (0,84m) (1.0) Kye Brindle 13.51

SP Courtney Heinze 17.94

SP u16 (4 kg) Robert Marchesi-Scott 18.39

DT u18 (1,5 kg) Etienne Rousseau 55.43

Women

100m (1.4) 1 Taylah Cruttenden (2003) 11.89; 2 Olivia Dodds (2006) 12.24

1.500m Danielle Graham (2007) 4:37.51

Wednesday, November 25, 2020

Potchefstroom (South Africa), 24.11.2020

Potchefstroom (South Africa), 24.11.2020

Men

100m heat 1 (1.9) Ntando Motsepe 10.37; heat2 (2.1) 1 Henru Olivier 10.35; 2 Chederick van Wyk 10.43

200m heat 2 (-1,2) 1 Henru Olivier 21.06; 2 Chederick van Wyk 21.39

400m Johan Stadler 47.41

1.500m 1 Nkosinathi Sibiya 3:47.33; 2 Luan Munnik 3:49.38

SP u20 (6 kg) Willem Coertzen 17.52

JT u18 (700 g) Jan Du Toit 69.86

Women

5.000m Carina Viljoen 16:36.53

HJ u18 Karmen Fouche 1.75

LJ Eljone Kruger 6.11 (nwi)

SP u18 (3 kg) Savannah Visser 15.91

DT Riette Heyns 53.09

Tuesday, November 24, 2020

Chandler -AZ- (United States), 21.11.2020 -Tinman Elite 3 kms Trials-

Chandler -AZ- (United States), 21.11.2020 -Tinman Elite 3 kms Trials-

Men

3.000m (hand times) 1 Luis Grijalva (gua) 7:42; Drew Hunter 7:44; 3 Jamaine Coleman (gbr) 7:53; 4 John Reniewicki 7:56; 5 Garrett O'Toole 7:59; 6 Cade Burks 8:04; 7 Corey Gorgas 8:09

Nairobi (Kenya), 20-21.11.2020 -Worl u20 Pre-Trials-

Nairobi (Kenya), 20-21.11.2020 -Worl u20 Pre-Trials-

Men

800m (21) -heat 1- 1 Noah Kibet (2004) 1:47.1; 2 Emmanuel Lemama (2002) 1:49.2; -heat 2- Hillary Miziko (2003) 1:51.4; -heat 3- Stephen Masindet Maroro (2004) 1:50.8; -heat 4- Emmanuel Wanyonyi 1:50.1; -heat 5- 1 Emmanuel Mutua (2002) 1:49.4; 2 Kenneth Kirui 1:49.6

1.500m (20) -heat 1- 1 Vincent Keter (2002) 3:41.9; 2 Emmanuel Lemana 3:43.0; 3 Harrison Kipngetich 3:49.8; -heat 2- 1 Peter Kiboi (2003) 3:44.2; 2 Daniel Kinyanjui (2004) 3:49.5; -heat 3- 1 Stephen Masindet Maroro (2004) 3:46.5; 2 Justice Kipkorir Yegon (2003) 3:47.3; 3 Johnson Cheruiyot (2004) 3:47.5

3.000m (21) -heat 1- 1 Jonathan Kipkoech (2002) 8:06.6; 2 Ezra Matiang (2003) 8:09.6; 3 Edwin Kipsaika (2005) 8:10.6; 4 Emmanuel Wafula (2005) 8:15.3; -heat 2- 1 Mike Kiplangat (2002) 8:12.7; 2 Ismael Kurui (2005) 8:13.1

5.000m (20) -heat 1- 1 Gideon Rono (2003) 13:33.5; 2 Levi Chematot 13:47.5; 3 Benson Kiplangat Sigei (2003) 13:52.5; 4 Allan Kibet (2002) 14:08.8; 5 Francisc Kipkorir Langat (2003) 14:12.5; -heat 2- 1 Victor Kimutai (2003) 13:46.8; 2 Reuben Mosin Sosip (2002) 13:50.8; 3 Felix Kiptarus 13:51.8; 4 Duncan Maina 13:53.2; 5 Victor Kipkurui (2004) 14:12.8

