@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, August 07, 2017

Ulm (Germany), 4-6.8.2017 -National Junior and Youth Championships-


Ulm (Germany), 4-6.8.2017 -National Junior and Youth Championships-

Men u20

100m (4) (3.1) 1 Thomas Barthel 10.39 (10.53 (1.5) 1s2); 2 Julian Wagner 10.40 (10.50 (0.8) 1s3); 3 Kevin Kranz 10.50 (10.58 (1.5) 2s2) and 10.57 (1.3) 1h6; 4 Robby Welsch 10.56; 5 Milo Skupin-Alfa 10.57 (10.62 (0.8) 2s3); 6 Tizian Kirchhof 10.62 (10.64 (0.9) 2s1); in semis: Emanuel Stubican 10.54 (0.9) 1s1 and 10.52 (2.4) 1h9; Tom Paulsen 10.67 (0.4) 1s4; in heats: Simon Heweling 10.67 (2.0) 2h4; Nick Przeliorz 10.63 (2.1) 1h8; Marvin Schulte 10.62 (2.4) 2h9; 200m (5) (0.8) 1 Emanuel Stubican 21.13; 2 Milo Skupin-Alfa 21.18; 3 Simon Heweling 21.53; 4 Tom Warmholz 21.58; 400m (6) 1 Manuel Sanders 46.63; 2 Florian Colon Marti 47.30; 3 Marvin Schlegel 47.48; 4 Lorenz Niedrig 48.01; 5 Fabian Bürckel 48.23; 800m (6) 1 Constantin Schulz 1.51.44; 2 Pascal Kleyer 1.52.10; 110mh (0,99m) (5) (1.2) 1 Jonathan Petzke 13.84; 2 Luca Marticke 13.95; 3 Aleksandar Gacic 14.13 (14.08 (0.4) 2s1); in semis: Raphael Thoma 13.94 (0.4) 1s1; Luca Dieckmann 14.16 (1.5) 2s2 (14.16 (-0,3) 1h2); 400mh (6) 1 Constantin Preis 51.76; 2 Emil Agyekum 52.03; 3 Tom Schröder 52.25; 2.000m St (5) 1 Niklas Buchholz 5.53.41; 2 Julius Hild 5.56.46; 3 Nick Jaeger 5.57.28 HJ (5) Ole Krischan Grevsmühl 2.11; PV (5) 1 Bo Kanda Lita Baehre 5.30; 2 Julian Otchere 5.00; 3 Gillian Ladwig 5.00; SP (6 kg) (6) 1 Valentin Moll 20.03; 2 Pascal Eichler 19.92; 3 Tobias Köhler 19.14; DT (1.75 kg) (5) 1 Tobias Köhler 55.47; 2 Tim Ader 55.30; 3 Jakob Arbeit 53.98; 4 Niklas Kretschmer 52.38; HT (6 kg) (5) 1 Fabio Hessling 67.26; 2 Yosef Al-Qawati 66.05; 3 Christoph Gleixner 65.87; 4 Pascal Thalhäuser 64.84; 5 Sebastian Arnold 63.47; 6 Mirco Braun 63.26; JT (6) Norman Plischke 68.28

Men u18

100m (5) (1.5) 1 Luis Brandner 10.44; 2 Nick Kocevar 10.54; 3 Daniel Regenfuss 10.74; 4 Lucas Ansah-Peprah 10.76; 5 Alexander Czysch 10.77; 200m (6) (-1,0) Luis Brandner 21.53; in heats: Daniel Regenfuss 21.70 (1.1) 1h4; 400m (5) 1 Maximilian Kremser 48.16; 2 Justus Baumgarten 48.29; 110mh (0,91m) (4) (1.0) 1 Robert Witkowski 13.70; 2 Maximilian March 13.78 (13.78 (0.8) 1s2); 3 Stefan Volzer 13.90; in semis: Louis Timm 14.15 (0.5) 2s1; 2.000m St (5) Florian Bremm 6.06.37; LJ (4) 1 Yannick Wolf 7.43 (2.1); 2 Jan Bieler 7.40 (1.1); 3 Luka Herden 7.37 (2.3); SP (5 kg) (5) 1 Nico Maier 19.54; 2 Timo Northoff 18.77; 3 Korbinian Haessler 17.95; 4 Alexander Köhler 16.90; 5 Janis Hammel 16.89; DT (1,5 kg) (4) 1 Lennart Zimermann 55.45; 2 Alexander Köhler 51.76; HT (5 kg) (4) 1 Raphael Winkelvoss 69.46; 2 Michael Burger 68.07; 3 Oliver Tomann 68.02; 4 Franz Lorenz 64.80; 5 Julian Buchmann 64.71; 6 Konstantin Moll 64.14; JT (700g) (4) 1 Niklas Sagawe 70.64; 2 Gordon Schulz 67.60; 3 Luca Mazzei 67.58