3.000m Steeples (21) -heat 1- 1 Haron Kibet Chepkwony (2003) 8:43.7; 2 James Mwanzia (2002) 8:52.8; -heat 2- 1 Amos Serem (2002) 8:44.4; 2 Emmanuel Kiprop 8:46.4; 3 Kiplangat Rotich 8:59.9

Women

800m (21) 1 Nelly Chepchirchir (2003) 2:07.3; 2 Sheila Chepkosgei (2002) 2:07.4

1.500m (20) -heat 1- 1 Daisy Chepkorir (2004) 4:21.6; 2 Faith Chepkoech (2003) 4:21.8; 3 Maurine Cherotich (2003) 4:22.1; 4 Miriam Chemutai 4:30.8; -heat 2- 1 Purity Chepkurui (2004) 4:15.8; 2 Winny Chemtai (2003) 4:28.1; 3 Nancy Cheruto 4:30.4

3.000m (20) -heat 1- 1 Judy Chepkoech (2004) 9:02.8; 2 Marion Jepngetich (2005) 9:11.4; 3 Grace Loibach (2003) 9:25.4; 4 Daisy Cherop (2006) 9:38.7; -heat 2- 1 Winny Kimutai (2002) 9:25.5; 2 Christine Chesiro 9:26.3; 3 Sheila Chepkurui (2004) 9:26.7

5.000m (21) -heat 1- 1 Christine Chesiro 16:29.6; 2 Brenda Jepchumba (2002) 16:34.5; 3 Betty Chelangat 16:43.3; -heat 2- 1 Mercy Chepkemoi (2004) 16:21.9; 2 Cynthia Chepngeno (2003) 16:38.7; 3 Deborah Chemutai (20003) 16:40.5; 4 Jane Ghati (2004) 16:44.8

3.000m Steeples (21) 1 Dorothy Kimtai (2002) 10:04.4; 2 Edna Chepkemoi (2002) 10:05.0; 3 Betty Chelangat 10:16.6; 4 Brenda Chepchirchir 10:24.7; 5 Nancy Cheruto 10:30.4

 

Eldoret (Kenya), 22.11.2020

Eldoret (Kenya), 22.11.2020

Men

5.000m 1 Daniel Simiu Ebenyo 13:38.6; 2 Kenneth Kiprop 13:45.7; 3 Isaac Ndiema 13:54.0; 4 Weldon Kipkirui Langat 13:56.7; 5 Brian Kiptoo 13:58.8

10.000m 1 Philemon Kiplimo 28:36.2; 2 Evans Kipkemei 28:39.8; 3 Timothy Kibet Kosgei 28:46.5; 4 Ezra Tanui 29:07.6

Paarl (South Africa), 21.11.2020

Paarl (South Africa), 21.11.2020

Men

PV Kyle Rademeyer u20 5.55

SP u18 (5 kg) Joshua Acker 19.88

Buenos Aires (Argentina), 21.11.2020

Buenos Aires (Argentina), 21.11.2020

Men

100m (4.1) 1 Franco Florio 10.21; 2 Irha Joel dos santos 10.49; 3 Otilio Rosa 10.59 -no official marks-

3.000m Bernardo Maldonado 8:08.59

HT Joaquín Gómez 71.32

Women

HT 1 Jennifer Dahlgren 64.52; 2 Daniela Gómez 61.52

Córdoba (Argentina), 21.11.2020

Córdoba (Argentina), 21.11.2020

Men

SP Ignacio Juan Carballo 18.89

Paraná (Argentina), 21.11.2020

Paraná (Argentina), 21.11.2020

Men

SP u20 (6 kg) Nazareno Sasia 20.45

DT u20 (1,75 kg) Nazareno Sasia 59.24

Women

SP Ailén Armada 15.67

DT Ailén Armada 53.20

Monday, November 23, 2020

Burnaby (Canada), 21.11.2020

Burnaby (Canada), 21.11.2020

Men

10.000m 1 Lucas Bruchet 28:17.33; 2 Kieran Lumb 28:17.55; 3 John Gay 28:18.10; 4 Charles Philibert-Thiboutot 28:45.42

20.000m (mixed race) 1 Justin Kent (m) 1h01:01.42; 2 Rachel Cliff (w) 1h11:38.60

Minami-Ku (Japan), 22-23.11.2020

Minami-Ku (Japan), 22-23.11.2020

Men

10.000m (23) h9 1 Gaku Hoshi 28:20.63; 2 Mebuki Suzuki 28:23.87; 3 Takuma Sunaoka 28:24.48; 4 Haruka Onodera 28:30.17; 5 Kyosuke Hanao 28:30.48; 6 Yushin Akatsu 28:30.64; 7 Keita Yoshida 28:32.34; 8 Kotaro Kondo 28:35.28; 9 Chikara Yamano 28:36.18; 10 Shota Higuchi 28:37.99; 11 Sota Ito 28:45.20; 12 Yuito Nakamura 28:45.92; 13 Takuma Ishikawa 28:45.94; 14 Yuki Toriaki 28:51.64; 15 Fuma Nakamura 28:52.37; 16 Shuya Iwami 28:53.15; 17 Ryota Sakai 28:53.87; 18 Issei Sato 28:54.66

10.000m (23) h7 Charles Kamau Wanjiku (ken) 27:30.09

10.000m (22) Charles Ndungu (ken) 29:10.73

10 Kms Walk (22) 1 Ryutaro Yamamoto 39:52.86; 2 Hiroto Jusho 39:59.98; 3 Kazuhiro Tateiwa 40:49.81

Women

10.000m (23) Kyoka Kudo 34:12.45; 2 Manaka Kawata 34:13.41; 3 Mio Kuroda 34:14.31; 4 Nana Matsumoto 34:15.15

Sunday, November 22, 2020

Montevideo (Uruguay), 21-22.11.2020 -Copa Uruguaya-

Montevideo (Uruguay), 21-22.11.2020 -Copa Uruguaya-

Woen

200m (21) (3.4) Martina Coronato 24.77

1.500m (21) Pía Fernández 4:25.76

TJ (21) Millie Díaz (2003) 12.08 (2.2)

JT (21) Manuela Rotundo (2004) 50.44

Bragança Paulista (Brazil), 20-22.11.2020 -National Championships u18-

Bragança Paulista (Brazil), 20-22.11.2020 -National Championships u18-

Men

100m (20) (2.3) 1 Izaias Alves Sales 10.37; 2 Enzo de Castro Barros 10.66

200m (22) (3.7) 1 Izaias Alves Sales 20.97; 2 Enzo de Castro Barros 21.55

200m semis (21) Izaias Alves Sales 21.33 (-1,5) 1h7

400m (21) Joao Henrrique Ribeiro Barros 48.29

110mh (0,91m) (21) (0.4) Lucas Henrique de Souza Maia 14.06 (13.94 (4.6) 1h1)

400mh (22) Gabriel Alves dos Santos 52.59

2.000m Steeples (21) Vinicius de Carvalho Alves 6:03.77

LJ (20) 1 Gabriel Luiz Boza 7.73 (3.8); 2 Gian Luca Silva Santos 7.38 (4.5)

TJ (22) Felipe Caua Campelo da Silva 15.09 (2.6)

SP (5 kg) (20) 1 Vinicius Darolt Avancini 17.61; 2 Rodrigo da Silva Trenhago 17.57; 3 Joao Marcelo Silva de Souza 17.13

DT (1,5 kg) (21) Matheus Aparecido de Barros 54.29

Women

100m (20) (4.1) Ana Cecilia Correia de Oliveira 11.81

200m (22) (4.7) Ana Cecilia Correia de Oliveira 24.38

HJ (22) Arielly Kailayne Monteiro Rodrigues 1.75