Women u20

100m (4) (1.7) 1 Keshia Beverly Kwadwo 11.33; 2 Jennifer Montag 11.42; 3 Lisa Grünert 11.67; 4 Katrin Wallmann 11.75; 5 Wiebke Griephan 11.79 (11.79 (1.2) 2s1); 6 Kathrin Grenda 11.90; in heats: Tabea Christ 11.88 (0.0) 1h5; 200m (5) (1.5) 1 Sophia Junk 23.35; 2 Katrin Fehm 23.58; 3 Jennifer Montag 23.73; 4 Lisa Grünert 24.17; 5 Teresa Bubel 24.39; 6 Marina Scherzl 24.48 (24.47 (1.8) 3h4); 400m (6) 1 Corinna Schwab 53.50; 2 Alica Schmidt 54.23; 3 Elena Kelety 54.44; 4 Meike Gerlach 54.50; 5 Michelle Janiak 54.71; 6 Vanessa Aniteye 54.73; 800m (6) 1 Jana Reinert 2.05.53; 2 Majtie Kolberg 2.06.94; 1.500m (6) Joana Staub 4.32.71; 100mh (5) (0.4) 1 Vanessa Hammerschmidt 13.67; 2 Anne Weigold 13.84 (13.73 (1.0) 1s1); 400mh (6) 1 Lisa Sophie Hartmann 59.75; 2 Sylvia Schulz 59.96; 3 Nele Wessel 60.17; 2.000m St (5) Lisa Oed 6.47.53; HJ (5) 1 Mareike Max 1.80; 2 Meike Reimer 1.77; 3 Laura Gröll 1.77; Leonie Reuter 1.77; PV (5) 1 Tamara Schassberger 4.00; 2 Luzia Herzig 3.90; LJ (5) 1 Tabea Christ 6.30 (2.0); 2 Merle Homeier 6.23 (0.8); 3 Lea Halmans 6.13 (0.7); 4 Malina Reichert 6.08 (0.6); SP (6) 1 Julia Ritter 16.51; 2 Hanna Meinikmann 15.48; 3 Yemisi Ogunleye 15.27; DT (5) 1 Julia Ritter 55.25; 2 Annina Brandenburg 51.51; 3 Charleen Zoschke 50.58; 4 Amelie Döbler 50.24; HT (5) Kirsten Vogt 59.05; JT (6) 1 Lisa Weissbach 51.99; 2 Lotte Reimann 49.25; 5 Kms Walk (4) 1 Teresa Zurek 22.21.51; 2 Julia Richter 22.56.23

Women u18

100m (5) (3.7) 1 Talea Prepens 11.66 (11.76 (1.7) 1s1); 2 Amelie Dierke 11.67 (11.97 (1.0) 2s2); 3 Lilly Kaden 11.69 (11.94 (-1,2) 1s3); 4 Serene Stenger 11.72; 5 5 Chiara Schimpf 11.82 (11.96 (-1,2) 2s3); 6 Denise Uphoff 11.85 (11.93 (1.7) 2s1); in semis: Beauty Somuah 11.95 (1.0) 1s2; 200m (6) (0.2) 1 Talea Prepens 24.00; 2 Amelie Dierke 24.37; 3 Chiara Schimpf 24.47; 4 Ann-Kathrin Hoven 24.70; 400m (5) 1 Brenda Cataria-Byll 54.00; 2 Marie Scheppan 54.78; 3 Laura Kaufmann 55.15; 4 Mona Mayer 55.28; 5 Johanna Berrens 55.40; 800m (5) Lena Posniak 2.09.53; 1.500m (5) 1 Lea Kruse 4.34.91; 2 Paula Schneiders 4.36.42; 100mh (4) (2.0) 1 Amelie Braun 13.43; 2 Antonia Buschendorf 13.46; 3 Marshella Foreshaw 13.71; 4 Anna Jablonski 13.85; 400mh (5) 1 Gisele Wender 60.49; 2 Maren Smoljuk 60.73; 1.500m St (5) Josina Papenfuss 4.56.01; HJ (4) 1 Lavinja Jürgens 1.77; 2 Bianca Stichling 1.77; PV (4) 1 Leni Feyja Wildgrube 4.05; 2 Lauré Scheutzow 3.90; LJ (5) 1 Lea-Jasmin Riecke 6.19 (0.2); 2 Pia Preis 6.06 (1.5); 3 Kira Wittmann 6.04 (-0,1); 4 Julia Kussmann 5.97 (1.1); 5 Joanne Schiffer 5.94 (0.5); TJ (4) Kira Wittmann 12.87 (0.9); SP (3 kg) (4) 1 selina Dantzler 17.37; 2 Jule Steuer 16.44; 3 Antonia Kinzel 16.32; 4 Lara Herdner 16.23; 5 Josefina Klisch 15.77; 6 Kathrin Walter 15.61; 7 Sophie Stummpf 15.14; DT (4) 1 Selina Dantzler 52.03; 2 Leia Braunagel 50.13; 3 Sandy Uhlig 48.29; HT (3 kg) (4) 1 Samantha Borutta 63.72; 2 Hannah Setter 60.60; 3 Nancy Randig 60.12; 4 Olivia Fromm 58.87; 5 Rebecca Tomann 58.74; 6 Lucia Holzapfel 58.03; JT (500g) (5) 1 Julia Ulbricht 53.91; 2 Lea Wipper 49.73

No comments:

Post a Comment

RunBlogRun